Искате ли да получавате новини от нас - за премиери, промоции и др.?

Скъпи зрители, ако в 20:30 часа днес, 28 август, валежите продължават, мюзикълът „Дух“ няма да се играе. Представлението ще се проведе на 26 септември от 19:00 часа в Дворец на културата и спорта Варна. Всички закупени билети ще важат без презаверка.

30 август, 21.00, Опера в Летния театър – Варна 2024

Подобаващ финал на блестящото XV издание на фестивала Опера в Летния театър – Варна 2024 ще постави оперният гала концерт на 30 август. Звездата на вечерта е световноизвестното българско мецосопрано Светлина Стоянова, а оркестъра на Варненската опера ще дирижира маестро Диан Чобанов. В оперната гала ще участват и сопраните Йоана Железчева и Пилар Гаридо, баритонът Матео Манчини, тенорът Рейналдо Дроз и басът Гео Чобанов. В програмата са включени любими откъси от творби на Моцарт, Белини, Росини, Бизе, Гуно, Доницети.

Това ще е първа изява на варненска сцена на Светлина Стоянова, чиято стремителна международна кариера я отвежда до оперни театри като Миланската Скала, Виенската Щатсопера, оперите в Хамбург, Цюрих, Мюнхен, Латвийската опера и много други. Тя е най-високо класираната певица през 2016 г. на конкурса Le Grand Prix de l’Opera, записва с Българското национално радио, в два поредни сезона е щатен солист на Виенската Щатсопера (2018–2020 г.). Светлина Стоянова е отличена в класацията „30 под 30“ на Forbes България за 2019 г., а през 2020 г. получава престижната „Грамота за принос към популяризирането на българската култура по света“ от Министерство на културата на Република България. В нейно изпълнение на оперната гала публиката ще чуе арии от „Милосърдието на Тит“, „Сватбата на Фигаро“, „Севилският бръснар“ и емблематичната „Хабанера“ от „Кармен“. В програмата са включени и белкантови бисери като „Casta Diva” от „Норма“, Ария на Имоджене от „Пиратът“ на Белини, Ария на Норина от „Дон Паскуале“ на Доницети и други. Спектакълът е в режисура на Александър Мутафчийски.

С Оперната гала завършва летният фестивал 2024 на Държавна опера Варна, който под мотото „100 години от смъртта на Джакомо Пучини“ доведе във Варна световни звезди, сред които Александрина Пендачанска, Доната Д`Анунцио Ломбарди, Красимира Стоянова, Соня Йончева, Рикардо Маси, Светлина Стоянова, и предложи на зрителите общо двайсет спектакъла, осем от които премиерни.

Маестро ГРИГОР ПАЛИКАРОВ пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за нетипичната драматургия и мащабните живописни платна в операта „Самсон и Далила“ от Камий Сен-Санс, логиката в разгъването на музикалното и драматургично действие, изграждането на адекватни съотношения и динамика, мястото на хора, многопластовостта в образа на Далила и изискванията към мецосопрана, прозрачността на звука и изяществото на френския стил, „Самсон и Далила“ в началото на големия разказ за ролята на личността в историята и разбира се – за любовта

„Самсон и Далила“ от Камий Сен-Санс, диригент-постановчик Григор Паликаров. Премиера на 23 юли 2024, 21.00, XV Опера в Летния театър. Първа постановка в историята на Държавна опера Варна

- Маестро Паликаров, с Камий Сен-Санс правите вече втора премиера за Варна – през 2022 г. с великолепната Органова симфония № 3 и през 2024 г. с най-известната му опера „Самсон и Далила“. Изяществото и красотата на двете произведения, като изразител на френската чувствителност, очевидно допадат на Вашето разбиране за музикална естетика.

- Това е вярна констатация. Аз съм изключително щастлив като диригент и музикант, който с годините все повече оценява различните цветове, оттенъци, отсенки и нюанси в стиловете на националните музикални школи, повечето формирани в рамките на XIX век в Европа. Има, разбира се, и образци отвъд океана, но основните школи, които обогатяват звученето на класическата музика, са тук, особено когато говорим за периода на романтизма. А френската чувствителност, изразена чрез най-големите творци на тази нация, е много интересна и доста предизвикателна в стилово отношение. И ако приемем, че Сен-Санс е сред първите имена, с което свързваме френската музика и той е композитор, създал шедьоври в множество музикални жанрове, не само в операта, то тогава възможността да се докоснеш до неговите най-известни произведения е със сигурност вълнуващо преживяване. Все още си спомням прекрасното представяне във Варна на „Органовата симфония“; харесвам концертите му за пиано, Интродукция и Рондо Капричиозо за цигулка, „Карнавал на животните“, както, разбира се, и „Самсон и Далила“. Всъщност опусите „Органова симфония“ и „Самсон и Далила“ отдавна стояха в съзнанието ми и се радвам, че съдбата реши и двете произведения да поставя именно във Варна. И това за мен са две много хубави събития.

Опера в Летния театър – Варна 2025

Оперната прима Соня Йончева, предизвикала възторга на сегашната Опера в Летния театър с „Бохеми“ и „Мадам Бътерфлай“, и Даниела Димова - директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна, постигнаха предварително съгласие през август 2025 г. звездното сопрано да участва в премиерата на “Пиратът” от Винченцо Белини. Това ще бъде първата постановка в България на този шедьовър на краля на белкантото.

Заради предизвикателствата в ролята на Имоджене, изискваща високо вокално и артистично майсторство, „Пиратът“ се поставя изключително рядко и в най-добрите оперни театри. В Миланската скала цели 60 години след Мария Калас не могат да намерят виртуозна певица и актриса, която да влезе отново в образа… до появява на Соня Йончева през 2018 г. Под тежестта на тази партия са се огъвали имена като Мирела Френи и Анна Нетребко, а само година по-късно Соня Йончева пожъна невероятен успех с ролята на сцената на Кралската опера в Мадрид, заради което испанската преса я нарече “Ла Йончева”. „С "Пиратът", или радостта на белкантото", "Йончева си спечели правото да бъде наричана "Ла Йончева". Тя изпя операта с впечатляваща вокална мощ"; "Тя стана една от великите сопрани (Мария Калас, Монсерат Кабайе, Лучия Алберти, Рене Флеминг и Мариела Девиа), пели тази опера".

6 юли, 21.00, Опера в Летния театър – Варна 2024

Световната оперна прима Красимира Стоянова ще влезе в лиричния образ на Мими в „Бохеми“ на 6 юли във варненския Летен театър. Като Родолфо ще ѝ партнира прочутият испански тенор Антонио Гандиа. В емблематичната опера на Пучини те ще пренесат зрителите сред атмосферата на Париж, където изгрява и трагично залязва любовта на младите бохеми.

Пучиниевият шедьовър е част от заглавията, с които Варненската опера отбелязва 100-годишнината от смъртта на гения. Спектакълът се реализира в колаборация с Националната опера и балет на Албания, под палката на Якопо Сипари ди Пескасероли – постоянен гост-диригент на Варненската опера, чийто емоционален диригентски стил всеки път превръща представленията в специално изживяване за публиката. Тази година маестрото бе удостоен от Пучиниевия фестивал в Торе дел Лаго с титлата „Посланик на изкуството на Пучини“ за популяризиране на творчеството на композитора по света.

Красимира Стоянова е един от най-големите български оперни гласове, а световната ѝ кариера се случва на сцени като Метрополитън опера в Ню Йорк, Виенската опера, Кралската опера Ковънт гардън в Лондон, Миланската скала и много други. Много обичана от варненската публика, Красимира Стоянова гостува на сцената на Държавна опера Варна с богата програма. През 2022 г. концертното изпълнение на Вердиевата опера „Отело“ беше сред акцентите на Опера в Летния театър, а през 2023 г. публиката преживя емоциите на Аида и Тоска, сътворени на сцената с вълшебството на гласа, харизмата и осанката на звездното сопрано.

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи присъденото ѝ за 24 май - Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност отличие „Златен век" - огърлие. Това се случи пред публиката в препълнения Летен театър на Варна след премиерата на операта "Мадам Бътерфлай" от Пучини - постановка на режисьорката Нина Найденова и диригента Найден Тодоров, в която Соня Йончева изпълни главната роля.

Найден Тодоров, в качеството си на служебен министър на културата, връчи на Соня Йончева отличието, с което се удостояват творци с изключителен принос за развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.

"Най-голямата награда на Министерството на културата е "Златен век" - огърлие. Винаги е стоял въпросът какви хора трябва да получават този "Златен век". Соня Йончева е човек, който може да накара всеки един от нас да се гордее с това, че е българин, а днес поводите за това не са много. И най-основната причина комисията на министерството да се спре тази година на огърлието "Златен век" за Соня Йончева е точно тази – че всеки път, когато се появи новина за нея, ние имаме повод да се гордеем, че сме българи", изтъкна министър Найден Тодоров.

21 юни 2024 година

На 21 юни 2024 г. Алианс Франсез Варна, с финансовата подкрепа на Община Варна, Френския институт в България и Държавна опера Варна, организира за поредна година Празник на музиката. Тръгнал някога от Франция, Fête de la Musique бързо завладява хората в много страни, които всяка година на този ден заедно празнуват съприкосновението с музиката от различни жанрове в непринудена обстановка под открито небе.

През тази година Варна ще се потопи отново в духа на френския празник със специални събития в три пространства. На крайбрежната алея във Varna Street Food Park от 15.30 ч. свои любими песни ще изпълнят ученици от Международния френски лицей във Варна „Шарл Перо“ и децата от Детска къща, читалище „Просвета 1927“.

 

Звезден август очаква зрителите на фестивала Опера в Летния театър – Варна 2024. Соня Йончева ще изпълни главните роли в двете най-обичани Пучиниеви опери – „Бохеми“ и „Мадам Бътерфлай“. Специална среща-коктейл с оперната дива на 9 август е подготвила Варненската опера за закупилите VIP билети за спектаклите. Двете заглавия са част от събитията, с които Държавна опера Варна отбелязва 100-годишнината от кончината на великия Джакомо Пучини.

Една от трите най-поставяни опери в света, „Бохеми“ отново ще завладее варненската сцена на 6 август, като акцент в XV издание на фестивала. Най-известното българско сопрано ще изпълни ролята на крехката шивачка Мими, която мигновено се влюбва в поета Родолфо (Рейналдо Дроз). На сцената ще излязат и Илина Михайлова като Мюзета, Деян Вачков като Колин, Свилен Николов – Марсел, Пламен Димитров – Шонар. Спектакълът с впечатляващи декори и костюми е копродукция на Варненската опера и Националната опера на Албания, а оркестъра ще дирижира Кръстин Настев.

С ролята на Мадам Бътерфлай Соня Йончева безапелационно покори берлинската сцена в поредица спектакли в началото на годината. Като японката Чо-Чо Сан в сърцераздирателно-драматичния сюжет ще я гледаме за първи път в България, в Летния театър на Варна, на 10 август. След виенския ѝ дебют в тази роля критиката пише за нея „Соня Йончева предефинира смисъла на оперното изпълнение“. В образа на Пинкертон на примата ще партнира световнопризнатият италиански тенор Рикардо Маси. Двамата пеят заедно в различни проекти на сцени в Хамбург, Ливърпул, Атина. Постановката на „Мадам Бътерфлай“ е на режисьора Нина Найденова със сценография на носителя на „Икар“ Петко Танчев. Спектакъла ще води маестро Найден Тодоров, а в солистичния състав са Михаела Берова (Сузуки), Лилия Илиева-Михайлова (Кейт Пинкертон), Пламен Димитров (Шарплес).

Да гледат и слушат Соня Йончева в две заглавия ще е изключително преживяване за зрителите на Опера в Летния театър, а „Бохеми“ и „Мадам Бътерфлай“ през август, очаквано ще се превърнат в кулминация на фестивала.

12 юни 2024, 17.00, Сцена Ротонда

Консулският кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио ще отркие изложба под наслов „Операта – музикална живопис“ на Сцена Ротонда в Театрално-музикален продуцентски център – Варна на 12 юни от 17 часа. Два часа по-късно на Основна сцена предстои концертното изпълнение на драматичната кантата за солисти, хор и оркестър „Кармина Бурана“ от Карл Орф, съвместен проект на Държавна опера Варна с МТФ „Варненско лято“ 2024.

Експозицията, посветена на обявяването от ЮНЕСКО на италианското оперно изкуство за световно нематериално културно наследство в края на миналата година, е част от дългосрочен културен проект между Италия и България, подкрепен от най-висшите държавни институции на двете страни. В концепцията е заложена идеята за търсене на „открити и неоткрити пресечни точки между изкуствата във фокуса на оперния спектакъл“, по думите на д-р Димитър Стойнов, културен консултант в италианското консулско представителство във Варна. В поредицата от мултижанрови събития, с различни партньори в различни артистични територии, се вписват празничният майски концерт с тематична изложба в Градската художествена галерия „Борис Георгиев и сегашната изложба на Сцена Ротонда. Следващи спирки в българо-италианската културна програма за тази година са „Дворецът“ в Балчик на 21 юли, Национаният музей „Борис Христов“ в София на 3 октомври, Българският културен център „Борис Христов“ в Рим на 22 октомври.

15 август, 19.30, Летен театър

За Деня на Варна 15 август Държавна опера Варна ще подари на варненци и гостите на Варна традиционния концерт на открито. За разлика от друг път, сега концертът вместо на площад „Независимост“, ще бъде изнесен в Летния театър, където по традиция официално се чества празникът. На тържествена церемония от 19.30 часа кметът Благомир Коцев ще връчи награди на заслужилите личности, удостоени през тази година със званието Почетен гражданин на Варна. Следва празничният концерт, в който пред оркестъра ще застане маестро Светослав Борисов, постоянен гост диригент на Варненския оперен театър и заместник Генерален музикален директор на Театър Магдебург, Германия.

За оперната гала той е подбрал пъстра лятна програма с любими арии от опери на различни композитори, сред тях: Джузепе Верди – Ария на Нанета от „Фалстаф“ и Ария на Херцога от „Риголето“; Джоакино Росини -  Ария на Дон Базилио и Дует на Розина и Фигаро от „Севилският бръснар“; Гаетано Доницети – Ария на Норина от „Дон Паскуале; Жорж Бизе – Хабанера и Ария на тореадора от „Кармен“, Волфганг Амадеус Моцарт – Увертюра и Ария на Констанца от операта „Отвличане от сарая“, Ария на Царицата на нощта от „Вълшебната флейта“ и др.

12 юни, 19.00, XXXII МТФ „Варненско лято“ 2024

На 12 юни публиката във Варна ще има удоволствието да чуе в концертно изпълнение „Кармина Бурана“ - великата кантата на Карл Орф за сопран, тенор и баритон, детски хор, голям хор и оркестър, написана през 1937 г. Буквалното значение на заглавието е "Песни от Бойерн" – областта, където са намерени средновековните ръкописи, вдъхновили композитора. Става дума за уникална светска поезия на анонимни автори от ХІІ и ХІІІ в., възпяващи радостта от любовта и виното, красотата на настъпващата пролет и променливия характер на човешката съдба. Самият Карл Орф смята с право "Кармина Бурана" за най-успешното си произведение.

„Кармина Бурана“ 2024 г. е съвместен проект на Държавна опера Варна и МТФ „Варненско лято“. Гостуват артисти от Националната опера и балет на РС Македония, които заедно с изпълнителите от хора и оркестъра на Държавна опера Варна и Варненската детско-юношеска опера ще пресъздадат зашеметяващата енергия, вложена от композитора в творбата. Под диригентската палка на Бисера Чадловска и режисурата на Деян Прошев, в соловите партии ще се изявят изгряващата световна звезда, дебютирала вече в Миланската скала – сопраното Александрина Михайлова, тенора Александър Баранов и баритона Иво Йорданов.

TOP