НОВИНИ

 

АНТОНИЯ МАРКОВА, дъщеря на МАЕСТРО ВЛАДИ АНАСТАСОВ и сопраното ЛИЛИ СИМЕОНОВА пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за 20-годишния творческия път на своя баща във Варненската опера, за любовта към музиката, житейските уроци и даренията, които съхраняват паметта за музиката и за хората 

 2018 - 90 години от рождението на Маестро Влади Анастасов

 

Прочетете интервюто:

http://operavarna.com/index.php/bg/home-bg/istoria

л;ефж,фвж,рфж,;фрвф,жф,жфж

ХІV Великденски музикален фестивал – Варна 2013

Варна - Кандидат за европейска столица на културатаВарна – кандидат за културна столица на Европа 2019

 

В Световния ден на балета - 29 април балетните артисти от Държавна опера Варна ще танцуват с особено вдъхновение. В гала концерта, посветен на изкуството на танца, те ще представят най-доброто от своето творчество.

Подбраните от художествения ръководител на трупата Екатерина Чешмеджиева фрагменти в програмата са взети от балетни спектакли по музика на Адам, Минкус, Чайковски, Пуни, Хертел, Шнайдхофер, Прокофиев, Бърнстейн и Франк Синатра. Те илюстрират художественото майсторство на варненските балетисти в областта както на класическата, така и на съвременната хореография.

В пищната балетна вечер ще аплодираме солистите (по азбучен ред) Веселина Иванова, Галина Великова, Галина Велчева, Денко Стоянов, Евгения Минкова, Илиана Божкова, Лиляна Здравкова, Мартин Чакалов, Николай Димитров, Павел Иванов, Павел Кирчев, Ренета Михайлова, Румен Стефанов и Сандра Дотова.

Репетитор Гергана Георгиева, корепетитор Радослава Кареева, музикално оформление Николай Димитров, тон оператор Румен Димитров, помощник-режисьор Сирма Панева.

Световният ден на балета е жест на признание към най-популярната личност в света на балета Жан-Жорж Новер. Роден на 29 април 1727 г. , той остава в историята на изкуството със своята основополагаща творба “Писма върху танца и балета”. Претърпяла десетки издания, книгата притежава актуална стойност и днес.
В нея Новер излага възгледите си за балета като самостоятелен спектакъл със своя сюжетна интрига, чиито герои са носители на силни страсти. Забележителен майстор на танца, Новер развива структурата на академичния танц – солистичен и ансамблов, като превръща балетната пантомима в пластична кантилена от движения, пози и ансамбли под музикален съпровод.
В танцовите си интерпретации той заменя обичайната изобразителност с хореографски подход, който отрежда водеща роля на действието и води до появата на първите многоактни балетни спектакли. Най-големият реформатор в света на балета внася в естетиката на танца и философските достижения на времето, залегнали в трудовете на такива велики мислители като Дидро, Волтер, Русо.
Заради всички тези заслуги историята отрежда на Жан-Жорж Новер почетното звание «Баща на съвременния балет» и отбелязва рождената му дата като Световен ден на балета.

Очаквайте на 30 април «Кармен» с Елена Чавдарова-Иса, последния спектакъл от ХІV Великденски музикален фестивал – Варна 2013.

Билети по 10, 15, 20 и 30 лв., ученици, студенти и пенсионери 6 лв. ПAKET ФАМИЛИЯ ОПЕРА за четирима на цена от 24 лв. (4 билета х 6 лв.) Резервации и продажба на билети на тел.:  052-665 022;  052 650 666 и на e-mail: tickets@operavarna.bg; www.operavarna.bg.

Работно време на билетната каса: oт понеделник до петък 10.00-19.00 ч.; събота 11.00-18.00 ч.

 

Accordions Designs

Client Testimonials

Forms Designs

Frequently Asked Questions

Grid positions/Structure

Historic

Homepage ALL

Full width page

Left Siderbar Page

Modal Contact

YES, AN AWESOME NEW PRODUCT

Tabs Designs

Our Services

Photo Gallery

 

Премиера на ТМПЦ – Държавна опера Варна, с участието на Детско-юношеската опера при ОДК

Театрално-музикален продуцентски център Варна - Държавна опера, с  участието на Детско-юношеска опера при Общински детски комплекс Варна, представя на 7 май от 17.00 и от 19.30 ч. на Основна сцена премиерните спектакли на мюзикъла „Джекил”, който се поставя за пръв път в България.

Автор на сценария и текстовете на песните е Алекс Уейн, музиката е на известния съвременен английски композитор Джон Мур, ансамблите, аранжиментите и оркестрацията са дело на Ганчо Ганчев – главен художествен ръководител на Варненската Детско-юношеска опера.

Диригент-постановчик Ганчо Ганчев, режисьор-постановчик Костадин Бандутов, сценография и костюми Тодор Игнатов, хореография Денко Стоянов, хормайстор и корепетитор Миглена Шишева, вокален педагог Галина Станишева, театрален педагог Петя Петкова, балетен педагог Бистра Бъчварова.

Мюзикълът е създаден по „Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд” (Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde) – известния роман на Робърт Луис Стивънсън от 1886 г., разказващ историята на добрия доктор Джекил, чиито експерименти със самия него го превръщат в жестокия и садистичен мистър Хайд (от англ. hide – крия). Чрез този класически пример за раздвоение на личността авторът интерпретира философско-етичния проблем за борбата между доброто и злото, между светлата и тъмната страна в човешкото съзнание. Напомнящ някои произведения на Едгар Алън По, романът на Р. Л. Стънсън може да се разглежда като история на ужасите с философски проекции, но и като първообраз на научната фантастика.

Историята за доктор Джекил и мистър Хайд отдавна вълнува света на киното. В популярната версия на режисьора Виктор Флеминг от 1941 г. главната роля изпълнява Спенсър Трейси, в същия образ в други екранизации се превъплъщават Кърк Дъглас, Джон Малкович и редица други филмови знаменитости. Екранизиран над 120 пъти досега, сюжетът е адаптиран като мюзикъл за пръв път през 1997 г. През 2015 г. се очаква нова холивудска продукция на мюзикъла, с Киану Рийвс  като мистериозния доктор Джекил.

СВЕТОСЛАВ БОРИСОВ ДИРИЖИРА КОНЦЕРТА ЗА ОТКРИВАНЕТО НА ФЕСТИВАЛА

15 ЮНИ, ФКЦ, 20.00 Ч.

Светослав Борисов - Диригент - Държавна опера - Варна

 

 

В средата на месец юни се вдига флагът на най-стария музикален фестивал в България и един от най-старите музикални форуми в Европа ММФВарненско лято”.

На 15 юни от 20.00 ч. във ФКЦ, следвайки установената традиция, ще прозвучи Българска рапсодия „Вардар” от Панчо Владигеров, в изпълнение на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна. Честта да открие първия концерт на ММФ „Варненско лято” 2013 ще има младият диригент на оперния театър Светослав Борисов, чийто стил на дирижиране се откроява с многопластова и прецизна трактовка на нотния материал.

Впечатляваща е и програмата на тазгодишното фестивално издание.
Тя включва като премиерно изпълнение за Варна красивата Концертна пиеса за четири валдхорни и оркестър оп. 86 от Робърт Шуман. Известна и харесвана в музикалния свят, тя рядко се свири пред публика, поради трудността да се намерят четирима изявени валдхорнисти – солисти.

Във Варна пиесата ще бъде представена от Квартет валдхорни на Радио-симфоничния оркестър на Баден-Баден и Фрайбург - Бено Тротман, Паскал Аретс, Марк Ньотцел и Хорст Зийглер.

Във втората част на концерта ще чуем една от популярните симфонии за всички времена – Симфония №9 „Из Новия свят” от Антонин Дворжак.

 

 

 

 

Варна – кандидат за културна столица на Европа 2019

Отново иде време за вълнуващото преживяване ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР. Театрално-музикален продуцентски център Варна, Държавна опера Варна и Дворец на културата и спорта представят четвъртото издание на най-младия варненски фестивал от 21 юни до 22 август 2013 г., с подкрепата на Община Варна, Министерство на културата, гранд-хотел «Варна», „Графит” и “Сентидо Голден Стар».

Медийни партньори: БНР – Радио Варна, ТВ и в. «Черно море», БНТ 2 - Варна, в. «Народно дело» и сайтовете ida.bg, moreto.net, petel.bg, dnesplus.bg, nakratko.bg.

Специални медийни партньори “Viva la Musica” – БНР и www.eventsinbulgaria.com

 

С логото на варненската кандидатура за културна столица на Европа през 2019 година и под знака на 200-годишнината от рождението на великите композитори Джузепе Верди и Рихард Вагнер Опера в Летния театър – Варна 2013 ще срещне оперните меломани с изкуството на световноизвестните български оперни гласове Бойко Цветанов, Камен Чанев, Калуди Калудов, Иван Момиров, Надя Кръстева, Деян Вачков, Кирил Манолов и др.

Под откритото небе на Опера в Летния театър ще се изявят и солистите с международна кариера на Софийска опера и балет и Държавна опера Варна Ангел Христов, Петър Данаилов, Арсений Арсов, Свилен Николов, Пламен Димитров, Линка Стоянова, Ирина Жекова, Димитринка Райчева, Валерий Георгиев, Бойка Василева, Силвия Ангелова, Евгений Станимиров и др.

 

3 премиери ще ознаменуват Опера в Летния театър – Варна 2013

Театрално-музикален продуцентски център Варна – Държавна опера Варна, Община Варна и Дворец на културата и спорта представят

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013

IV издание, 21 юни – 22 август

Варна – кандидат за европейска столица на културата 2019

200 години от рождението на Джузепе Верди и Рихард Вагнер

Опера в Летния театър - Варна 2013

 

 

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013

Варна – кандидат за европейска културна столица 2019

Опера в Летния театър - Варна 2013

 

На 30 юли 2013 г. от 21.00 ч. в Летния театър на Варна ще прозвучи едно от най-прекрасните произведения, създадени в областта на музикалното изкуство – Реквием от Верди.

Държавна опера Варна подготви представянето му по повод 200-годишнината от рождението на големия италиански композитор. В рамките на ММФ „Варненско лято” и четвъртото издание на Опера в Летния театър, в изпълнението на Реквием от Верди ще вземат участие оркестърът и хорът при Държавна опера Варна, както и смесеният  хор „Морски звуци”.

Диригентът Вито Кристофаро от Италия, в сътрудничество с диригентите на хоровете Стефан Бояджиев и Росица Щерева, ще направи публиката съпричастна към това сакрално произведение.

Подборът на солистите за Вердиевия шедьовър е изключително важен, а в този случай той обединява четирима брилятни творци. Това са водещото сопрано на Варненската опера Линка Стоянова, солистката на Виенската Щатсопер - мецосопраното Надя Кръстева, покорила с красотата и таланта си най-престижните оперни сцени в света, солиста на операта в Цюрих Бойко Цветанов, обявен за един от петимата най-значими тенори на съвремието и баса Апостол Миленков, който живее и твори в Австрия.

 

 

 

История на творбата

Реквием е музикална композиция, създадена върху основата на текстове от римокатолическата заупокойна литургия. Верди замисля своя Реквием в края на 1868 г., в знак на почит към личността и творчеството на Росини. Идеята е най-талантливите композитори по това време да се обединят и да напишат траурна меса по повод годишнината от смъртта на „най-уважавания италиански композитор”. По жребий, на Верди се пада заключителната част Libera me.

 

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013

Варна – кандидат за европейска културна столица 2019

Опера в Летния театър - Варна 2013

 
200 години от рождението на Джузепе Верди
На 30 юли от 21.00 ч. в Летния театър на Варна ще прозвучи едно от най-прекрасните произведения, създадени в областта на музикалното изкуство – Реквием от Верди. Държавна опера Варна подготви представянето му по повод 200-годишнината от рождението на големия италиански композитор.

В рамките на ММФ „Варненско лято” и четвъртото издание на Опера в Летния театър, в изпълнението на Реквием от Верди ще вземат участие оркестърът и хорът при Държавна опера Варна, както и смесеният  хор „Морски звуци”.

Диригентът Вито Кристофаро от Италия, в сътрудничество с диригентите на хоровете Стефан Бояджиев и Росица Щерева, ще направи публиката съпричастна към това сакрално произведение.

Подборът на солистите за Вердиевия шедьовър е изключително важен, а в този случай той обединява четирима брилятни творци. Това са водещото сопрано на Варненската опера Линка Стоянова, солистката на Виенската Щатсопер - мецосопраното Надя Кръстева, покорила с красотата и таланта си най-престижните оперни сцени в света, солиста на операта в Цюрих Бойко Цветанов, обявен за един от петимата най-значими тенори на съвремието и баса Апостол Миленков, който живее и твори в Австрия.

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР - ВАРНА

Концерти във Варна, Бургас и Русе

Хитове от мюзикъли на Ендрю Лойд Уебър, Клод-Мишел Шьонберг, Джон Кандер, Фредерик Лоу и др.

Изключително преживяване обещава да бъде първата извънстолична среща със Super Star Gala – уникално музикално събитие с хитове от известните творби на Ендрю Лойд Уебър: „Котките”, „Йосиф”, „Евита”, „Фантомът от операта” и „Исус Христос супер стар”; „Мис Сайгон” на Клод-Мишел Шьонберг, „Моята прекрасна лейди” на Фредерик Лоу, „Кабаре” на Джон Кандер.

Спектакълът на „Аида” е под патронажа на Иван Портних – кмет на Община Варна

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013

„Аида” е eдно от емблематичните заглавия в репертоара на Държавна опера Варна с дълголетен живот. Проникновената режисура на Кузман Попов, впечатляващата сценография и костюми на Лора Маринова, заедно с интересната и стилна хореография на Калина Богоева, превръщат всеки път този спектакъл във вълнуващо преживяване.

„Аида” на сцената на Опера в Летния театър на 13 август от 21.00 ч. обещава да бъде много повече – един истински празник на оперното изкуство, който ще ни поднесе великолепно подбраният солистичен състав.
Образа на етиопската принцеса Аида ще пресъздаде младата украинка с български корени Аида Швед, чието обаяние варненската публика вече познава (вижте снимка  ).

 

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013

Варна – кандидат за европейска културна столица 2019

Добрина Икономова - Веселата вдовица

Летният музикален маратон ще продължи на 17 август от 21.00 ч. с  изключително успешната постановка на „Веселата вдовица” от Франц Лехар на холандския екип с режисьор Марк Кроне, сценограф Карел Спанхак, костюмограф Маррит ван дер Бургт и хореограф Андре де Джонг от 2012 г. „За мен оперетата е най-добрият театър, който съществува. В нея има история (драма), музика (оркестър) и ако към тези два елемента прибавим добри певци, нима това не са най-силните предпоставки за истинско театрално зрелище...

Техниката на оперетното пеене е трудна, но това далеч не означава, че певецът трябва да остане само при нея. Напротив – той трябва да мине отвъд техниката и да поеме предизвикателството на драматическото превъплъщение. Само така би могъл да се слее напълно с образа, който пресъздава. За щастие, в постановката на „Веселата вдовица” играят точно такива артисти”, споделя Марк Кроне.

Неговата оценка изцяло оправдават солистката на ДМБЦ „Стефан Македонски” Добрина Икономова (Хана Главари) и солистът на Държавна опера Варна Валерий Георгиев (Граф Данило Данилович) - един великолепен тандем, който винаги печели симпатиите на публиката.

Ще се случи и този път, още повече, че спектакълът ще дирижира главният диригент на Държавна опера Варна Светослав Борисов, получил музикалното си образование и започнал диригентската си кариера в Австрия - страната на оперетата.

 

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013

Варна –кандидат за европейска културна столица 2019

СЕВИЛСКИЯТ БРЪСНАР

На 19 август публиката ще забавлява най-известният севилски оперен герой, обезсмъртен в музиката на Джоакино Росини. Постановката на „Севилският бръснар” от 2012 г. е на италиански постановъчен екип с режисьор Антонио Петрис, сценограф Грета Подеста, костюмограф Салваторе Русо и хореограф Джузепе Парента.

Трактовката е пета поред в историята на Варненската опера, докато за пръв път „Севилският бръснар” се играе през 1950 г. под режисурата на Петър Райчев – първия световноизвестен български тенор, пял в Миланската скала, Метрополитън Опера, Ковънт Гардън и Болшой театър, един от радетелите на оперното дело в България, режисьор, основател и пръв главен художествен ръководител на Варненската опера.

Оттогава досега „Севилският бръснар” не престава да радва публиката с многообразните си превъплъщения. С какво е по-различен последният оперен Фигаро, обяснява режисьорът Антонио Петрис: „За нас е особено важно, освобождавайки се от някои детайли и оставайки в същото време верни на Росини, да приближим операта до италианския стил, до италианското светоусещане. В изкуството винаги трябва да се търси нещо различно.

Използвайки принципа на театър в театъра, сега в „Севилският бръснар” ние внасяме марионетен театър, чийто режисьор е Фигаро. В един момент Фигаро изоставя своя куклен театър и продължава режисьорските си занимания извън сцената. Идеята е, че измисленият и реалният живот, изкуството и животът непрекъснато се преплитат.”

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013

Варна – кандидат за европейска културна столица 2019

200 години от рождението на Джузепе Верди и Рихард Вагнер Оперният гала спектакъл на 22 август от 21.00 ч., част от кандидатурата на Варна за културна столица на Европа 2019, е под почетния патронаж на д-р Петър Стоянович - министър на културата на Република България. С този апотеозен завършек на четвъртото издание на Опера в Летния театър – Варна 2013 Държавна опера Варна тържествено ще отбележи 200-годишнината от рождението на двамата оперни титани Джузепе Верди и Рихард Вагнер.

Оперна гала - Опера в Летния театър - Варна 2013 

Родени в една и съща година – 1813, те въплъщават в творчеството си различни възгледи за живота и изкуството, чиито корени са дълбоко свързани с различните културни традиции на Италия и Германия, но и двамата издигат оперното изкуство на най-висок пиедестал.

Рихард Вагнер е вълнуващ и замислен, стилът му - смесица от философия, метафизика и драматизъм, пресъздава духовното страдание на съвременния свят и улавя изключително фини нюанси на чувството, докато Верди пише бравурно и жизнерадостно, извежда с ярък психологизъм силни емоционални състояния чрез блестяща и красива мелодична линия, с дълги фрази и лирична мощ.

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013

Под почетния патронаж на д-р Петър Стоянович – министър на културата на Република България

200 години от рождението на Джузепе Верди и Рихард Вагнер

Варна – кандидат за европейска културна столица 2019

Оперният гала спектакъл на 22 август от 21.00 ч., част от кандидатурата на Варна за културна столица на Европа 2019, е под почетния патронаж на д-р Петър Стоянович - министър на културата на Република България. С този апотеозен завършек на четвъртото издание на Опера в Летния театър – Варна 2013 Държавна опера Варна тържествено ще отбележи 200-годишнината от рождението на двамата оперни титани Джузепе Верди и Рихард Вагнер. Под палката на двама диригенти – Борислав Иванов и Григор Паликаров и режисурата на Кузман Попов, оркестър, солисти, хор и балет ще пресъздадат фрагменти от оперите «Тристан и Изолда», «Летящият холандец», «Валкюра» «Танхойзер» на Рихард Вагнер и от «Набуко», «Дон Карлос», «Риголето», «Аида», «Травиата» на Джузепе Верди.

Борислав Иванов - диригент Държавна опера ВарнаИзтъкнатият български диригент Борислав Иванов има в творческата си биография над 3000 оперни спектакли и симфонични концерти. Роден във Варна, завършва Държавната музикална академия в София със специалност хорово дирижиране при проф. Георги Димитров и оркестрово дирижиране при проф. Влади Симеонов.
През 1963 г. на фестивала “Варненско лято” е забелязан и оценен от изтъкнатия немски диригент Курт Мазур, който го кани на специализация в Komische Oper в Берлин.

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013

Варна – кандидат за европейска културна столица 2019

200 години от рождението на Джузепе Верди и Рихард Вагнер

Ще аплодираме и прекрасни български оперни гласове, начело с харизматичния, популярен както сред почитателите на операта, така и на поп музиката Орлин Горанов. Певецът се включва по достойнство в компанията на гостуващите тенори, които увенчават четвъртото издание на Опера в Летния театър 2013 – Иван Момиров, Камен Чанев, Бойко Цветанов, Костадин Андреев, Орлин Горанов.

Сопраните Габриела Георгиева и Йорданка Дерилова, заедно с  мецосопраното Кремена Дилкова са другите специални гости на този наистина специален гала концерт. В него ще се изявят и водещите солисти на Държавна опера Варна Линка Стоянова (сопран), Валерий Георгиев (тенор), Евгений Станимиров (бас), Свилен Николов (баритон), Пламен Димитров (баритон), Димитринка Райчева (сопран), Ирина Жекова (сопран), Силвия Ангелова (мецосопран) и др.

Орлин Горанов (тенор) Орлин Горанов (тенор) е единственият български певец, известен както в популярната, така и в оперната музика. Като малък пее в детския хор Бодра смяна, а по-късно в Ансамбъла на армията (до 1985). На върха на популярността си като поп певец, Орлин Горанов се насочва към оперната музика и завършва оперно пеене в НМА “Панчо Владигеров” (1990).

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013

Варна – кандидат за европейска културна столица 2019

Оперна гала - Опера в Летния театър - Варна 2013Оперният гала спектакъл на 22 август от 21.00 ч., с който бравурно ще завърши четвъртото издание на Опера в Летния театър – Варна 2013, е под почетния патронаж на д-р Петър Стоянович – министър на културата на Република България. Посветен на 200-годишнината от рождението на великите оперни композитори Джузепе Верди и Рихард Вагнер, концертът е част от кандидатурата на Варна за европейска културна столица 2019.

Джузепе Верди (1813-1901)

Гениалният италиански оперен композитор Джузепе Верди справедливо си е извоювал място сред най-великите музикални творци. Като един от най-влиятелните композитори на XIX век, неговите творби и днес са неизменна част от репертоара на оперните театри в цял свят. Излизайки извън рамките на жанра, някои Вердиеви теми, като „La donna è mobile“ от „Риголето“, „Va, pensiero“ от „Набуко“,„Libiamo ne' lieti calici“ от „Травиата“ или триумфалният марш от „Аида“, са се превърнали в траен елемент на популярната култура.

В световната история рядко са случаите музикант да си спечели толкова трайна слава, каквато Верди е имал приживе и продължава да има и днес. Музикалната съкровищница не познава друг композитор, чийто оперни творби, превърнали се в нарицателни за оперното изкуство въобще, не спират да триумфират.  Оперите на Верди са любими, достъпни и търсени за всички любители на музиката и тайната на неувяхващата им привлекателност се крие в дълбокото познаване на човешката душа, прекрасните мелодии и вложените в тях свободолюбиви идеи.

Даниела Димова в студиото на Дарик Радио Варна

Даниела Димова - директор ТМПЦ- инциатива

 

 

 

С началото на новия театрален сезон Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров" подновява инициативата „висящ билет". Всеки, който желае да дари театрално представление на непознат, може да закупи „висящ билет" от касата на театъра.

С пакет „Фамилия" например, който е за четирима и билетът излиза 6 лева, могат да влязат двама, като другите два пропуска остават за хора, които нямат възможност да си позволят театралното представление, обясни в интервю за Дарик директорът на Театрално-музикалния продуцентски център(ТМПЦ) - Варна Даниела Димова.

Инициативата „висящ билет" във Варненския театър стартира плахо по време на театралния фестивал „Варненско лято". Амбицията е обаче тя да се популяризира през тази театрална есен, отбеляза Димова.

 

 

4 СЕПТЕМВРИЙСКИ ВЕЧЕР ПОД ЗНАКА НА ВЕРДИ

Джузепе Верди, Опера - Варна

Държавна опера Варна ще зарадва меломаните с четири поредни септемврийски вечери, посветени на прекрасната музика, сътворена от Джузепе Верди. От 23 до 26 септември ще бъдат представениТравиата”, „Набуко”, Оперен гала концерт и „Аида.

На 24 септември любителите на оперната класика ще имат възможността да се насладят на Вердиевия шедьовър – операта “Набуко”. Под диригентската палка на маестро Борислав Иванов в главните роли ще се представят едни от звездните солисти на България.

В ролята на Набуко – баритонът, който успешно покорява световните сцени Венцеслав Анастасов, Измаел ще изпълни Орлин Горанов – един певец с впечатляваща кариера в различни жанрове музика.

Като Закария ще се превъплъти басът Деян Вачков, когото още преди 12 години наричат новия Борис Христов на България. Българският бас е пял в спектакли в Генуа, Триест, в продукциите на Дзефирели „Кармен“ и „Аида“ на сцената на Арена ди Верона, както и в оперните театри в Неапол, Венеция, Токио, Клагенфурт, Лайпциг, Франкфурт, Валенсия, Сиатъл, Билбао, Мадрид.

Една от най-добрите изпълнителки на тази роля в България Елена Баръмова ще се превъплъти в ролята на Абигайл. Елена Чавдарова-Иса ще изпълни ролята на Фенена, а Гео Чобанов ще бъде Жрец. Младите певци Христо Ганевски и Ина Петрова ще изпълнят ролите на Абдало и Анна.

4 септемврийски вечери под знака на Джузепе Верди

Държавна опера Варна ще зарадва меломаните с четири поредни септемврийски  вечери, посветени на прекрасната музика, сътворена от Джузепе Верди.

 

От 23 до 26 септември ще бъдат представени „Травиата”, „Набуко”, Оперен гала концерт и „Аида”.

На 25 септември в зала №1 на Фестивален и конгресен център Държавна опера Варна ще направи своя пореден реверанс към творчеството на великия Верди в една Оперна гала, посветена на неговата безсмъртна музика. Интересът на публиката към подобни оперни концерти винаги е много голям. Трябва да се има предвид и участието на знаковите имена в областта на оперната музика в България.

Програмата е съставена от увертюри, арии, ансамбли и хорове из 10-те най-популярни опери на Верди – «Набуко», «Ернани», «Риголето», «Трубадур», «Травиата», «Бал с маски», «Силата на съдбата», «Дон Карлос», «Отело» и «Аида» на Джузепе Верди.

4 септемврийски вечери под знака на Джузепе Верди

Държавна опера Варна ще зарадва меломаните с четири поредни септемврийски  вечери, посветени на прекрасната музика, сътворена от Джузепе Верди. От 23 до 26 септември ще бъдат представени „Травиата”, „Набуко”, Оперен гала концерт и „Аида”. Началото се поставя на 23 септември, когато на Основна сцена ще прозвучи в целия си блясък операта “Травиата”. Това е най-изпълняваната опера на великия италиански майстор по света, наричана  «опера на оперите».
Тази година в цял свят се отбелязват 200 години от рождението на великия оперен композитор и Варненската опера също отбелязва големия юбилей по подобаващ начин с поредица от премиери, спектакли и концерти.

В ролята на красивата куртизанка Виолета Валери ще се представи  младото сопрано Илина Михайлова. Тя е родена във Варна, където завършва НУИ "Добри Христов" със специалност пиано и оперно пеене. Веднага след това постъпва в НМА "Панчо Владигеров" в София в класа по оперно пеене на проф.Благовеста Карнобатлова. През 2002 печели Първа Награда на националните конкурси "Светослав Обретенов" в Провадия и "Парашкев Хаджиев" в София.

След дипломирането си, тя продължава образованието си в консерваторията "Джузепе Верди" в Милано в класа по оперно пеене на Вилма Борели. В репертоара на певицата влизат ролите на Фиордилиджи от "Така правят всички" и Церлина от "Дон Жуан" на Моцарт, Дидона от "Дидоне и Еней" на Х. Пърсел, Мюзета от "Бохеми на Пучини, Норина от "Дон Паскуале", Мария от "Дъщерята на полка” и Адина от “Любовен еликсир” на Доницети, Розина от “Севилският бръснар” на Росини и др.

 

На 26 септември 2013 г. на Основна сцена ще се играе операта „Аида” – eдно от емблематичните заглавия в репертоара на Държавна опера Варна с дълголетен живот. Проникновената режисура на Кузман Попов, впечатляващата сценография и костюми на Лора Маринова, заедно с интересната и стилна хореография на Калина Богоева, превръщат всеки път този спектакъл във вълнуващо преживяване.

На 26 септември образа на етиопската принцеса ще пресъздаде солистката на Държавна опера Варна Димитринка Райчева. За ролята на Амнерис е поканена утвърдената ни певица – мецосопраното Елена Чавдарова-Иса.

 

Тъй като балетните представления на Държавна опера Варна се радват на особена популярност, на 28 септември публиката е поканена на голям балетен гала концерт. В програмата са включени фрагменти и откъси от балетни спектакли по музика на Адам, Минкус, Чайковски, Пуни, Хертел, Шнайдхофер, Прокофиев, Бърнстейн, Шийран, Франк Синатра, Клод-Мишел Шонберг.
Наред с класическите балети като „Лешникотрошачката”, „Корсар”, „Спящата красавица”, „Жизел”, Дон Кихот”, „Пепеляшка”, Силфида”, „Есмералда” и др. ще се играе и по-модерен балет по музика на Бърнстейн, Франк Синатра и откъс от мюзикъла „Мис Сайгон” на Клод-Мишел Шьонберг.

 

Честит празник на музикалните творци и меломаните!

Честит празник на всички, които знаят, че музиката започва там, където свършват думите!

 

 

 

 

"Мечо Пух" - Мюзикъл Варненска детско-юношеска  опера при Общински детски комплекс - Варна

 

Мечо Пух, най-умното и забавно мече на света, което поради лятната ваканция отдавна не се е появявало на сцената, назначава отново среща на малките си приятели на 16 октомври от 18.00 ч.

Повече от 80 години мъдрият Пух създава радост и настроение със своите произшествия и разсъждения.

Знаменитата книга на Алън Милн е представена като мюзикъл, изпълнен от децата на Варненската детско-юношеска  опера при Общински детски комплекс. Ще чуете много смях и весели истории, разказани от деца за деца.

Музиката е написана е от проф. Александър Йосифов, чийто баща Йоско Йосифов е бил диригент във Варненската опера. Композиторът разказва историите на Мечо Пух по достъпен начин, който увлича и приобщава децата към музиката и сценичните изкуства.

Диригент Ганчо Ганчев, режисьор Костадин Бандутов, художник Тодор Игнатов.

 

 

 

Очаквайте операта «Риголето» с Венцеслав Анастасов в главната роля на 17 октомври 2013.

Вижте повече: Риголето

 

Венцеслав Анастасов - "Риголето"

 

 

На 17 октомври Държавна опера Варна ще представи Вердиевия шедьовър «Риголето» с прекрасния български баритон Венцеслав Анастасов в главната роля.

Роден през 1971 г. в Русе в семейството на именитите български оперни певци Мария Венциславова и Анастас Анастасов, той завършва Музикалното училище в Русе в класа на Георги Делиганев и ДМА при професор Асен Селимски.

Репертоарът му включва централните баритонови партии от най-известните опери на Верди, Пучини, Бизе, Леонкавало, Маскани, Гуно, Доницети, Росини, Моцарт, Чайковски, Бородин и др. Гастролира в Холандия, Швейцария, Белгия, Англия, Франция, Испания, Италия, Гърция.

Венцеслав Анастасов работи с едни от най-големите имена в света на операта като Лорин Маазел, под чието диригентсво  пее Родриго от „Дон Карлос” и Ескамилио в „Кармен”, режисьор на постановката е Карлос Саура.

С маестро Зубин Мета участва в „Турандот” и записва DVD, пее в продукцията на Метрополитен опера „Ифигения в Таврида” и с Пласидо Доминго в Палау де Лас Артс – Валенсия. Кариерата на Венцеслав Анастасов минава през сцени като Гран Театро де Лисео – Барселона, Опера Монте Карло, Фестивала в Солотурн, Залцбург Аудиториум и др.

 

 

 

Джекил - мюзикъл - с участието на Варненска детско-юношеска опера

 

Oще на премиерния спектакъл на 7 май т.г. поставеният за пръв път в България мюзикъл „Джекил” по сценарий и текстове на песните на Алекс Уейн и музика на Джон Мур спечели младите зрители.

Няма как да бъде иначе, след като техните връстници от Варненската детско-юношеска опера се справят чудесно със сложния жанр на мюзикъла.

За пръв път през новия творчески сезон динамичната атмосфера на „Джекил” ще завладее отново сцената на 21 октомври от 19.00 ч.

В многопластовaта творба на Джон Мур действието, развиващо се през XIX век в Лондон, протича в 3 взаимносвързани сюжетни линии – една лондонска улица, домът на доктор Джекил, където той провежда медицинските си експерименти и театралната сцена, на която актьори представят „Красавицата и Звярът”.

 

„Мадам Бътерфлай” с Линка Стоянова и Арсений Арсов на 23 октомври 2013 Красивата история за любовта между младата гейша Чо-Чо-Сан, наречена още Пеперуда (Мадам Бътерфлай) и американския морски офицер Ф. Б. Пинкертон Джакомо Пучини превръща в може би най-енигматичната творба в световната оперна литература.

За водещите солисти на Държавна опера Варна Линка Стоянова (сопран) и Арсений Арсов (тенор)  "Мадам Бътерфлай" дава възможност да покажат в максимална степен красотата на гласовете си, шлифовани през годините във високо певческо майсторство.

На 24 октомври от 18.00 ч. Пепеляшка отново ще срещне своя принц на варненската балетна сцена.

Приказката “Пепеляшка” от Шарл Перо е една от най-използваните за музикално-сценични произведения. На голяма популярност се радват оперите по нея от Джоакино Росини, Жул Масне, Ермано Волф-Ферари. Не са малко и балетите върху този сюжет. Московският Болшой театър предлага на П. И. Чайковски да напише балет “Пепеляшка”, но този проект остава неосъществен.

През пролетта на 1941 г. Театърът за опера и балет “С. М. Киров” възлага на Прокофиев да напише балет по “Пепеляшка” и композиторът с готовност се залавя за работа. Но войната и евакуацията попречват работата му над произведението да продължи. Едва през есента на 1943 г. Прокофиев се връща в Москва и продължава да пише музиката за балета. Болшой театър го включва в афиша си още за сезон 1944 – 1945 г. На първите представления в ролята на Пепеляшка танцуват легендарните Олга Лепешинская и Галина Уланова.

Варненските балетни артисти също обичат своята „Пепеляшка”.  Постановката и хореография са подчинени на традицията на класическия балет, придържайки се към първоизточника. Музиката е синтезирана и адаптирана по начин, който преразказва сюжета в едно действие и три картини.

 

На 29 октомври ще прозвучи в целия си блясък операта “Травиата”, най-изпълняваната творба по света на Джузепе Верди.
Най-новата постановка на Варненската опера, посветена на 200-годишнината от рождението на великия италиански майстор, е авторски прочит на Кузман Попов, който се изявява като режисьор, сценограф и костюмограф на спектакъла.

Премиерата на "Травиата" бе посрещната с възторг от публиката на Опера в Летния театър през юли т.г., а сега, през новия 67-ми творчески сезон на оперния театър, заживява своя пълноценен живот, като основна част от репертоара.

В сегашния спектакъл на «Травиата» ще се изявят великолепни солисти, точно каквито харесва взискателният оперен свят през XXI век – талантливи, красиви, на възрастта на героите, които пресъздават.

 

На 28 октомври от 19.00 ч. ще се случи оперетният празник с най-щастливата оперета „Царицата на чардаша”. Най-щастлива, защото фактически тя е първата оперетна творба, която покорява веднъж и завинаги музикална Европа, за да завладее след това и останалия свят.  Имре Калман, който се опитвал безуспешно да издава симфонични произведения, се заканил, че ще напише оперета. И го направил, въпреки че в началото на миналия век жанрът не се радвал на особено одобрение.

Композиторът създал няколко оперетни творби, преди да стигне до своя шедьовър. Далеч от топовните гърмежи на Първата световна война, уединен сред хармония и зеленина в патрицианската „Вила на розите" в Бад Ишл, той композирал своята „Царицата на чардаша”, първоначално със заглавието "Да живее дълго любовта."
 

КРИСТАЛНА ЛИРА 2013 – НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА ЗА ДЪРЖАВНА ОПЕРА ВАРНА

КРИСТАЛНА ЛИРА 2013 ЗА ДИРИГЕНТА НА СУПЕР СТАР ГАЛА МАЕСТРО ЮЛИ ДАМЯНОВ

Държавна опера Варна бе отличена с наградата КРИСТАЛНА ЛИРА 2013 – Награда на публиката на Съюза на българските музикални и танцови дейци (СБМТД) и Радио Класик ФМ.

В Деня на народните будители, за 17-ти път, СБМТД  връчи на тържествена церемония в НДК националните награди за ярки постижения в областта на музиката и танца за изминалата година в общо 15 категории - класика, изпълнители, джаз, поп музика, оркестри, фолклор, критика и др.

КРИСТАЛНА ЛИРА 2013 – Награда на публиката е най-демократичната награда, подчерта директорът на Радио Класик ФМ Васил Димитров при връчването на отличието, което получи маестро Борислав Иванов – главен художествен ръководител на Варненския оперен тетър. В медийното допитване на радиото най-много слушатели - над 500 души, са подкрепили номинацията на ТМПЦ – Държавна опера Варна за ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2013. Както е известно, четвъртото, най-успешно досега, издание на фестивала от 21 юни до 22 август привлече за своите 14 музикални събития със звездни оперни гласове от България и чужбина рекорден брой зрители - над 21 хиляди, от които 19 хиляди със закупени билети.

Очаквайте премиери на „Pевизор” и рокопера, със звездна сватба, муминтроли и социални спектакли

XIV Коледен музикален фестивал от 14 ноември до 20 декември

IV Коледни театрални седмици от 16 ноември до 23 декември

И през тази година Държавна опера Варна и Драматичен театър „Стоян Бъчваров” при Театрално-музикален продуцентски център Варна продължават традицията на празничните събития, които отмерват настроението до Коледа.

Държавна опера Варна кани на XIV Коледен музикален фестивал от 14 ноември до 20 декември, а ДТ „Стоян Бъчваров” – на IV Коледни театрални седмици от 16 ноември до 23 декември.

И двата културни форума се провеждат под знака на кандидатурата на Варна за европейска столица на културата 2019, а Театралните седмици са под егидата на кмета на Община Варна Иван Портних.

Ще бъдат представени най-новите театрални и оперни продукции с акцент върху премиерните постановки – в театъра „Ревизор” от Н. В. Гогол, в операта „Исус Христос Супер звезда” от А. Л. Уебър и Тим Райс.

След „Ревизор” на Станчо Станчев (1986-1987) сега проф. Пламен Марков поставя известния драматургичен текст, в екип със сценографа и костюмографа Мира Каланова и композитора Калин Николов. Участват Стоян Радев, Стефан Додуров, Веселина Михалкова, Биляна Стоева, Пламен Димитров, Валери Вълчев, Мария Гинкова, Гергана Арнаудова, Леарт Докле и др.

„Исус Христос Супер звезда” е първата във варненската оперна история рок опера, която сега ще има своето концертно изпълнение, а  сценичната версия се подготвя за следващата година. На диригентския пулт ще застане Юли Дамянов, отличен с наградата на СБМТД „Кристална лира” 2013 за концерта от четвъртото издание на Опера в Летния театър Супер Стар Гала – мюзикълите на XX век.

Премиерата на „Исус Христос Супер звезда” е под патронажа на народния представител от Варна Борислав Гуцанов, известен още като общински съветник с каузата си за провеждане на рокфестивал, какъвто Варна вече има. 

XIV Коледен музикален фестивал – Варна 2013

Варна – кандидат за културна столица на Европа 2019

Светослав Борисов, Стефан Бояджиев - диригенти, Държавна опера - Варна

Двама от четиримата диригенти на Държавна опера Варна ще бъдат заедно на сцената на 22 ноември от 19 часа за Симфоничен концерт, в който ще прозвучат Концерт за пиано и оркестър №2 в до минор от Сергей Рахманинов и Симфония №4 в ми минор, оп. 98 от Йоханес Брамс.

Главният диригент на оперния театър Светослав Борисов ще бъде в обичайната си роля на диригентския пулт, а диригентът на хора Стефан Бояджиев ще бъде солист в Концерта за пиано и оркестър на Рахманинов.

Флашмоб на Варненската опера за XIV Коледен музикален фестивал 2013

"Маестро, музика!" е първият оперен флашмоб във Варна, който на 25 ноември по интригуващ начин "лобира" на неочаквано място за XIV Коледен музикален фестивал - Варна 2013.

Елитният Хор на Държавна опера Варна при Театрално-музикален продуцентски център Варна, начело със своя диригент Стефан Бояджиев, изненадващо се появи в МОЛ Варна и впечатли посетителите с красивите сценични костюми на дамите и фраковете на кавалерите от последната постановка на "Травиата" на режисьора и художника Кузман Попов, чиято премиера  ознаменува четвъртото издание на Опера в Летния театър т.г.

XIV Коледен музикален фестивал – Варна 2013

Симфоничният концерт на 28 ноември от 19 часа във ФКЦ е част от програмата на XIV Коледен музикален фестивал на Държавната опера, който се провежда за 14-ти пореден път във Варна, под знака на кандидатурата на града за европейска културна столица през 2019 г.

Специален гост на концерта е Джон Мур – композитор, диригент и пианист, автор на мюзикъла „Джекил”, чиято българска премиера с участието на Варненската детско-юношеска опера беше през май т.г. В концерта ще чуем Симфоничния оркестър и хора при Държавна опера Варна, Смесения хор «Морски звуци», Хора на варненските момчета и младежи, Хора на учителите и Дамския камерен хор «Свети Йоан Златоуст».

В Първата част с диригент Джон Мур (Англия) ще прозвучат две творби от Йоханес Брамс – Академична фестивална увертюра и Концерт за пиано и оркестър №2 в си бемол мажор. Галин ГанчевСолист на клавирния концерт ще бъде едно от талантливите деца на Варна – Галин Ганчев (род. 1996), Бърни стипендиант в Shrewsbury School във Великобритания, където учи пиано и композиция при международно признати музиканти – пиано при Питър Брадли-Фулгони и композиция при Джон Мур.

В периода 2010-2013 участва в 9 конкурса в Ланголен, Грегъног, BBC Шропшир. На всички печели челните награди, а на конкурса в Тръвеглойс - Айстедфъд е два пъти носител на Голямата купа за инструменталисти. Участва в повече от 50 концерта в Обединеното кралство в градовете Лондон, Грегъног, Манчестър, Бирмингам, Ланголен, Тръвеглойс – Айстедфъд и различни градове на Уелс и областта Шропшир. Свири в известни зали като Wigmore Hall, Warehouse, Birmingham town hall, Machynlleth и други. Репертоарът му, с  произведения от барока до романтизма, включва творби от Й. С. Бах, Хендел, Галупи, Хайдн, Моцарт, Бетховен, Шуберт, Шуман, Менделсон, Шопен, Брамс, Чайковски, Григ, Римски-Корсаков, Синдинг, Скрябин, Балакирев, Дебюси, Лист и др.

XIV  Коледен музикален фестивал – Варна 2013

Варна – кандидат за европейска столица на културата 2019

Мюзикълът “Джекил” в присъствието на автора Джон Мур на 1 декември

„Джекил” в присъствието на диригента Джон Мур

Българската премиера на мюзикъла „Джекил” по сценарий и текстове на песните на Алекс Уейн и музика на Джон Мур се състоя във Варна на 7 май 2013 г. Създадено по известния роман на Робърт Луис Стивънсън „Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд” (Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde), произведението разказва историята за добрия доктор Джекил, чийто експерименти със самия него го превръщат в жестокия и садистичен мистър Хайд.

Диригент-постановчик Ганчо Ганчев, режисьор-постановчик Костадин Бандутов, сценография и костюми Тодор Игнатов, хореография Денко Стоянов, хормайстор и корепетитор Миглена Шишева, вокален педагог Галина Станишева, театрален педагог Петя Петкова, балетен педагог Бистра Бъчварова.

В постановката участват около 60 актьори, като някои от основните роли се изпълняват от солистите на Държавна опера Варна Ростислав Байрактаров в ролята на Джекил и Лиляна Кондова в ролята на Ани. Участва и актьорът от Драматичен театър „Стоян Бъчваров” Пламен Георгиев. Останалите основни персонажи са поверени на талантливите възпитаници на Варненската детско-юношеска опера.

На 1 декември сред публиката ще бъде и авторът на музиката на „Джекил” – известният английски композитор и диригент Джон Мур. Той не можа да присъства на българската премиера през май, защото по същото време подготвяше китайската премиера на „Джекил”. Сега обаче Джон Мур е гост на България и Варна, а преди три дни го аплодираме и като диригент на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна на сцената на Фестивалния и конгресен център.

 
Коледно вълшебство с „Лешникотрошачката” - 3 и 16 декември

На 3 декември от 18.00 ч. на коледната сцена ще се се случи чудото, което очакваме от всяка завладяваща приказка, особено ако тя се казва „Лешникотрошачката”. Без нея Коледата не е истинска. „Лешникотрошачката” бе поставена от известната българска балетна режисьорка доц. д-р Желка Табакова за Коледа 2011 и оттогава се превърна в любим спектакъл на публиката.

На 3 декември от 18.00 ч. на коледната сцена ще се се случи чудото, което очакваме от всяка завладяваща приказка, особено ако тя се казва „Лешникотрошачката”. Без нея Коледата не е истинска.

„Лешникотрошачката” бе поставена от известната българска балетна режисьорка доц. д-р Желка Табакова за Коледа 2011 и оттогава се превърна в любим спектакъл на публиката.

Без да променя концепцията на Петипа и Чайковски, Желка Табакова извежда Mайката, Бащата, Клара и Дроселмайер в една обща сюжетна линия. Майката на Клара, която по Петипа няма водеща роля, тук е балерина и основно действащо лице.
Щастливият завършек настъпва, когато Майката поставя красива диадема върху главата на Клара и така превръща мечтата на момичето също да стане балерина в действителност. Клара танцува с принц Лешник голямото заключително па де дьо. Развлекателните дивертисментни танци във второ действие, в интерпретацията на Желка Табакова, са развити в изящни и завършени миниатюри.

 

В рамките на ХІV Коледен музикален фестивал на 5 декември ще прозвучи празничен концерт под диригентството на италианския диригент Стефано Сегедони. Талантливият италианец е познат на варненската публика с постановките на две опери във Варна – „Севилският бръснар” през 2012 и „Фалстаф” през 2013 година. Непосредствено след премиерите спектаклите бяха представени на турне в Италия със състава на Държавна опера Варна.

В празничния Коледен оперен концерт, с участието на симфоничен оркестър и хор на Държавна опера Варна, ще аплодираме солистите Валерий Георгиев – тенор, Даниела Димова – сопран, Свилен Николов – баритон, Стефания Маярди (Италия) – мецосопран.

Освен известни оперни арии и ансамбли от Доницети, Росини, Верди и Пучини, ще прозвучат хитови мелодии от мюзикъли като „Моята прекрасна лейди” на Фредерик Лоу, „Уестсайдска история” на Бърнстейн, оперетата „Веселата вдовица” на Франц Лехар и други. Ще чуем и творби, композирани от диригента на концерта Стефано Сегедони.

 На снимките: Стефано Сегедони, Даниела Димова, Свилен Николов, Стефания Маярди, Валерий Георгиев >

 

XIV Коледен музикален фестивал – Варна 2013

През 2013, по повод 200-годишнината от рождението на Джузепе Верди, Държавна опера Варна постави за първи път в своята история единствената комедийна творба на великия композитор „Фалстаф”.

За варненската сценична версия на „Фалстаф” бе поканен италиански постановъчен екип - диригент Стефано Сегедони, режисьор Джулио Чабати, сценограф Платон Барди, костюмограф Марко Натери. Самият диригент-постановчик Стефано Сегедони ще дирижира спектакъла на „Фалстаф” на 7 декември. В ролята на веселия бохем  Фалстаф ще гостува известният баритон Александър Крунев, изявявал се неведнъж на варненска сцена.

XIV Коледен музикален фестивал – Варна 2013

Варна – кандидат за европейска столица на културата

И в тазгодишния, вече XIV Коледен музикален фестивал, ще прозвучи специална Оперетна гала, посветена на многобройните любители на този лек и забавен жанр, съчетаващ добро настроение, изящество и шик с известни мелодии и талантливи артисти.
Подобен концерт предложихме за пръв път през декември 2010, а през януари 2011 се наложи да го повторим, заради големия интерес на публиката.Вярваме, че и сега ще се случи същото.

Оперетната гала 2013 включва популярни фрагменти, арии и ансамбли от оперети на Йохан Щраус – баща и син, Имре Калман, Франц Лехар, Роберт Щолц и Джери Бок. Музикалният празник на 9 декември ще дирижира Маестро Юли Дамянов, режисурата е дело на Марио Николов, който ще се изяви и като солист. Диригент на хора Стефан Бояджиев, ръководител на балета Екатерина Чешмеджиева. Участват оркестър, хор и балет на Държавна опера Варна.

Вокалното си и артистично майсторство ще покажат водещите солисти на ДМБЦ ”Стефан Македонски” Марио Николов, Катерина Тупарова, Александър Мутафчийски, Валентина Корчакова, Живко Пранчев и на Държавна опера Варна Ирина Жекова, Пламен Димитров, Свилен Николов, Силвия Ангелова, Димитринка Райчева, Лиляна Кондова.

XIV Коледен музикален фестивал – Варна 2013

Варна – кандидат за европейска столица на културата

На 11 декември младият диригент на Държавна опера Варна Стефан Бояджиев ще дирижира за пръв път оператаТрубадур от Джузепе Верди, едно от любимите заглавия на варенската публика.
В ролята на Граф ди Луна ще чуем прекрасния баритон Венцеслав Анастасов , който с успех се представя по световните оперни сцени, а е добре познат и на варненци.

Именно във Варна Венцеслав Анастасов реализира през годините премиерно някои от най-ярките си роли и както сам споделя, винаги с удоволствие пее в нашия град.

Утвърденото сопрано Линка Стоянова в ролята на Леонора е гаранция за успеха на спектакъла. Нейните изпълнения винаги са прецизни и драматични. В ролята на Манрико ще се представи тенорът Валерий Георгиев, който за двете години, откакто е солист на варненската опера направи поредица от ярки роли и непрекъснато развива своето певческо майсторство.
Като прибавим към тях една впечатляваща Азучена, патент на мецосопраното Бойка Василева и Евгений Станимиров в ролята на Ферандо, „Трубадур” обещава да бъде наистина много силно преживяване. Режисурата е дело на главния режисьор на Държавна опера Варна Кузман Попов.

Дебют на Стефан Бояджиев - Трубадур 11,12,2013
Стефан Бояджиев
е роден на 22.09.1979 г. във Варна.
Свири на пиано от шестгодишна възраст, завършва НУИ „Добри Христов” със специалност пиано (1998). Като ученик печели две награди в специалността клавирен съпровод – трета награда в Конкурса за чешка и словашка музика - Варна 1997 и втора награда в Конкурса за немска и австрийска музика Бургас – 1998. Приет е в НМА „Панчо Владигеров” в Теоретико-композиторски и диригентски факултет (1998), където избира профил хорово и оркестрово дирижиране (2000). По това време развива певческите си умения, участвайки в различни хорови формации, като същевременно акомпанира и на оперни певци.

 

От 2001 г. работи като хормайстор и диригент с различни състави, като взима участие и в множество концерти (като певец или диригент) в България и чужбина. Освен концертите с Академичния симфоничен оркестър в НМА „Панчо Владигеров” е дирижирал още Пазарджишкия симфоничен оркестър (2002 г.), Софийския духов оркестър (2002), Симфониета – Видин (2010, 2011, 2012), Старозагорската опера (2011). През 2008 г. специализира оперно-симфонично дирижиране в НБУ, София при диригента Деян Павлов. От 2010 г. работи като корепетитор във Вокалния факултет на НМА. През 2011 г. записва магистратура оркестрово дирижиране в АМТИИ – Пловдив при маестро Георги Димитров.

През 2012 г. под неговата палка се изпълняват 2 спектакъла на "Царицата на чардаша" във Варненската опера, а също така и Оперетен концерт в Музикалния театър "Стефан Македонски".
Oт 18 март 2013 г. Стефан Бояджиев е назначен за диригент на хора на Държавна опера Варна. През изминалите почти девет месеца той реализира редица премиерни заглавия, подготвяйки хора, дирижира оперетата „Царицата на чардаша” и операта „Луд гидия”, а неотдавна, на 22 ноември, се представи и като виртуозен пианист, изпълнявайки Втория концерт за пиано от Рахманинов с Варненската филхармония под диригентството на Светослав Борисов.

 

Министърът на културата д-р Петър Стоянович присъства на Коледния оперен концерт на Държавна опера Варна, една от кулминациите на XIV Коледен музикален фестивал – Варна 2013.

Той остана до края на концерта и заедно със станалите на крака зрители, аплодира артистите – Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна, с диригент Маестро Стефано Сегедони (Италия) и солисти Даниела Димова, Стефания Маярди (Италия), Валерий Георгиев и Свилен Николов.

XIV Коледен музикален фестивал – Варна 2013

Варна – кандидат за европейска столица на културата

Последната варненска постановка на драматичната кантата „Кармина Бурана” от Карл Орф, която се отличава със съвременните си режисьорски и сценографски решения, е дело на творчески екип от Германия: Мариане Бергльоф – режисьор-постановчик, Мартин Зомерлате – хореограф-постановчик, Андрей фон Шлипе – сценограф и Катрин Рьоле – костюмограф.
След премиерата през 2011 година, Държавна опера Варна представи с успех „Кармина Бурана” на турне в различни градове на Холандия.

В спектакъла на 13 декември ще вземат участие оркестър, хор и балет на Държавна опера Варна, заедно с хор при Варненската детско-юношеска опера, под диригентството на Борислав Иванов. Диригенти на хоровете Стефан Бояджиев и Ганчо Ганчев. Солисти Валерий Георгиев, Цветелина Малджанска, Пламен Димитров

Карл Орф е не само един от най-популярните композитори и една от най-ярките и самобитни индивидуалности в музикалната култура на 20 век, но и забележителен реформатор на музикалния театър от ранга на Монтеверди, Глук и Вагнер. Най-отличителните и най-характерни черти за творчеството на немския композитор е неговият стремеж към единство между музика, говор и движениe.
Безспорно най-забележителното му музикално-сценично произведение “Кармина Бурана” открива нова страница не само в творчеството на Карл Орф, но и въобще в съвременния музикален театър.

 

За втора година просторните фоайета на Основна сцена на Театрално-музикалния продуцентски център ще съберат артистичната бохема на Варна за

БАЛ НА АРТИСТА

За светското събитие на 21 декември от 20.00 ч. могат да се чувстват поканени актьори, музиканти, танцьори, архитекти, художници, фотографи, галеристи, писатели, поети, преводачи, журналисти, преподаватели, арт мениджъри.

Празничното DJ парти предвижда, наред с вкусни ястия и коктейл за обмен на идеи и наздравици, гардероб с театрални костюми, гримьорско ателие, конкурси за танц и най-добро влизане в образ.

Водещ Димитър Горчев.

Вход с покани на цена 15 лв за един човек.

С куверта може да закупите с отстъпка билети за хитови спектакли на ДТ „Стоян Бъчваров” и Държавна опера Варна.

Търсете идеолога на бала арх. Димитър Стефанов (0888 312 904) или мен Вили Тончева (0886 85 1794).

 

Със спектакъла „Лешникотрошачката” на 16 декември Държавна опера Варна отбелязва 50-годишнината на артист-солиста Денко Стоянов, посветил 33 години от творческата си кариера на варненския балет

Денко Стоянов за себе си

Винаги съм искал да танцувам балет и съм щастлив, че се занимавам с това изкуство. Харесвам класическия балет, защото той е в основата на всички балетни жанрове. Затова всеки голям театър има основен репертоар с класически балетни спектакли, редом със съвременни танцувални техники. Вярвам, че в балетната трупа на Варненската опера ще се вливат все повече млади хора и ще се сътворят големи класически балетни постановки.

XIV Коледен музикален фестивал – Варна 2013

Варна – кандидат за европейска столица на културата

Празничният завършек на Коледния музикален фестивал и през тази година ще бъде симфоничен концерт “С музиката на Йохан Щраус”. Стана традиция в навечерието на светлите рождественски празници да поднасяме на ценителите концерт със специално подбрани творби от великия композитор, в който по знак на диригента участват и зрителите.
Приповдигнатото настроение е запазена марка на това събитие, което през тази година, поради големия интерес и отдавна разпродадените билети за 20 декември, ще предложим и като матине на 15 декември от 11.30 ч.

Под диригентската палка на Маестро Деян Павлов от сцената ще се изсипят музикални искри с известните валсове “Животът на артиста” и “Пролетни гласове”, полките „Фуриозо”, „Пощальон на любовта”, „Пицикато полка”, „Ана”, “Гръм и мълнии”, «Влакът на удоволствието» и др. Разбира се, ще бъде изпълнен и така обичаният «Радецки марш».

Големият австрийски композитор, цигулар и диригент Йохан Щраус оставя на света прекрасна, мелодична и жизнерадостна музика - общо 18 оперети и 145 валса. Най-известната му оперета “Прилепът”, след зашеметяващата премиера през 1874 г., не слиза от сцените на музикалните театри по света вече 139 г. „Прилепът” впрочем е единствената оперета, която влиза в репертоара на Виенската опера и присъства в него неотменно и днес.

Благодарение на традиционните новогодишни концерти, които Виенската филхармония изнася всяка година на 1 януари, музиката на Йохан Щраус е изключително популярна в цял свят. Чрез новите технологии днес виенските новогодишни концерти се гледат от около един милиард зрители от всички краища на света. Началото на традицията датира от 31 декември 1939 г., по-късно концертите се изместват на 1 януари. В програмно отношение най-напред доминира музиката на Йохан Щраус, но постепенно започнали да включват и произведения от други композитори. Валсът “На хубавия син Дунав” и “Радецки марш” обаче остават неизменна част от концертната програма и обикновено с тях бравурно завършва всеки Новогодишен виенски концерт.

XIV Коледен музикален фестивал – Варна 2013

Варна – кандидат за европейска столица на културата
Спектакъл под патронажа на народния представител Борислав Гуцанов

За пръв път във Варна се поставя рок операта «Исус Христос суперзвезда» по музика на Андрю Лойд Уебър и текст на Тим Райс.
Действието на рок операта следва приблизително каноничното евангелие за последните седмици от живота на Исус, като започва с пристигането на Исус и неговите последователи в Йерусалим и завършва с разпъването му на кръст. Вече години наред образът на Спасителя не слиза от екрана и сцената. Навярно защото човечеството винаги се е нуждаело от Исус, а и днес продължава да се нуждае от него. Това особено остро се усеща в преломни и критични моменти, във времена разделни, когато вярата и човещината са поставени на изпитание. За да дойдат след това като наша утеха словата за Възкресението и надеждата, че преживяното ще доведе до осъзнаване да бъдем по-добри, по-свободни и верочтно по-щастливи.

Варненският проект на «Исус Христос суперзвезда» се реализира под палката на диригент-постановчика Юли Дамянов, като на 19 декември 2013 г. ще чуем премиерното концертно изпълнение, а сценичната версия ще има своята премиера през 2014 г. В постановъчния екип на «Исус Христос суперзвезда» влизат именитите български творци проф. Светозар Донев - режисьор, Иван Токаджиев – художник, Анна Донева - хореограф.

За ролята на Исус Христосв премиерното концертно изпълнение на 19 декември Държавна опера Варна покани певеца от българската клубна сцена

Нейчо Петров-Реджи. Той се изявява еднакво добре в стиловете джаз, фънк, соул, R&B, боса нова, блус и етно, но за пръв път ще рее рок опера – едно предизвикателство, за което се готви много сериозно.

Останалите главни персонажи ще представят солистите на ДМБЦ ”Стефан Македонски” Александър Мутафчийски и Георги Ханджиев и солистите на Държавна опера Варна Силвия Ангелова, Свилен Николов, Пламен Димитров, Вяра Железова, Людмил Петров, Владислав Владимиров и др. Освен симфоничния оркестър, в изпълнението участва и хорът на Държавна опера Варна с диригент Стефан Бояджиев. За следващите сценични изпълнения ще се канят и други известни български рок и поп изпълнители.

Тост за 2014-та с прекрасната „Наздравица” от „Травиата”

поднасят солистите

Даниела Димова, Валерий Георгиев, Свилен Николов и Стефания Маярди (Италия),

заедно с оркестъра и хора на Държавна опера Варна,

под диригентството на Стефано Сегедони (Италия)!

 

 

 

 

Оперната 2014-та настъпва на 13 януари в 18 часа български баритон Александър Крунев, когото ще аплодираме като Фигаро в «Севилският бръснар»от Джоакино Росини. Постановката от 2012 година на италианския екип с режисьор Антонио Петрис, сценограф Грета Подеста, костюмограф Салваторе Русо и хореограф Джузепе Парента, категорично може да се смята за един от най-харесваните спектакли на Държавна опера Варна и затова неслучайно «Севилският бръснар» повежда новата година.
 
Преживяването на 13 януари, под палката на главния диригент на оперния театър Светослав Борисов, със сигурност ще бъде вълнуващо и заради перфектния солистичен състав, в който наред с Александър Крунев ще се изявят очарователната Илина Михайлова с нейната неустоима Розина, Арсений Арсов като нейния любим Граф Алмавива и Деян Вачков, чийто Дон Базилио е особено впечатляващ. Гео Чобанов в ролята на Доктор Бартоло и Бойка Василева като Берта влагат също най-доброто от себе си, за да прозвучи подобаващо най-известната творба на Росини.

 

 

На 14 януари от 18 часа на сцената на Държавна опера Варна ще се представят талантливите студенти в Националната музикална академия „Панчо Владигеров” от класа на вокалния педагог доц. Иванка Нинова.

Под  диригентската палка на Стефан Бояджиев те ще изнесат интересна оперетна гала с арии и ансамбли от популярни творби на Й. Щраус, Ф. Лехар, С. Гилбърт, Л. Бърнстейн, И. Калман, Д. Вълчев, А. Карастоянов, Ж. Офенбах . Режисьор на гала концерта е Симеон Симеонов, хореограф Маша Илиева, спонсор locator.bg.

 

На 17 януари от 19 часа ще повторим бравурния концерт на двамата диригенти на Държавна опера Варна – Светослав Борисов на пулта и Стефан Бояджиев на пианото, които по време на XIV Коледeн музикален фестивал предизвикаха възторг у почитателите на симфоничната музика с изпълнението си на Концерт за пиано и оркестър №2 в до минор от Сергей Рахманинов със солист Стефан Бояджиев и Симфония №4 в ми минор, оп. 98 от Йоханес Брамс.

Сега двамата диригенти, които са съученици и приятели още от Музикалното училише „Добри Христов”, ще имат възможност да повторят успеха на своя концерт от първата си обща, но не и последна  изява на симфоничната сцена.

 

Възрастните го познават от деца, а децата, които още не са го видели на сцената, каним на 20 януари от 18.00 ч. За тях младите артисти от Детско-юношеската опера при Общински детски комплекс Варна ще представят своя мюзикъл «Мечо Пух» по текст и музика на Александър Йосифов. Те, както и Ганчо Ганчев - художествен ръководител и диригент, Миглена Шишева - хормайстор и корепетитор, Петя Петкова – театрален педагог, Бистра Бъчварова – балетмайстор и Галина Станишева - вокален педагог, заедно с режисьора Костадин Бандутов, хореографа Константин Илиев и сценографа Тодор Игнатов знаят, че любимият приказен герой най-лесно може да доведе децата в театъра.  

Общият брой на зрителите през 2013 г. е увеличен с рекордните 71 %  

Даниела Димова – директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна, обяви в предаването на БНТ 1 „Денят започва с култура”, излъчено на 17 януари,  че спрямо 2012 г. общият брой на зрителите през 2013 г. е увеличен с рекордните 71 %.  

В сравнение с предходната година, спектаклите на Държавна опера Варна през 2013 г. са посетени от 15 209 повече зрители, а спектаклите на Драматичен театър „Стоян Бъчваров” през 2013 г. са гледали 4 888 души повече, отколкото през 2012 г.

Двата културни института привлякоха почитатели както с регулярната си продукция, така и с участията си в ММФ и МТФ „Варненско лято”, също с поредните издания на Великденския и Коледен музикален фестивал, Една любовна вечер в операта и Опера в Летния театър на Държавна опера Варна и Великденските и Коледни театрални седмици на Драматичен театър „Стоян Бъчваров”.

На специален интерес се радват премиерните постановки от оперната 2013 г. – „Фалстаф” от Верди, дир. Стефано Сегедони (Италия), реж. Джулио Чабати (Италия); „Травиата” от Верди, дир. Борислав Иванов, реж. и художник Кузман Попов; „Летящият холандец” от Вагнер, дир. Светослав Борисов; рок операта „Исус Христос суперзвезда” от А. Л. Уебър в концертно изпълнение, дир. Юли Дамянов; „Супер Стар Гала” в Опера в Летния театър, дир. Юли Дамянов, реж. Светозар Донев; мюзикъла „Джекил” с участието на Варненската детско-юношеска опера.

Травиата

На 22 януари от 18 часа ще прозвучи в целия си блясък операта “Травиата”, най-изпълняваната творба по света на именития италиански оперен майстор Джузепе Верди. Тази нова постановка на Варненската опера, посветена на 200-годишнината от рождението на композитора е авторски прочит на Кузман Попов, който се изявява като режисьор, сценограф и костюмограф на спектакъла.

Премиерата на «Травиата» се състоя в рамките на Опера в Летния театър през юли 2013 година. Както е било през цялата 67-годишна история на Варненската опера, тя отново е основна част от репертоара.

В януарския спектакъл на «Травиата» ще дебютират Любов Методиева и Борис Луков - солисти, точно каквито харесва взискателният оперен свят през XXI век – талантливи, красиви, на възрастта на героите, които пресъздават.
 

 

През март на оперната сцена излиза детският мюзикъл „Алиса в страната на чудесата” от Ал. Йосифов, реж. Сребрина Соколова, през април ше гледаме и сценичната версия на „Исус Христос суперзвезда”, дир. Юли Дамянов, реж. Светозар Донев.

От планираните в ТМПЦ нови постановки за 2014 г. най-скоро предстоят премиерите на „Измяна” от Х. Пинтър, реж. Пламен Марков - 11, 12 февруари и „Глупаци” от Н. Саймън, реж. Г. Михалков - 21, 22 февруари.

Варненският драматичен театър ще гастролира в столицата в края на февруари с 4 от своите постановки. „Канкун” ще се играе на 24 февруари от 17.00 и 20.00 ч. в Театър „София”, а в Сатиричния театър „Алеко Константинов” на 25, 26, 27 февруари от 19.30 ч. ще бъдат представени съответно: „Талантливият мистър Рипли”, „Измяна” и „Ревизор”.

Преди Световния ден на театъра 27 март, в столицата отново ще бъдат показани номинираните за ИКАР варненски постановки.

Симфоничният оркестър, хорът и балетът на Държавна опера Варна ще гостуват на най-голямата българска сцена в НДК на 26 април с „Кармен” от Ж. Бизе, дир. Светослав Борисов, режисьор и художник Кузман Попов. За спектакъла специално пристига от Италия звездният тенор, роден във Варна, Иван Момиров, комуто ще партнират в главните роли Агунда Кулаева от Новая опера и Болшой театър в Москва, Венцеслав Анастасов и Ирина Йордакеску от Ръмъния.

 

На 23 януари от 18 часа зрителите ще се пренесат в света на оперетата с вълнуващата музика, красивите костюми и ярките солисти във „Веселата вдовица” от Франц Лехар.

В ролята на Хана Главари публиката ще има удоволствието да чуе звездата на Музикалния театър „Стефан Македонски” Добрина Икономова.

На 26 април, НДК – Държавна опера Варна с „Кармен”

През април Държавна опера Варна ще гостува със своя Симфоничен оркестър, хор и балет на най-голямата българска сцена в НДК .

На 26 април от 19.00 ч. ще бъде представена последната варненска постановка на „Кармен” от Жорж Бизе, дирижира главният диригент на оперния театър Светослав Борисов, режисьор и художник Кузман Попов.

За спектакъла специално пристига от Италия звездният тенор, роден във Варна, Иван Момиров, комуто ще партнират в главните роли Агунда Кулаева от Новая опера и Болшой театър в Москва, Венцеслав Анастасов и Ирина Йордакеску от Ръмъния.

Със звездните солисти Иван Момиров, Агунда Кулаева и Диана Тугуй

Оркестър, хор и балет на Държавна опера Варна

Звездният тенор Иван Момиров, един от плеядата големи български тенори, тръгнал към световните оперни сцени от родния си град Варна, пристига специално от Италия, за да участва в спектакъла на Кармен” от Жорж Бизе, с който Държавна опера Варна ще гастролира, по покана на продуцентска компания „Артишок”, в зала 1 на НДК на 26 април 2014 г.

Глас с античен отпечатък, съчетание между Франко Корели и Карло Бергонци” и „достоен наследник на Корели и Павароти са само две от многото възторжени определения на световната музикална критика за изкуството на изтъкнатия певец.

 

На 31 януари от 18 часа любителите на оперната класика ще имат възможността да съпреживеят шедьовъра на Верди “Набуко”.

Под диригентската палка на маестро Борислав Иванов в главните роли ще дебютират трима солисти на Държавна опера Варна. В образа на Набуко – една от емблематичните баритонови роли за първи път ще се представи Пламен Димитров, който успешно гради своята оперна кариера както в България, така и в чужбина, прибавайки всяка година нови централни роли в своя репертоар. След прекрасните му превъплъщения като Риголето, Барон Скарпия, Граф ди Луна, Маркиз Поза, Жорж Жермон и други, сега ни очаква и един впечатляващ Набуко.

Солистката на Държавна опера Варна Димитринка Райчева ще направи своя дебют като Абигайл. Това също е една от знаковите сопранови роли, с които малко певици се справят успешно.
Димитринка Райчева притежава великолепни певчески и артистични данни, които ще й позволят не само  да защити с успех образа, но и да внесе нови моменти в неговата трактовка.

В Закария ще се превъплъти Евгений Станимиров, който надгражда роля след роля, обогатявайки непрекъснато вердиевия си репертоар. Желан гост на капризната италианска оперна сцена, варненкият бас представи преди време своя драматичен Филип Втори и на сцената на Софийска опера и балет. Вникването му във вердиеви персонажи като Ферандо, Силва, Спарафучил, Банко и други обещават вълнуваща среща и със Закария.

 

 

На 29 януари от 18.00 ч. балетните артисти на Държавна опера Варна отново ще танцуват любимата на публиката, а и на самите тях,   „Лешникотрошачка. Постановката на Желка Табакова въздейства като апотеоз на балетното изкуство, изведен в сбъднатата мечта на Клара да стане балерина и голямото заключително па де дьо с Принц Лешник.

Дивертисментните танци във второ действие са развити в изящни и завършени миниатюри, а испанският, арабският, руският, китайският танц и пасторалът въздействат с експресията си. В танците на родителите пък са включени елементи от салса и танго.

Няколко цитата от „Спящата красавица”, замислени като малък каламбур а ла Петипа, добавят нови хореографски нюанси. За този свой прочит на Лешникотрошачката” балетната режисьорка бе удостоена с престижната награда „Варна” 2012.

Безспорна заслуга за въздействието на спектакъла имат сценографската визия и великолепните костюми в стил ар деко на дизайнера Генадий Иванов-Гендони. Зрителите особено харесват неговото модно дефиле, вписано елегантно в спектакъла.

 

Спектакълът Super Star Gala, събрал огромна аудитория в Опера в Летния театър, повторен през септември и ноември, ще бъде представен за последен път пред варненската публика на 28 януари.

Симфоничният оркестър, хорът и балетът на Държавна опера Варна, под диригентството на Юли Дамянов, отличен с Кристална лира 2013 именно за варненската Super Star Gala, отново ще пресъздадат емоционалната атмосфера от най-известните мюзикъли на ХХ „Кабаре”, „Мис Сайгон”, „Котките”, „Евита”, „Исус Христос суперзвезда”, „Моята прекрасна лейди” и др.

 

На 26 януари от 18.00 ч. Национално училище по изкуствата “Добри Христов“ – Варна ще представи един спектакъл, в който ще вземат участие бъдещите балетни  артисти от всички класове.

В училището със специалност „Класически танц“ се обучават ученици от I до XII клас.
Зрителите ще имат възможността да се насладят както на първите стъпки на малките балерини, така и на хореографии по музика на класически и съвременни автори в изпълнение на ученици от гимназиалните класове.

В концерта ще вземат участие и възпитаници на балетната школа към училището.

На сцената ще видим една зрителна феерия, подготвена от балетните педагози Биляна Георгиева, Десислава Стойнешка, Елица Каменарова, Нина Иванова, Румяна Малчева и Златинка Иванова.

 

 

В Театрално-музикалния продуцентски център Варна творческите екипи усилено репетират за един много сериозен февруари.

Държавна опера Варна подготвя премиерата на операта "Дон Жуан" от В. А. Моцарт, постановка на режисьора Александър Текелиев.

Първата премиера на 21 февруари, 18.00 ч., Основна сцена, ще бъде под диригентството на маестро Борислав Иванов, гл. худ. ръководител на Държавна опера Варна, а втората премиера на 24 февруари, 18.00 ч., Основна сцена, ще дирижира младата варненка с международна кариера Вилиана Вълчева.

Солисти в двата състава на «Дон Жуан» са Венцеслав Анастасов, Деян Вачков, Линка Стоянова, Димитринка Райчева, Арсений Арсов, Даниела Димова, Ина Петрова, Евгений Станимиров, Пламен Димитров, Свилен Николов, Илина Михайлова, Ирина Жекова.

През февруари няма как да забравим Деня на влюбените, който ще отбележим с една цяла промоционална Седмица на влюбените в драматичния театър и с традиционната Една любовна вечер в операта - тази година с изключителния Васил Петров.

Изберете още отсега какво ще гледате и си вземете билети!

 

Под вещата диригентска палка на Маестро Юли Дамянов февруари ще поведе неподвластната на времето оперета от Имре Калман „Царицата на чардаша”.

В книгата си “Звездни мигове на оперетата”, изд. „Музика”, 1975 г., Алла Владимирска се връща към премиерата на творбата, състояла се на 17 ноември 1915 г. във виенския “Йохан Щраус-театър”: „Успехът е триумфален!

Днес е трудно да си представим впечатлението на зрителите от премиерата, когато този единствен по рода си водопад от шлагери се изсипва върху тях за пръв път и изведнъж. В следващите 2 години всяка вечер виенчани щурмуват касата на театъра и сякаш пламенните любовни мелодии на Силва и Едвин заглушават топовните гърмежи на Първата световна война. Такава е силата на “Царицата на чардаша”, която и до ден днешен е посещавана винаги и навсякъде.

 

Маестро Борислав Иванов – главен художествен ръководител на ТМПЦ – Държавна опера Варна ще дирижира на 5 февруари от 18 часа Вердиевия шедьовър «Риголето». Автор на постановката е главният режисьор на Варненския оперен театър Кузман Попов. В ролята на придворния шут Риголето ще се представи великолепният баритон Пламен Димитров, за когото тази роля е любима – и като музика, и като драматургия.

В ролята на красивата и наивна дъщеря на Риголето Джилда ще видим младото сопрано Илина Михайлова, която впечатлява с вокалните си  умения, подплатени с автентично сценично присъствие.

 

В началото на ноември 2013 г. във Варна се проведе третото издание на Националния конкурс „Мила Михайлова”, посветено на 100-годишнината от рождението на именитата българска пианистка.
Мила Михайлова е първата преподавателка по пиано в новооткритото през 1944 г. Музикално училище във Варна, в чиято памет дъщерята Марина Михайлова-Андреева организира конкурса „Мила Михайлова”. ТМПЦ – Държавна опера Варна присъди специални призове на някои от първенците в конкурса – участие като солисти в концерт със Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна.

Концертът на 7 февруари от 19 часа ще бъде под палката на Станислав Ушев – главен диригент и директор на Държавния симфоничен оркестър Шумен и член на журито на конкурса. Солисти ще бъдат Йоан Балджиев, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №1 от Ференц Лист, Георги Леков, който ще представи Анданте Спианато и Голям брилянтен полонез оп. 22 от Шопен, а Първия концерт за пиано и оркестър на Феликс Менделсон-Бартолди ще прозвучи в изпълнение на Тифани Сидни Димитрова Микова от Пловдив.

 

На 10 февруари от 18 часа ще бъде представена комичната опера "Любовен еликсир" от майстора на белкантото Гаетано Доницети, постановка на Павел Герджиков. В основата на сюжета стои поверието, че има такива вълшебни билки и питиета, които могат да спечелят обичта на любимия човек. Премиерата на операта, състояла се на 12 май 1832 г. в Милано, имала огромен успех.

 
В нашия спектакъл ролята на Неморино ще изпълни младият тенор Михаил Михайлов, познат на варненци освен като Неморино и като Камий дьо Росийон в оперетата „Веселата вдовица”. Останалите партии също са поверени на млади солисти на Държавна опера Варна.

В нашия спектакъл ролята на Неморино ще изпълни младият тенор Михаил Михайлов, познат на варненци освен като Неморино и като Камий дьо Росийон в оперетата „Веселата вдовица”. Останалите партии също са поверени на млади солисти на Държавна опера Варна.
Сопраното Ирина Жекова ще се преобрази в чаровницата Адина, която знае как да спечели своя Неморино.
Ролята на Белкоре ще изпълни баритонът Свилен Николов, комичния образ на Дулкамара ще пресъздаде басът Гео Чобанов, Силвия Ангелова ще бъде Джанета.

 

На 12 февруари от 18 часа младата варненка Вилиана Вълчева ще дирижира операта „Трубадур” от Джузепе Верди. Родена през 1980 г. във Варна, Вилиана Вълчева завършва НУИ „Добри Христов” в  родния си град и печели редица награди от национални конкурси по пиано. Дипломира се във Висшето музикално училище в Берн (Швейцария) със специалност пиано.
Образованието си продължава в Консерваторията на Нюшател, а във Висшето музикално училище на Люцерн се дипломира с магистърска степен по оперно-симфонично дирижиране при проф. Ралф Вайкерт, дългогодишен General Musik Direktor на Цюрихската опера.

 

Основното действащо лице в празничната вечер на 14 февруари от 19 часа ще бъде Българският Франк Синатра Васил Петров.

Вечните любовни мелодии, шансони и танга ще разнежат публиката в традиционната Една любовна вечер в операта, в която наред с Васил Петров, ще пеят солистите на Държавна опера Варна Бойка Василева, Даниела Димова и Арсений Арсов.

Оркестърът, хорът и балетът на оперния театър, под диригентството на всепризнатия маестро Юли Дамянов, ще повишат градуса на настроението и хубавите чувства, които изпълват сърцата на този празник. Една любовна вечер в операта със сигурност ще ни пренесе в един по-добър свят!

 

24 ФЕВРУАРИ, 18.00 ЧАСА

ПЪРВАТА ПРЕМИЕРА НА ДЪРЖАВНА ОПЕРА ВАРНА ЗА 2014

На 24 февруари от 18 часа Държавна опера Варна кани оперните меломани на премиерата на „Дон Жуан” от В. А. Моцарт.

Само дни след Деня на влюбените на сцената ще оживее вълнуващият сюжет за покорителя на женските сърца Дон Жуан, пресъздаден от либретиста Лоренцо да Понте и музиката на гениалния Моцарт.

Главния художествен ръководител на оперния театър Борислав Иванов е диригент-постановчик, диригент е младата варненка Вилиана Вълчева, която живее в Швейцария и за пръв път ще се представи в родния си град.

Режисьор-постановчик е Александър Текелиев, който освен режисьор, е и директор на Държавна опера Бургас.
Сценограф Иван Попов, хореограф Желка Табакова, диригент на хора е Стефан Бояджиев. За централната роля на Дон Жуан се готвят баритонът Венцеслав Анастасов и басът Деян Вачков.

 

На 22 февруари от 18 часа балетната трупа на Варненската опера предлага приятна среща с класическия балет, в която със средствата на изящното изкуство ще разкаже приказката за Пепеляшка на Шарл Перо.

Хореографията кореспондира със загадъчността и приказността в сюжета и музиката на Прокофиев. Сблъсъкът между доброто и злото произтича от конфронтацията между чистите мечти за щастие и гротеската на дребнавата завист.
Образите на майката и сестрите са пресъздадени с голяма релефност и карикатурност, за да се открои разликата между тях.

Автори на постановката са Константин Илиев и Екатерина Чешмеджиева, костюмите са дело на художничката Лора Маринова, а сценографията на Петър Пенев. Танцуват Евгения Минкова, Румен Стефанов, Денко Стоянов, Елиана Атанасова, Анна Андреева, Илияна Славова, Галина Велчева и др.

 

На 26 февруари от 19 часа в зала 1 на Фестивалния и конгресен център, в памет на диригентката Малина Хубчева, ще бъде изпълнен
 «Реквием» от В. А. Моцарт.
Изключителен професионалист и незаменим приятел, Малина Хубчева работи като диригент на хора на Държавна опера Варна от 1998 г. до внезапната си кончина на 19 февруари 2013 г.

Внушителната творба на Моцарт ще прозвучи под диригентството на Маестро Стефано Сегедони (Италия), с участието на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна, хора на Държавна опера Варна с диригент Стефан Бояджиев и Смесен хор «Морски звуци» с диригент Росица Щерева. Солисти ще бъдат Даниела Димова, Бойка Василева, Арсений Арсов, Евгений Станимиров.

През лятото на 1791 г. Моцарт получава анонимна поръчка за написването на Реквием. След смъртта на композитора тайната е разбулена – граф Франц фон Валзегт поръчал Реквием в памет на покойната си съпруга Анна.

История на творбата

"Дон Жуан" - опера от Моцарт

 

За краткия си, но много интензивен живот, започнал като дете-чудо, Волфганг Амадеус Моцарт (1756-1791) е написал повече от 700 произведения.
Няма област от музикалното изкуство, в която той да не  създава творби с най-висока стойност и непреходно значение.

За него П. И. Чайковски пише: “Моцарт е най-високата кулминационна точка, до която е стигнала красотата в областта на музиката”.

Моцарт е автор на 22 опери, 50 симфонии, 7 концерта за цигулка и оркестър, 23 концерта за пиано и оркестър, сонати за цигулка, пиано и орган, квартети, квинтети, 70 вокално-симфонични творби, кантати, оратории, меси, един Реквием и др.

Един от най-привлекателните образи за творците от всички области на изкуството е Дон Жуан. Той е станал герой на огромен брой художествени произведения – опери, балети, оперети, драми, комедии, романи, поеми, картини, скулптурни фигури, симфонични творби и др.

Афиш - Държавна опера Варна - МАРТ 2014

 
ЗЛАТНА ЛИРА на СБМТД за Малина Хубчева

На 26 февруари от 19 часа в зала 1 на Фестивалния и конгресен център, в памет на диригентката Малина Хубчева, ще бъде изпълнен «Реквием» от В. А. Моцарт.

Изключителен професионалист и незаменим приятел, Малина Хубчева работи като диригент на хора на Държавна опера Варна от 1998 г. до внезапната си кончина на 19 февруари 2013 г.

Внушителната творба на Моцарт ще прозвучи под диригентството на Маестро Стефано Сегедони (Италия), с участието на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна, хора на Държавна опера Варна с диригент Стефан Бояджиев и Смесен хор «Морски звуци» с диригент Росица Щерева. Солисти ще бъдат Даниела Димова, Бойка Василева, Арсений Арсов, Евгений Станимиров.

По време на спектакъла ще бъде обявено удостояването посмъртно на Малина Хубчева със ЗЛАТНА ЛИРА - почетния знак на Съюза на българските музикални и танцови дейци за цялостен принос към музикалното изкуство.
Предложението за високата награда е направено от СО на СБМТД при ТМПЦ – Държавна опера Варна, с председател Светла Манолова.

Концертът на 26 февруари 2014 г. в зала 1 на ФКЦ бе посветен на дългогодишната диригентка на хора на Варненската опера Малина Хубчева, по повод една година от внезапната й кончина на 19 февруари 2013.

За цялостното й творчество и принос към развитието на оперното изкуство СБМТД удостои посмъртно Малина Хубчева с високата награда ЗЛАТНА ЛИРА.

Светла Манолова от профсъюзното дружество на СБМТД връчи отличието на съпруга на незабравимата Малина.

Оркестър и хор на Държавна опера Варна, хор "Морски звуци". Диригент Стефано Сегедони (Италия), диригенти на хоровете Стефан Бояджиев и Росица Щерева, концертмайстор Красимир Щерев. Солисти Даниела Димова, Бойка Василева, Арсений Арсов и Евгений Станимиров.

 

 

Изискана мартеница за публиката е подготвила Държавна опера Варна с концерта на 1 март от 19 часа, в който под диригентството на маестро Борислав Иванов ще прозвучат Токата и фуга в ре минор от Йохан Себастиан Бах, Вторият концерт за пиано и оркестър от Шопен и знаковите творби на Джордж Гершуин Симфония-поема „Един американец в Париж” и “Рапсодия в синьо”. Брилянтният български пианист Людмил Ангелов ще бъде солист на концерта.

Людмил Ангелов е роден във Варна, завършва НМА „Професор Панчо Владигеров” при Виктория Спасова, Людмила Стоянова и Константин Станкович. Феноменалният пианист е отличен с награди от редица международни конкурси.

 

 

Пламен Димитров - Набуко

 

 

 На 5 март от 19 часа любителите на оперната класика ще имат възможността да съпреживеят Вердиевия шедьовър “Набуко”.

Под диригентската палка на маестро Стефан Линев, образа на Набуко ще пресъздаде баритонът Пламен Димитров, който в успешната си кариера на българска и световна сцена прибавя непрекъснато нови централни роли. След прекрасните му превъплъщения са Риголето, Барон Скарпия, Граф ди Луна, Маркиз Поза, Жорж Жермон, солистичните роли в „Кармина Бурана”, Набуко, Мазето и др.

 

 

 

 

 

 Татяна СпиридоноваВ ролята на Абигайл ще гостува Татяна Спиридонова, която притежава всички певчески и артистични данни, за да защити знаковата за сопраните партия.

Татяна Спиридонова (сопран) завършва НМА „Панчо Владигеров“ в класа на доц. К. Вачкова, специализира вокално майсторство и интерпретация в Международната академия на вокалните изкуства при Александрина Милчева, квалифицира се в майсторски клас на Гена Димитрова.

Започва певческата си кариера с концертни изпълнения на кантатата „Кармина Бурана“ от К. Орф на всички български сцени, включително „Зала България“ и залата на Софийска опера и балет. Пяла е и в „Auditorium Hall“ в Барселона, Испания, както и в множество театри в Холандия и Египет.

Певицата поддържа богат кантатно-ораториален репертоар от произведения на Моцарт, Шуберт, Доницети, Перголези, Бетховен, Верди, Брамс, Фуре и др. Дебютира на  оперна сцена в ролята на Леонора в „Трубадур“ от Верди в Русе през 2001 г.

 

 

 

На 7 март от 18 часа мюзикълът „Алиса в страната на чудесата” от Александър Йосифов, създаден по вълшебната приказка на Луис Карол,
ще оживее на сцената под диригентството на Стефан Бояджиев, в режисьорския прочит на Сребрина Соколова. Хореографията е дело на доц. д-р Желка Табакова, сценограф е Ралица Русенова, костюмограф - Елена Иванова.

В подготовката на премиерното заглавие участват солисти и балет на Държавна опера Варна, като за основните роли се готвят по двама артисти, които ще се редуват на представленията.

Солисти:

Лиляна Кондова, Стелияна Стоянова, Филипа Руженова, Натали Иванова (Детско-юношеска опера), Христо Ганевски, Николай Димитров, Александър Панайотов, Ростислав Байрактаров.

Мюзикълът на Александър Йосифов „Алиса в страната на чудесата” е поставен за пръв път на варненска сцена, под диригентството на Славил Димитров и режисурата на Красимир Иванов през 2003 г.

11 години по-късно отново се връщаме към това произведение както заради неговите непреходни морални стойности, така и заради музикалното им претворяване.  

Алиса и приятелството

Написан преди близо 150 години, сюжетът и днес вълнува с идеята за истинското приятелство, от което всички се нуждаем. Приятелството не е категория, изпразнена от съдържание, уточнява в режисьорската си концепция Сребрина Соколова.
Макар все по-често децата да търсят близост в социалните мрежи и да градят самочувствието си върху броя на хората, които харесват снимките и коментарите им, кликването с мишката не може да замени истинската човешка близост.

Популярността не е равнозначна на приятелството. Приятелството е по-висока категория. То винаги ще бъде по-важно, защото както в хубави, така и в трудни моменти, ние имаме нужда от реално реално човешко присъствие, а не от виртуален приятел в интернет. Приятелството е невъзможно, ако в него се намесят егоизъм и лицемерие... Приятелството се отглежда като цвете...

Тези и още много истини за приятелството ще разкрие Алиса, която кани малки и големи да споделят вълшебните й пътешествия в Страната на чудесата.

 

Oще на премиерния спектакъл на 7 май 2013 поставеният за пръв път в България мюзикъл „Джекил” по сценарий и текстове на песните на Алекс Уейн и музика на Джон Мур спечели младите зрители.

Няма как да бъде иначе, след като техните връстници от Варненската детско-юношеска опера се справят чудесно със сложния жанр на мюзикъла.

Динамичната атмосфера на „Джекил” ще завладее отново сцената на 10 март от 19.00 ч.

В многопластовaта творба на Джон Мур действието, развиващо се през XIX век в Лондон, протича в 3 взаимносвързани сюжетни линии – една лондонска улица, домът на доктор Джекил, където той провежда медицинските си експерименти и театралната сцена, на която актьори представят „Красавицата и Звярът”.

Техният спектакъл завършва с познатия Happy End, за разлика от мюзикъла, в който доктор Джекил, превърнал се в чудовището мистър Хайд, намира смъртта си.

 „Мюзикълът е изключително труден за поставяне, както заради преплитането на трите действия в сценичния разказ и извеждане на общото послание, така и заради сложността на музиката.
В изграждането на хармонията, във воденето на мелодията и гласовете са залегнали всички характерни особености на английската музика, дори фолклорните мотиви и рокът носят специфичния английски привкус.
Второто действие с неговите дуа, триа и квартети има близко звучене до операта”, обяснява диригент-постановчикът Ганчо Ганчев.

В „Джекилиграят общо около 60 актьори. Някои от основните герои са от състава на Държавна опера Варна, повечето са възпитаници на Детско-юношеската опера при Общински детски комплекс Варна - единствената подобна музикална формация в България.

 

Как доктор Джекил стана мистър Хайд може да проследите на 10 март от 19 часа в емоционална среща с героите от мюзикъла «Джекил». Произведението на съвременния британски композитор Джон Мур, който през есента на м.г. специално дойде от Великобритания, за да дирижира един от спектаклите, може да се види единствено на варненска сцена.

Постановката, основана върху известния роман на Робърт Луис Стивънсън „Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд” (Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde), е дело на диригента Ганчо Ганчев, режисьора Костадин Бандутов, художника Тодор Игнатов и хореографа Денко Стоянов.

В «Джекил» участват с много ентусиазъм и талант около 60 актьори, предимно деца и младежи от Варненската детско-юношеска опера - единствената подобна формация в България. С тях работят хормайсторът и корепетитор Миглена Шишева, вокалният педагог Галина Станишева, театралният педагог Петя Петкова и балетният педагог Бистра Бъчварова.

И така - на 10 март пред зрителите ще оживее завладяващата и поучителна история за добрия доктор Джекил, който се подлага на опасни експерименти и неусетно се превръща в жестокия мистър Хайд.

Главната роля на доктор Джекил за пръв път ще изпълни тази вечер младият Александър Панайотов, на който в другата главна роля ще партнира Лиляна Кондова (Ани). Само преди 3 дни тя се представи великолепно и като Алиса в премиерата на мюзикъла «Алиса в страната на чудесата» от Александър Йосифов.

 

 

Вижте целия афиш>> XV Великденски музикален фестивал > кликнете тук

 

Вече 18 години постановката на Видин Даскалов на класическата оперета от Имре Калман “Царицата на чардаша” жъне аплодисментите на публиката. Самият Видин Даскалов е играл в София, във Варна, в цяла България и в чужбина с огромен успех ролята на Бони. Точно затова е много трудно и много отговорно за артистите да посегнат към тази роля. Сравнението с големия Видин Даскалов е неминуемо, особено сред по-възрастните, които го помнят.

В спектакъла на  12 март за първи път на варненска сцена в ролята на Бони ще се представи Георги Динев. Той е гостувал неколкократно в последните години като Арлекин в «Палячо», като Дон Базилио и Дон Курцио в «Сватбата на Фигаро» и като солист в оперетен новогодишен концерт.

Роденият в Ямбол Георги Динев е завършил най-напред НАТФИЗ ”Кр. Сарафов”, специалност Актьорско майсторство за куклен театър в класа на проф. Боньо Лунгов през 1997 г. От 1998 г. започва да учи пеене като ученик на доц. Констанца Вачкова. Същата година е приет в НМА ”П. Владигеров”, специалност Музикално-сценична режисура, която завършва през 2003 г.

Лауреат е на първия конкурс за млади оперетни артисти ”Мими Балканска”. Стъпва на професионална сцена още като студент в НАТФИЗ с дебют в ДМТ ”Ст. Македонски” през 1995 г. в ролята на Ян Бибиян от едноименния мюзикъл на Димитър Вълчев. Приет е за солист на театъра, на сцената на който се изявява до месец юли 2000 г. През 2001, 2002 и 2003 г. участва в над 80 концерта и спектакли в Италия, Франция, Германия, Австрия, САЩ, Дания.

 

XV Великденски музикален фестивал – Варна 2014

На 15 март от 19 часа варненската публика ще се срещне с виртуозния цигулар Светлин Русев, който ще бъде солист в Симфоничен концерт под диригентството на Амори дьо Клозел (Франция).
Клавирното дуо Милко Милков и Ваня Пешева също ще бъдат солисти в това очаквано музикално събитие, с което се откриват XV Великденски музикален фестивал и Европейския музикален фестивал – Варна 2014.
В програмата са включени творби от Сен-Санс, Равел, Шосон и Пуленк.

Роден през 1976 в Русе, Светлин Русев започва да свири на цигулка на петгодишна възраст в НУИ “Проф. Веселин Стоянов”. През 1991 постъпва във Висшата национална консерватория за музика и балет в Париж, в класа на Жерар Пуле, Деви Ерли и Жан Жак Канторов.

През 1994 журитo на Висшата национална консерватория за музика и балет единодушно го награждава с Първа награда за цигулка и Първа награда за камерна музика. Светлин Русев е носител е на множество международни награди, най-престижните сред които са от конкурсите в Индианаполис, Мелбърн, “Маргарита Лонг – Жак Тибо”. През 2001 е награден с Голямата награда, Специалната награда на публиката и Специалната награда за най-добра интерпретация на концерт от Й. С. Бах на Първия международен конкурс в Сендай, Япония.

XV Великденски музикален фестивал – Варна 2014

Стилът Боряна Сечанова - изтънчено въображение, проникновен романтизъм и модерна чувствителност 

Балетният спектакъл „Шехерезада”, вдъхновен от приказния арабски фолклор „Хиляда и една нощ”, е дело на известната българска балетна режисьорка Боряна Сечанова, създала си световно име като автор на оригинални балетни постановки със съвременни танцови техники. „Боряна Сечанова има чудната способност да смесва всевъзможни танцови езици, като ги подчинява на собствения си стил, изграден от изтънчено въображение, проникновен романтизъм и модерна чувствителност“, пише за нея Мария Русанова (в. „Култура“, бр. 2, 2011). Вярна на себе си е Боряна Сечанова и в премиерната постановка на Държавна опера Варна. В „Шехеразада” тя прави модерен прочит на музиката на Николай Римски-Корсаков, като умело я колажира с етно чувствителността на Buddha Bar.
Музикалният колаж на Шакти рамкира началото и края на спектакъла.

Известна със своето умение както провокативно да смесва стилове и техники, така и да надгражда истории върху вече известни творби, хореографката, в случая и либретистка, разказва една съвременна приказка. Използвайки мотива за приказката като начин на освобождаване от делничната скука, тя трансформира историята на Шехерезада.

Героинята не разказва, за да спаси живота си и да спечели избраника на сърцето си, а напуска дом и съпруг, бягайки от сивотата на навика и ежедневието, в търсене на приключения и истинска любов. Въображението я отвежда от непознат град-затвор към пъстрите ориенталски пазари, площади и дворци, където Шахрияр приема чертите на нейния съпруг. Озовавайки се отново вкъщи, героинята осъзнава, че търсейки любовта и щастието в приказния свят, тя е заобиколена от тях в собствения си дом.

На фона на въздушните изчистени декори на Борис Стойнов, пищните, образуващи истинска симфония от цветове костюми на Цветанка Петкова-Стойнова се открояват с цялото си великолепие.

В този приказен свят, огрян от вълшебната лампа на Аладин, фабулата на спектакъла „разказ в разказа” се превръща в съвременна притча за доброто и злото, за мястото на личните отношения и техния отзвук в социума. Мъдростта на източните приказки, че любовта е по-силна от омразата и смъртта, е актуално послание и днес.

 

След бравурната премиера на 24 февруари на операта „Дон Жуан” от Моцарт, на 19 март 2014 от 19 часа завесата ще се вдигне за второто представление на новата постановка.
Диригент-постановчикът Борислав Иванов за втори път ще предостави диригентската палка на младата диригентка Вилиана Вълчева.
Родена във Варна, завършила музикалното си образование в Швейцария, където живее и работи, тя е добър пример както за големия талант на българския музикант, така и за приемствеността между поколенията, според която опитните предават своите знания и мъдрост на младите и ги подпомагат в творческото им развитие.

С 20-минутни аплодисименти публиката даде високата си оценка за премиерата на „Дон Жуан” като резултат от диригентското майсторство на Вилиана Вълчева, умелата режисура на Александър Текелиев, хореографията на Желка Табакова и великолепните артистични постижения на солистите.

Сега ще имаме удоволствието да съпреживеем „Дон Жуан” – отново под диригентската палка на Вилиана Вълчева и отново с харизматичния баритон Венцеслав Анастасов - един изключителен във вокално и артистично отношение Дон Жуан.

 

Камен Чанев - тенор

 

 

Истински празник за меломаните е подготвила Държавна опера Варна за 21 март, когато на сцената ще излезе един от най-успешните български тенори за всички времена Камен Чанев.

Той ще се представи в ролите на Туриду от „Селска чест” на Пиетро Маскани и на Канио от „Палячи” на Руджиеро Леонкавало.
Както е известно, двете опери са сравнително кратки и обикновено се изпълняват в една вечер.

Премиерата на двете творби, в режисьорския прочит на Нина Найденова, се състоя във Варна през 2009 г., а през 2010 г. с тази постановка Държавна опера Варна откри Салона на изкуствата в НДК София.

За предстоящия на 21 март спектакъл на «Селска чест» и «Палячи» на  диригентския пулт ще застане Борислав Иванов.

В „Селска чест” звездният тенор Камен Чанев ще представи своя великолепен Туриду. За ролята на Сантуца е поканена Олга Динова, Алфио ще бъде Венцеслав Анастасов.

 

За първи път в ролята на Лучия ще чуем Бойка Василева, а Лола ще пресъздаде Вяра Железова.

В «Палячи» в централната тенорова роля на Канио ще аплодираме отново Камен Чанев, а в ролята на Тонио – отново Венцеслав Анастасов. В образа на Неда за първи път на варненска сцена ще се представи сопраното Таня Иванова.

 

Ще чуем още Свилен Николов (Силвио) и Борис Луков (Арлекин).

 

 

На 26 март от 19 часа ще бъде представена комичната опера "Любовен еликсир" от майстора на белкантото Гаетано Доницети, постановка на Павел Герджиков.

В основата на сюжета стои поверието, че има такива вълшебни билки и питиета, които могат да спечелят обичта на любимия човек. Вагнер в “Тристан и Изолда” също използва една старинна легенда за чародейно любовно питие.

Създадена за невероятно краткото време от 15 дни, «Любовен еликсир» преживява бляскава първа среща с публиката на 12 май 1832 г. в Милано. И днес, 182 години след първото представление, продължава да се играе в оперните театри по цял свят. Извънредно привлекателен за публиката със сатиричния си заряд, сюжетът се оказва актуален не само за Италия през XIX век. Та нали и днес се срещаме с шарлатани като Дулкамара, които продават своите «еликсири» като вълшебни лекарства, панацея за всички болести. От друга страна, все още има младежи като Неморино и умни момичета като Адина, които правят всичко възможно в името на своята любов.

В ролята на Неморино ще се представи солистът на Държавна опера Варна Валерий Георгиев, познат на варненци  от други постановки като Алфред, Граф Ори, Херцог, Манрико, Фентон, Граф Данило и др. Останалите персонажи са поверени също на водещи солисти на Държавна опера Варна - Ирина Жекова (Адина), Свилен Николов (Белкоре), Гео Чобанов (Дулкамара), Силвия Ангелова (Джанета).

На диригентския пулт ще застане главният диригент на Държавна опера Варна Светослав Борисов, който се завръща във Варна след един много интензивен творчески период в Германия и Австрия. На 16 март той направи много успешен дебют със Симфоничния оркестър на Гьотинген    Göttingen Symphoniker и като доказателство за това получи покана да гостува отново там през април 2015 г.

 

След като бе приет с изключителен ентусиазъм от младата публика на 7 март т.г., премиерният спектакъл на мюзикъла „Алиса в страната на чудесата” от Александър Йосифов ще бъде представен за втори път. На 24 март в 18 часа Алиса тръгва отново на пътешествие в страната на чудесата, за да открие, че истинското приятелство е едно от най-важните неща в живота.

Междувременно нашата героиня ще си има работа с трима чаровни котараци, с едни прекрасни цветя, с капризна и себелюбива кралица и с кого ли още не. Ще я поканят на чай с гатанки, в разплитането на които тя ще разчита на публиката. Ще й се наложи да участва в балонада – много оспорвано състезание с балони. Трябва ли да казваме, че там някъде ще я очаква и един принц...

 

През 2013, по повод 200-годишнината от рождението на Джузепе Верди, Държавна опера Варна постави за първи път в своята история единствената комедийна творба на великия композитор „Фалстаф”.

За варненската сценична версия на „Фалстаф” бе поканен италиански постановъчен екип - диригент Стефано Сегедони, режисьор Джулио Чабати, сценограф Платон Барди, костюмограф Марко Натери. Самият диригент-постановчик Стефано Сегедони ще дирижира спектакъла на „Фалстаф” на 31 март 2014.
В ролята на веселия бохем Фалстаф ще гостува известният баритон Александър Крунев, изявявал се неведнъж на варненска сцена.

 

Основното действащо лице в пролетната вечер на 2 април от 19 часа ще бъде Българският Франк Синатра Васил Петров.

Вечните любовни мелодии, шансони и танга вече разнежиха публиката в традиционната Една любовна вечер в операта на 14 февруари. Поради големия интерес на публиката, концертът ще бъде повторен на 2 април.

В него, наред с Васил Петров, ще пеят солистите на Държавна опера Варна Бойка Василева, Даниела Димова и Арсений Арсов. Симфоничният оркестър на Държавна опера Варна, под диригентството на всепризнатия маестро Юли Дамянов, ще повиши градуса на настроението и хубавите чувства, които се пораждат с настъпването на пролетта.

Роденият във Варна и особено обичан тук Васил Петров ще гостува за трети път на сцената на Варненската опера в съвместен концерт с нейния оркестър. Преживяването отново ще бъде вълнуващо!

 

В рамките на ХV Великденски музикален фестивал Симфоничният оркестър на Държавна опера ще изнесе концерт под диригентството на Деян Павлов.

Меломаните помнят двата бравурни концерта с музика от Йохан Щраус, които той дирижира в навечерието на миналогодишната Коледа. В предстоящия на 4 април концерт варненската публика ще се срещне със своя съгражданин Димитър Буров, който от дълги години живее във Великобритания. Той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър в ре мажор от Лудвиг ван Бетовен. Във втората част на концерта ще прозвучи Осма симфония от Антонин Джоржак.

 

Любителите на класическата оперета “Царицата на чардаша” от Имре Калман ще получат своя приятен подарък и през април.

В спектакъла на 7 април публиката ще се наслади на изкуството на звездата на Националния музикален театър Александър Мутафчийски (Бони) и артистите на Варненската опера Вяра Железова (Силва), Пламен Долапчиев (Едвин), Филипа Руженова (Щаси), Бойка Василева (Цецилия) и др.

Очаквайте един спектакъл пълен с жизнерадост, прекрасна музика, комични ситуации и любов, устояваща на предразсъдъците.

Режисурата е дело на незабравимия майстор на оперетата Видин Даскалов и Варненската опера вече 18 години играе точно неговия спектакъл.

«Царицата на чардаша» ще дирижира Стефан Бояджиев.

 

След изключително успешната балетна премиера на „Шехерезада” на 17 март т.г., авторският спектакъл на известната режисьорка Боряна Сечанова, ще има втора среща с публиката на 9 април. Боряна Сечанова създава хореографията по музика на Римски-Корсаков и музикален колаж на Buddha Bar.

Сценографията е на Борис Стойнов, художник на костюмите е Цветанка Петкова-Стойнова. Участва балетната трупа на Държавна опера Варна с художествен ръководител Екатерина Чешмеджиева и репетитор Гергана Георгиева.

Сюжетът е част от литературния отблясък на знаменития арабски фолклор с несъмнено влияние върху народи и страни, култури и епохи. Вдъхновение от него са черпели такива световни знаменитости като Дидро, Волтер, Равел, Римски-Корсаков и др. Класическите и съвременни танцови техники и ефектното сценографско оформление правят спектакъла атрактивен, особено за младежката аудитория.

Съчетаването на класическата музика с модерния етно стил на Buddha Bar допълнително привлича публиката. Разбира се, това би било едно прекрасно преживяване и за зрелия зрител, който познава добре класическото произведение на Римски-Корсаков.

 

Премиерни спектакли на рокоперата „Исус Христос суперзвезда” на 15 април и на 17 април – Велики четвъртък

XV Великденски музикален фестивал – Варна 2014
Варна – кандидат за европейска столица на културата 2019

„Исус Христос суперзвезда” на 15 април и на 17 април 2014За пръв път във Варна и за трети път в България през 2014 г. се поставя рокоперата «Исус Христос суперзвезда» по музика на Андрю Лойд Уебър и текст на Тим Райс.

Световноизвестната творба, белязала поколението на хипитата от 70-те години на миналия век, съчетава различни стилове, като фънк джаз, суинг, рок, рагтайм, неравноделни ритми, оригинална религиозна музика и всички те се развиват съвсем свободно в оперен контекст.

Действието на рокоперата следва приблизително каноничното евангелие за последните седмици от живота на Исус, като започва с пристигането на Исус и неговите последователи в Йерусалим и завършва с разпъването му на кръст.

Вече години наред образът на Спасителя не слиза от екрана и сцената. Навярно защото човечеството винаги се е нуждаело от Исус, а и днес продължава да се нуждае от него.
Това особено остро се усеща в преломни и критични моменти, във времена разделни, когато вярата и човещината са поставени на изпитание. За да дойдат след това като наша утеха словата за Възкресението и надеждата, че преживяното ще доведе до осъзнаване да бъдем по-добри, по-свободни и вероятно по-щастливи.

За първи път знаменитата творба е поставена на сцената на ДМБЦ „Стефан Македонски” през 2002 г. под режисурата на проф. Светозар Донев. Спектакълът се играе в две версии - на български и английски език, като в английската версия участва звездното трио Калки, Звезди от "Ахат" и Наско от "БТР".
През 2010 г. ДМБЦ „Стефан Македонски” поставя нова версия под режисурата на Бойко Илиев, която впоследствие се играе и в Зала 1 на НДК.

Най-новият проект на «Исус Христос суперзвезда», който подкрепя кандидатурата на Варна за европейска столица на културата през 2019 г., се реализира от постановъчен екип с именити творци, като режисьор отново е проф. Светозар Донев.  На диригентския пулт застава Юли Дамянов, декорите са дело на Иван Токаджиев, костюмите на Ася Стоименова, хореографията на Анна Донева.

След концертното изпълнение на рокоперата на 19 декември 2013 г., варненската публика ще види и премиерните спектакли на сценичната версия на 15 и 17 април 2014 г.

XV Великденски музикален фестивал – Варна 2014

Варна – кандидат за културна столица на Европа 2019

В края на XV Великденски музикален фестивал – Варна 2014, с логото на Варна – кандидат за културна столица на Европа 2019, Държавна опера Варна представя във Варна и в София, под палката на своя главен диригент Светослав Борисов, шедьовъра на Жорж Бизе „Кармен” със звезден солистичен състав.

Спектакълът с режисьор Кузман Попов, художник Иван Савов и хореограф Боряна Сечанова ще бъде показан на 24 април във Варна и по покана на ПК „Артишок” в зала 1 на НДК, София на 26 април.

 

Страсти и контрасти в «Кармен»

Жорж Бизе (1838 –1875, един от най-значителните представители на френското оперно творчество от втората половина на ХІХ век, използва за своята творба новелата на Проспер Мериме “Кармен”. Операта “Кармен”, едно от върховите постижения в цялата френска музика, е дълбоко реалистично произведение, изпълнено с драматизъм, издържано отначало докрай в народностен дух. Музиката е наситена с живот и кипящи страсти. Написана в духа на испанския музикален фолклор, тя отговаря напълно на сюжета. Но въпреки испанските теми, взети от народнопесенното богатство на тоя народ, музиката на Жорж Бизе е истинско френско изкуство.

Драматичните стълкновения и конфликти са обрисувани с дълбоко психологическо проникновение, а музикалните характеристики на героите са едни от най-ярко изразените в цялата оперна литература. Изключителният успех на тази опера се дължи на музикалния език, успяващ да предаде контраста между празничната атмосфера и въздесъщото присъствие на смъртта, както и пресъздаването на испанската обстановка. На ариите във форма на фолклорни танци (болеро, сегидиля, хабанера) и на темата за коридата се противопоставя мотивът на смъртта, основаващ се върху циганската музикална традиция. В „Кармен” Бизе пръв възприема испанизма като вариант на екзотичното.

Вероятно няма оперен театър по света, който да не е посягал към неговата "Кармен". За всяко мецосопрано пък е мечта да се превъплъти в образа на неустоимата циганка.

Звездните солисти в „Кармен”

Иван Момиров
Иван Момиров, един от плеядата големи български тенори, тръгнал към световните оперни сцени от родния си град Варна, пристига специално от Италия, за да вдъхнови със своя Дон Хозе.

От Москва пристига обичаната от нашата публика солистка на Новая опера и Болшой театър Агунда Кулаева, която ще пресъздаде образа на огнената Кармен.
Солистът на Държавна опера Варна Пламен Димитров ще се превъплъти в Ескамилио, една от коронните роли в неговия репертоар.
В ролята на Микаела ще гастролира румънската оперна звезда Диана Тугуй, която сменя, поради заболяване, Ирина Йордакеску.

Глас с античен отпечатък, съчетание между Франко Корели и Карло Бергонци” и „достоен наследник на Корели и Павароти” са само две от многото възторжени определения на световната музикална критика за изкуството на Иван Момиров.

 

 

Внушителният гардероб на варненската „Кармен”
Държавна опера Варна ще представи на 24 април във Варна и на 26 април в НДК една от своите най-успешни постановки - „Кармен” от Жорж Бизе, режисьор Кузман Попов, художник Иван Савов, хореография Боряна Сечанова. Спектакъла ще дирижира главният диригент на оперния театър Светослав Борисов, диригент на хора на Детско-юношеската опера Ганчо Ганчев.

Звездният тенор, варненецът Иван Момиров, покорил световните оперни сцени, специално пристига от Италия, за да се превъплъти в образа на ревнивеца Дон Хозе. Непокорната Кармен, един от най-очарователните образи в световната оперна литература, ще представи солистката на Новая опера в Москва Агунда Кулаева.

Тя ще спори за сърцето на Дон Хозе с румънската звезда Диана Тугуй, която ще гостува в ролята на Микаела. Този великолепен солистичен състав ще допълни с една от корониите си роли като неустоимия тореадор Ескамилио солистът на Варненската опера Пламен Димитров. Останалите знакови герои в „Кармен” ще изпълнят също водещи солисти на операта в морския град - Евгений Станимиров, Ирина Жекова, Силвия Ангелова, Свилен Николов, Пламен Дoлапчиев.

Като всяка суетна дама, и варненската „Кармен” може да се похвали с внушителен гардероб. Той включва най-напред 11 сценични костюма за солистките Кармен, Микаела, Фраскита и Мерцедес, като по време на спектакъла красавицата Кармен се преоблича 4 пъти, приятелките й Мерцедес и Фраскита 3 пъти, а скромната Микаела само веднъж.

В дамския гардероб влизат освен това 36 сценични костюма за 18 хористки с 2 преобличания, 7 рокли за балерините и 24 шала - основен аксесоар, когато става за цигански сюжет.

За София ще пътуват още 15 мъжки сценични костюма за солистите, като за Дон Хозе са подготвени 2 костюма, за Ескамилио – 3 и т.н.

Мъжкият хор от 24 души разполага с общо 48 сценични костюма за 2 преобличания. 30 пелерини, 24 шапки, 30 чифта обувки и 15 чифта ботуши допълват мъжкия гардероб на „Кармен”.

Да не забравяме и 12 костюма за малките хористи от екипа на Варненската детско-юношеска опера, единствената подобна формация в България.    

Виолета Тончева

 

 

На 22 април от 18 часа, само месец и половина след премиерата, мюзикълът „Алиса в страната на чудесата” от Александър Йосифов, създаден по вълшебната приказка на Луис Карол, ще оживее на сцената под диригентството на Стефан Бояджиев, в режисьорския прочит на Сребрина Соколова.

Хореографията е дело на доц. д-р Желка Табакова, сценограф е Ралица Русенова, костюмограф - Елена Иванова.

В мюзикъла участват оркестър, солисти и балет на Държавна опера Варна.

Солисти на 22 април са Лиляна Кондова, Филипа Руженова, Христо Ганевски, Николай Димитров, Александър Панайотов, Ростислав Байрактаров.

XV Великденски музикален фестивал – Варна 2014
Варна – кандидат за културна столица на Европа 2019

XV Великденски музикален фестивал завършва кулминационно на 30 април с постановката на режисьора Кузман Попов „Дон Карлос”, сценография Тодор Игнатов, костюми Лора Маринова. На диригентския пулт ще застане маестро Борислав Иванов. За солисти са поканени едни от най-успешните български оперни звезди.

Дон Карлос 30.4.2014

 

В ролята на Дон Карлос ще се представи изключителният Иван Момиров, роден във Варна, покорил световните сцени, третият български тенор, пял в Covent Garden. От години той живее в Италия, но при първа възможност винаги откликва на покана от театъра в родния си град.

През 2013 г. той изигра един прекрасен Дон Карлос на сцената в Летния театър, сега на зимната оперна сцена ще ни поднесе същото вълнуващо преживяване.

Легендарният Юлиан Константинов, аплодиран в най-авторитетните оперни театри по света, ще пресъздаде знаковия за всеки бас образ на Филип II.

Любопитна подробност представлява фактът, че именно Юлиан Константинов изпълнява тази роля в премиерните спектакли на постановката «Дон Карлос» на Варненската опера през 2002 г.

През 2003 г. отново пее Филип II, през 2007 г. е Закария в «Набуко», през 2007 представя своя впечатляващ Атила от едноименната опера на Верди, през  2008 г. остава незабравими впечатления като Борис Годунов в едноименната опера на Мусоргски в премиерна постановка на Варненската опера.

В последно време Юлиан Константинов често се появява в медийното пространство в различно амплоа, но в операта той разгръща най-добре яркия си певчески и артистичен талант.

 

Любимата на баща и син кралица Елизабет ще изпълни солистката на Държавна опера Варна Димитринка Райчева, а в ролята на Принцеса Еболи ще видим солистката на ДМБЦ «Стефан Македонски» и чест гост-солист както на Софийска опера и балет, така и на нашия оперен театър  Олга Михайлова-Динова.

 

 Останалите персонажи ще представят солистите на Държавна опера Варна Свилен Николов в емблематичната роля на Родриго, Маркиз Поза.
За първи път в образа на Великият инквизитор ще се превъплъти Евгений Станимиров. Останалите роли ще изпълнят Гео Чобанов (Монах), Ирина Жекова (Глас от небето) и Филипа Руженова (Тебалдо).

 

Солистите на Държавна опера Варна Ирина Жекова и Пламен Димитров спечелиха в сериозна конкуренция с певци от цял свят 2 награди за България на Пролетния априлски фестивал, който се състоя за 29 път в столицата на Северна Корея Пхенян.

В музикалния форум, който от 1982 г. традиционно се провежда под патронажа на президента, през тази година се включиха музиканти от над 40 страни, сред които много поп певци, оперни певци от Италия, Германия и Беларус, известни формации като Монголският армейски хор, представителният армейски хор на Русия със солист Йосиф Кобзон, който през май ще пее във Варна и т.н.

Пламен Димитров бе отличен от авторитетното жури с купа и грамота за арията на Фигаро от „Севилският бръснар” на Росини. Песента на корейски език, която той представи, се оказа втората по популярност след корейския химн, като на нея публиката задължително става на крака и ръкопляска.

Ирина Жекова получи купа и грамота за изпълнение на корейски език на известна песен в прослава на лидера Ким Чен Ир. Творбата, обработена за висок глас, с типични за колоратурен сопран каденци, бе представена за пръв път пред корейска аудитория.

 ХVІІІ Австрийски музикални седмици в Деня на Европа във Варна

За Държавна опера Варна е чест, че в Деня на обединена Европа - 9 май, тъкмо на нейната сцена ще бъде изнесен симфоничен концерт от  традиционните за България Австрийски музикални седмици.

ХVІІІ издание на престижното събитие през тази година е под почетния патронаж на г-жа Маргарита Попова – вицепрезидент на Република България. Диригент на концерта този път е Григор Паликаров, а солистка е младата кларинетистка Вера Карнер (Австрия).

В програмата: Антон Веберн – Пасакалия; Карл Мария фон Вебер – Концерт за кларинет и оркестър № 2 в ми-бемол мажор; Франц Шуберт – Симфония № 4.

Диригентът Григор Паликаров завършва ДМА в София с магистърски степени по четири специалности: оперно-симфонично дирижиране при проф. В. Казанджиев и проф. Ив. Вульпе; композиция при проф. Д. Тъпков, пиано – при проф. Кр. Тасков и хорово дирижиране при проф. Ст. Кралев.

Концертът в морската столица ще предложи на ценителите вълнуваща програма от творби на  Веберн, Вебер и Шуман в изпълнение на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна с диригент Григор Паликаров и солист Вера Карнер – кларинет

Програма от ценени от познавачите произведения ще поднесе на варненската публика концертът на 9 май в Операта, с който Австрийски музикални седмици в България  гостуват в града.

XVIII фестивал Австрийски музикални седмици в България, организиран от Австрийското посолство в София и Виенския клуб, ще се проведе в 11 града от 8 до 28 май под мотото „1814-1914-2014: Бунт на чувствата. Романтика и експресионизъм“. То е избрано, както подчертава посланик Герхард Райвегер в обръщението си към публиката, „за да се постави акцент върху преломното време в навечерието на Първата световна война и последвалите я промени в обществото, в изкуството и културата“.  Очаква се посланик Райвегер да пристигне във Варна за концерта. Фестивалът се провежда под почетния патронаж на г-жа Mаргарита Попова, Вицепрезидент на Република България.

Програмата на фестивала обединява известни произведения на класиката и романтизма със съвременни творби. Във Варна на 9 май (петък) от 19 ч. ще имаме възможност да чуем Пасакалия от Антон Веберн, Концерт за кларинет и оркестър № 2 в ми-бемол мажор, оп. 74 от Карл Мария фон Вебер и Симфония № 4 от Франц Шуберт .

Творбите ще прозвучат в изпълнение на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна с диригент  Григор Паликаров. Солист ще бъде австрийската кларинетстка Вера Карнер.

Билетите за концерта във Варна са на цени от 10 и 15 лв. и могат да се купят от касите на ТМПЦ Варна.

С камерен концерт под наслов „Песните на Обединена Европа” Варна ще отбележи Деня на Европа – 9 май.
На този ден в ГХГ от 18 часа ще чуем солистите на Държавна опера Варна Пламен Димитров и Лиляна Кондова, на които ще акомпанират на пиано съответно Жанета Бенун-Николаева и Стефан Бояджиев.

За своя концерт те специално са издирили както известни камерни произведения, така и изящни миниатюри, фолклорни аранжименти и други творби, характерни за песенното творчество на страни от Европейския съюз. Идеята на този общ аудио портрет е да доближи слушателя до музикалните вкусове и настроения на отделните народности, да го подтикне към естетически сравнения и да му вдъхне частица от онази всеобхватна енергия на многообразието, която е основно качество на европейската музикална култура.

Наред с „Елегия” от Жул Масне, „Der Wanderer”, “Standchen”, “Die Stadt” и “Abschied” oт Франц Шуберт, Пламен Димитров и Жанета Бенун-Николаева ще представят „Люти клетви” от Георги Спасов, „Вино пия” от Добри Христов, за да изброим само някои от интересните акценти в програмата на вечерта. Един песенен концерт с творби от различни композитори е по-труден за интерпретация, отколкото участието в даден оперен спектакъл, защото в концерта се налага при всяка песен да навлизаш в нова стилистика, изтъква известният наш баритон, който е желан гост на редица престижни сцени по света.    

 

Вече 18 години постановката на Видин Даскалов на класическата оперета от Имре Калман “Царицата на чардаша” се радва на голям успех сред българска и чуждестранна публика. В спектакъла на 7 май за първи път на варненска сцена в ролята на Бони ще се представи един от водещите солисти на ДМБЦ „Стефан Македонски” Богомил Спиров.

Богомил Спиров е възпитаник на НМА „Проф. Панчо Владигеров”, която завършва в класа по оперно пеене на Никола Василев. От 1993 г. е артист-солист в Националния музикален и балетен център „Стефан Македонски”. Богомил Спиров се е превъплъщавал успешно в ролите на Иван в «Българи от старо време», Княз Звезделин от «Цар Калиман», Айзенщайн от «Прилепът», Исус в «Исус Христос суперзвезда», Димитриану, Йонел, Йожи в «Циганска любов», Казанова в «Казанова», Камий дьо Росийон от «Веселата вдовица» и редица още герои на Й. Щраус, И. Калман, Ф. Лехар, Шонберг, Р. Бенацки, Л. Бърнстейн и др.

Самият Видин Даскалов, познат с култовото изпълнение на Бони в «Царицата на чардаша», подготвя Богомил Спиров за тази роля, предавайки му щафетата в Музикалния театър.

Останалите образи ще представят варненските солисти Вяра Железова (Силва), Пламен Долапчиев (Едвин), Лиляна Кондова (Щаси), Антоанета Маринова (Цецилия) и др.

На 7 май на диригентския пулт ще застане диригентът на Държавна опера Варна Стефан Бояджиев.

За Държавна опера Варна е чест, че в Деня на обединена Европа - 9 май,  тъкмо на нейната сцена ще бъде изнесен симфоничен концерт от  традиционните за България Австрийски музикални седмици.

ХVІІІ издание на Австрийските музикални седмици през тази година е поредният важен акцент в културния диалог със средствата на музикалното изкуство, който е съществена част от външната политика на Република Австрия.

Австрийските музикални седмици – България 2014, чийто почетен патрон е вицепрезидентът на Република България Маргарита Попова, ще се проведат от 8 до 26 май в различни градове на страната.

Пресконференция на Посланика на Република Австрия, Н. Пр. Герхард Райвегер, на 9 май във ВарнаПосланикът на Република Австрия, Н. Пр. Герхард Райвегер, кани всички варненски медии на пресконференция на 9 май от 10 часа във фоайето на първи балкон, Основна сцена. Освен спецификата на ХVІІІ Австрийски музикални седмици и симфоничният концерт със солистка младата кларинетистка Вера Карнер на 9 май във Варна, на пресконференцията ще бъдат засегнати и различни страни от външната политика на Република Австрия.

В пресконференцията ще участват Н. Пр. Герхард Райвегер – Посланик на Република Австрия в България, Даниела Димова – директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна, Григор Паликаров – диригент на концерта на 9 май във Варна, в рамките на Австрийските музикални седмици 2014, както и солистката на концерта Вера Карнер – кларинет.

Документалната книга "Стефан Циганчев", написана от Павлина Циганчева - съпруга на големия български бас и едно от емблематичните имена на Варненската опера Стефан Циганчев, ще бъде представена в рамките на Майския салон на изкуствата на 11 май, неделя, от 17 часа в Концертното студио на Радио Варна.

Стефан Циганчев

Публиката ще чуе архивни записи със Стефан Циганчев от фонда на БНР, солистът на Държавна опера Варна Гео Чобанов с Жанета Бенун-Николаева на рояла ще изпълнят арии от опери, които са били особено обичани от Стефан Циганчев, aвторката на книгата, колеги и приятели ще споделят свои преживявания. Модератор на събитието е Виолета Тончева.

Книгата за Стефан Циганчев излиза със съдействието на Община Варна в ИК „Стено”, 2014. Авторката, дългогодишна артист-хористка във Варненската опера, е създала впечатляващ биографичен очерк за съзряването и израстването на Стефан Циганчев като един изключително талантлив певец и артист от школата на най-големите български оперни гласове.

 

Роден в заможно и родолюбиво българско семейство в Свиленград, той отрано прави впечатление с хубавия си глас. Учи пеене при вокалната педагожка Катя Спиридонова и по време на военната служба се изявява като солист в Представителния ансамбъл на строителни войски, заедно с Райна Кабаиванска.

През 1953 г., след като спечелва конкурсите и за Софийския музикален театър и за Варненската опера, Стефан Циганчев прави своя категоричен избор, като свързва житейския и творческия си път с Варненския оперен театър.

На неговата сцена той изгражда забележителни във вокално и артистично отношение образи като Крал Филип от „Дон Карлос”, Закария от „Набуко”, Гомес да Силва от „Ернани”, Рамфис от „Аида”, Банко от „Макбет”, Дон Базилио от „Севилският бръснар”, Куцар от „Албена”, Поп Матей от „Луд гидия”, Борис Годунов от „Борис Годунов”. В репертоара му присъстват още много други, общо над 60 басови партии както от световната оперна класика, така и от 16 български оперни творби.

С много аплодисменти и ласкави отзиви се посрещат изпълненията на Стефан Циганчев не само в България, но и в Япония, Съветския съюз, Унгария, Полша, Румъния, Югославия, Испания и др.

Ich bin ein Varnaer” (Аз съм варненец)

Н. Пр. Герхард Райвегер изрази удовлетворението си от доброто партньорство с Държавна опера Варна и директорката на ТМПЦ Варна Даниела Димова за поредното издание на Австрийските музикални седмици в България. Той изтъкна, че културната политика по принцип е едно от основните средства във външната политика на Република Австрия, израз на което са и традиционните Австрийски музикални седмици в България. Тяхното 18-о издание през тази година се провежда, под почетния патронаж на вицепрезидента на Република България Маргарита Попова, в 11 български града.

Фестивалният фокус под мотото „1814-1914-2014. Бунт на чувствата – романтика и експресионизъм” обединява известни произведения на класиката и романтиката със съвременни творби, като акцентът е поставен върху преломното време около 1914 г., в навечерието на Първата световна война. Тогава се създават шедьоври, които и днес се възприемат като модерни – такава е картината на известния австрийски художник Егон Шиле, която дава визията на 18-е Австрийски музикални седмици в България, подчерта посланикът.
По-нататък той се спря върху основните моменти в програмата на варненския концерт с диригент Григор Паликаров и солистка Вера Карнер и изрази надеждата, че и в следващите фестивални издания варненци ще могат да чуят съвременна австрийска музика.

Директорката на ТМПЦ Даниела Димова на свой ред изказа задоволство, че за четвърти път Варна посреща Австрийските музикални седмици.  Нещо повече – Варна има специално отношение към модерната австрийска музика. Пример за това е майският афиш на Държавна опера Варна, който след празничните дни в началото на месеца започва с концерта от Австрийските музикални седмици на 9 май и завършва на 30 май с голям концерт с произведения на Густав Малер, в които солистка ще бъде внучката на големия австрийски композитор Тереза Малер.

 

Интересът на публиката към това заглавие винаги е много голям, заради прекрасната и много популярна музика на Жорж Бизе. На спектакъла през април във Варна залата беше препълнена до последното място, така беше и на 26 април в зала №1 на НДК в София, където повече от 4000 зрители изпратиха артистите с дълго нестихващи аплодисменти.

Олга Михайлова-Динова

За тези, които не успяха да видят варненската «Кармен», а и за тези, които искат отново да й се насладят, е представлението на 14 май.

Този път в ролята на красивата циганка ще се преобрази  мецосопраното Олга Михайлова-Динова, а солистът на Пловдивската опера тенорът Стоян Даскалов ще бъде Дон Хозе.

Останалите роли са поверени на солистите на Държавна опера – Варна Линка Стоянова като Микаела, Пламен Димитров като Ескамилио, Свилен Николов в ролите на Моралес и Данкайро, Евгений Станимиров като Цунига, Пламен Долапчиев ще бъде Ремендадо, а двете красавици Фраскита и Мерцедес се изпълняват съответно от Ирина Жекова и Силвия Ангелова.

Режисьор на постановката е Кузман Попов, на пулта ще застане главният диригент на Варненския оперен театър Светослав Борисов, който дирижира и спектакъла на «Кармен» в НДК.

Изключителният успех на тази опера се дължи на музикалния език, който по вълнуващ начин пресъздава испанската обстановка, с драматичния и екзотичен контраст между празничната атмосфера и вездесъщото присъствие на смъртта.

На ариите във форма на фолклорни танци (болеро, сегидиля, хабанера) и на темата за коридата се противопоставя мотивът на смъртта, изведен от циганската тема.

Бизе пръв е възприел испанизма като вариант на екзотичното.

 

 

ТМПЦ – Държавна опера Варна ще проведе кастинг за балетни артисти на 2 юни от 10 часа в главна репетиционна зала „Малина Хубчева”.
Участниците, мъже и жени с балетно образование, трябва да подадат молба и автобиография в отдел „Човешки ресурси” на ТМПЦ Варна до 1 юни включително.

Сергей Бобров

 

Председател на журито ще бъде световноизвестният руски балетен артист,  хореограф и режисьор Сергей Бобров, главен художествен ръководител на Държавния театър за опера и балет в Красноярск. Сергей Бобров  гастролира със свои постановки в цял свят, през 2010 г. основава и организира ежегодния международен форум "Балетът на ХХI век” в Красноярск.

През ноември 2013 той постави за пръв път в София балетите „Антигона” и „Електра”, а от 1 септември 2014 г. ще заеме поста главен балетмайстор на Държавна опера Варна. Първото заглавие, което Сергей Бобров ще постави във Варна, е „Кармен” от Бизе, а премиерните спектакли са планирани за 19, 20 и 21 юли на Основна сцена

Член на журито ще бъде и друго познато име от международната сцена - Максимилиано Назели. Италианският пианист и диригент е собственик на импресарска къща, която менажира балетни постановки, организира турнета и дава шанс за изява на млади таланти от различни страни.

 

 

За контакт:

Радка Николова  - „Човешки ресурси”

Пощенски адрес:

Театрално-музикален продуцентски център Варна
пл. „Независимост” 1, Варна 9 000

E mail: nikolova.radka@gmail.com
Тел: 052 665017, моб. 0882 520352
 

 

Постановката на брилянтната Вердиева опера „Травиата” от 2013 г. – дело на режисьора и художника Кузман Попов, Държавна опера Варна посвети на 200-годишнината от рождението на италианския оперен майстор, а премиерата заслужи овациите на публиката в Опера в Летния театър. Оттогава «Травиата» всеки път вдига зрителите на крака.

Авторът на постановката Кузман Попов определя «Травиата» като трагична любовна поема или сценична балада, в която конкретността се издига до нивото на обобщение и символ. Един вълнуващ разказ за белязаната от смъртта нощна пеперуда, която сред шумния възторг на покорения от нея Париж мечтае за истинска любов...

На 16 май в знаковата сопранова роля на Виолета Валери ще се представи румънката Диана Тугуй, която блестящо изпълни ролята на Микаела от «Кармен» на сцената във Варна и в София миналия месец. След това добро начало, партньорството ни със солистката на театър «Елена Теодорини» в Крайова, продължава. Със сигурност ще я чуем и в предстоящото пето издание на Опера в Летния театър.

 

100 години от рождението на Борис Христов

Варна – кандидат за европейска културна столица 2019

 

За пръв път във Варна на 28 май ще съпреживеем изкуството на най-големия съвременен Вердиев бас на Италия Карло Коломбара.

Той ще бъде специален гост в уникалния концерт БАСИСИМО, с който Държавна опера Варна ще почете 100-годишнината от рождението на великия Борис Христов, признат за най-добрия бас на планетата.

 Заедно с Карло Коломбара, в БАСИСИМО ще участват и великолепните български баси с международна кариера Деян Вачков, Емил Желев и Гео Чобанов. Предвиденият първоначално Евгений Станимиров няма да участва по обективни причини.

Удоволствието да дирижира грандиозния концерт БАСИСИМО с петимата баси ще има младата варненка Вилиана Вълчева,
в Швейцария и вече няколко пъти събира овациите на своите съграждани.  През май т.г. Вилиана Вълчева спечели престижната стипендия на фондация „Вагнер”.

В БАСИСИМО публиката ще се наслади на знакови басови партии в световната оперна литература, като солистите на Държавна опера Варна Деян Вачков ще представи Атила от „Атила” на Верди, Гео Чобанов - Банко от „Макбет” на Верди, Емил Желев - Иван Сусанин от „Иван Сусанин” на Глинка и др.

 

В най-красивия и цветен месец на годината, на 19 май от 19 часа на сцената на Варненската опера ще се представи една от най-любимите опери за всички времена – “Тоска” от Джакомо Пучини. Ролята на Каварадоси ще изпълни светоноизвестният тенор, Почетният гражданин на Варна Калуди Калудов. В ролята на Тоска – Анна Дитри.

Двамата са партньори и в живота и не за пръв път ще пеят заедно в тази прекрасна опера. Постановката на «Тоска» е дело на главния режисьор на Варненската опера Кузман Попов.

Спектакъла на 19 май ще дирижира един от доайените на българското музикално-изпълнителско изкуство Маестро Борислав Иванов – главен художествен ръководител на Държавна опера Варна.

Анна Дитри

 

Анна Дитри е полякиня, солистка от 2010 г. на Държавна опера Стара Загора. Завършила е НБУ в класа по класическо пеене на Калуди Калудов. Започва своята кариера, участвайки в състав за барокова музика „Студио 27” и в „Схола Канторум Познаниенсис”.

Дебютира през 2005 г. в операта от Г. Ф. Хендел „Юлий Цезар”. През 2009-2010 г. е солистка на операта в Пловдив. Има участия в много международни фестивали като „Вива ил канто”, „Опера опен - Варшава”, „Лятна Градина на Изкуствата”, „Вечери при Телеман”, „Банско Фест” и др.

Най-значимите й изяви са: концерт по време на аудиенция на папа Йоан Павел II във Ватикана (2004), цикъл от концерти по случай 250 години от рождението на Моцарт (Полша, 2006), концерт в зала „Далас” (Румъния, 2008), концерти с Шуменска, Плевенска и Видинска филхармонии, концерти във Виена и в Братислава (март 2010, 2011).

През февруари 2010 г. открива Годината на Шопен в България с цикъл от песни на Фредерик Шопен. В репертоара си има следните роли от оперите на Пучини: Тоска („Тоска”), Мими („Бохеми”), Лиу („Турандот”), Верди: Елизабет („Дон Карло”), Леонора („Трубадур”), Бизе: Микаела („Кармен”), Моцарт: Графиня („Сватбата на Фигаро”), Донна Елвира („Дон Жуан”) и др.

Калуди Калудов започва професионалната си оперна кариера през 1978 година и оттогава досега най-престижните сцени по света, сред които Миланската Скала, Виенската Щатсопер и Метрополитен, помнят неговия  красив и професионално овладян тембър. Варненци обичат своя съгражданин и с вълнение очакват всяка негова професионална изява, както в операта, така и на концертния подиум.

През 2003 година Общинският съвет на Варна му присъди званието “Почетен гражданин на Варна”.

 

„Дон Жуан” от В. А. Моцарт, първата премиера за тази година на Държавна опера Варна, с диригент-постановчик Борислав Иванов и режисьор-постановчик Александър Текелиев, бе приета изключително радушно от публиката.

На премиерния спектакъл на 24 февруари Маестро Иванов предостави диригентската палка на младата си колежка, варненката Вилиана Вълчева. Завършила НУИ «Добри Христов» и висше музикално образование в Швейцария, тя живее и твори в тази страна, където изгражда своята възходяща кариера. Само няколко седмици, след като Вилиана Вълчева стана стипендиант на фондация «Рихард Вагнер», ние ще имаме удоволствието на 21 май отново да я приветстваме на диригентския пулт на «Дон Жуан».

В централната роля на Дон Жуан за пръв път ще се представи солистът на Държавна опера Варна с международна кариера Деян Вачков, изявил се неотдавна с успех и на сцената на Миланската скала. Публиката отново ще се наслади на таланта на този млад, в разцвета на творческите си сили певец, който - еднакво добър както във вокално отношение, така и в актьорската игра – се оказва перфектният изпълнител за ролята на прелъстителя и покорителя на женски сърца Дон Жуан.

Арсений Арсов и Линка Стоянова

 

Солистката на Държавна опера Варна Линка Стоянова, с доказани певчески и артистични качества, ще се превъплъти в образа на Дона Анна. Една от най-трудните роли в „Дон Жуан” е тази на слугата Лепорело.
Изключително виртуозна като музикална партитура, тя изисква и максимален артистичен талант.

Точно тези качества постигна на премиерата другият бас на Държавна опера Варна с международна кариера Евгений Станимиров. Неговият Лепорело, многократно аплодиран от публиката, несъмнено се превърна в следващата коронна роля от богатия му репертоар.

Още един дебют предстои – в ролята на Церлина за пръв път ще видим солистката на Държавна опера Варна Илина Михайлова. След своите ярки превъплъщения като Виолета Валери, Розина, Адина, Джилда, Илина Михайлова несъмнено ще съумее да покаже своите превъзходни певчески и артистични умения и в образа на Церлина.

 

 

30 май 2014, петък, 19 часа
Основна сцена

Диригент Божидар Абрашев

Програма

Густав Малер – Симфония № 5 в до диез минор – ІV част  - Adagietto
В. А. Моцарт – Концерт за пиано и оркестър №20 KV 466
Густав Малер – Песни за мъртвите деца

 

АФИШ ОПЕРА ВАРНА ЮНИ 2014

Общински съвет Варна утвърди на тържествената си майска сесия предложенията за Награда ВАРНА 2014.

С 4 от тези най-високи отличия в нашия град се удостояват артисти и екипи от Театрално-музикален продуцентски център Варна.

За върхови артистични постижения Награда ВАРНА 2014 получават:

  • В ДТ "Стоян Бъчваров" - екипът на "Канкун" от Жорди Галсеран, постановка на Стилиян Петров; Биляна Стоева за ролята на Ремей в "Канкун" и проф. Пламен Марков, главен режисьор на Варненския драматичен театър, за постановката на "Ревизор" от Н. В. Гогол.

 

  • Награда ВАРНА 2014 се присъжда и на екипа на Държавна опера Варна за разширяване на таргет аудиторията и привличане на млади хора в оперния театър през изминалия творчески сезон.

 

 

 

На 23 май Държавна опера Варна предлага на оперните меломани да съпреживеят италианския веризъм с две от неговите знакови творби – «Селска чест» от Пиетро Маскани и «Палячи» от Руджиеро Леонкавало.

Валерий Георгиев - дебют в "Селска чест" и "Палячи"

Своя дебют в двете главни тенорови партии ще направи солистът на Държавна опера Валерий Георгиев, който ще се представи в ролите на Туриду от „Селска чест” и Канио от „Палячи”.

Първото нещо, което трябва да се каже в този случай е, че малцина тенори се съгласяват да изпълнят в една и съща вечер двете роли в два последователни спектакъла. Двете музикални партитури не са лесни, образите макар и различни, изискват сериозно артистично присъствие, като при това втората партия е по-драматична и по-сложна.

Тази наситеност на музикалната тъкан и на артистичното превъплъщение, които подлагат на изпитание силата на гласа и майсторството на певеца, са един висок праг и доказателство за качествата на всеки тенор. Валерий Георгиев, който неотдавна стана лауреат на конкурса «Viva Verdi” 2014, се намира във върхова форма и със сигурност ще ни поднесе едно красиво изживяване.   

Валерий Георгиев е завършил НМА „Панчо Владигеров” с две специалности: валдхорна при проф. Стефан Кънчев и оперно пеене при доц. Иванка Нинова.
В продължение на десет години, работи като артист-оркестрант в НМТ „Стефан Македонски”, а от 2009 г. започва солистичната си кариера на оперен певец, гастролирайки по оперните сцени на Германия, Швейцария, Австрия, Холандия, Румъния и Русия. Солист на всички филхармонични оркестри в България, включително на Софийска филхармония. Гастролира на сцените на Софийска, Русенска и Варненска опера. Работи  с диригентите Б. Хинчев, Е. Табаков, М. Ангелов, Б. Иванов, Г. Димитров, Н. Тодоров, В. Вачев, В. Байчев, Гр. Паликаров и редица чуждестранни диригенти.

От 2012 г. Валерий Георгиев е един от водещите солисти на Държавна опера Варна.

 

Сергей Бобров

 

Интервю на Виолета Тончева със Сергей Бобров – едно от големите имена на съвременния руски балет, хореограф, режисьор, главен художествен ръководител на Държавния театър за опера и балет в Красноярск, заслужил артист на Русия.

Сергей Бобров гастролира със свои постановки в цял свят, през 2010 г. основава и организира ежегодния международен форум "Балетът на ХХI век” в Красноярск.

През ноември 2013 той с успех постави за пръв път в София балетите „Антигона” и „Електра”, а от 1 септември 2014 г. ще заеме поста главен балетмайстор на ТМПЦ - Държавна опера Варна.

Под негово председателство, на 2 юни т.г. от 10 часа в главна репетиционна зала „Малина Хубчева” на Варненската опера ще се проведе кастинг за балетни артисти.

 

 

- Вие сте последовател на легендарния Юрий Григорович, с който е свързан и Международният балетен конкурс във Варна. Какво знаете още за нашия град и как приехте предложението да станете главен балетмайстор на Варненския оперен театър?

- Варна е забележителен и много красив град. За мен е важно, че във вашия град, в продължение на вече 50 години, се провежда първият в света балетен конкурс. Това означава, че тук се е създала великолепна атмосфера на обич и разбиране на балетното изкуство. Във Варна съществуват всички предпоставки за изграждане на много добър балетен колектив. Ето защо, приемайки предложението да стана главен хореограф на Варненския оперен театър, аз очаквам пълно творческо отдаване и сериозен ангажимент от страна на артистите. Възнамерявам да привличам към нашите изяви майсторите на Болшой балет и Държавния балет на Сибир.

 

На 30 май от 19 часа предстои един много специален концерт с австрийска музика, в който варненската публика ще има удоволствието да се докосне до изкуството на известното мецосопрано Терезе Малер - внучка на великия композитор Густав Малер.

Заедно с пианиста Джонатан Флорил, когото критиците наричат „невероятно чудо” и Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна, те ще представят Симфония № 5 в до диез минор – ІV част  - Adagietto от Густав Малер, Концерт за пиано и оркестър №20 KV 466 от В. А. Моцарт и Песни за мъртвите деца от Густав Малер.

Концерт с диригент Божидар Абрашев на 30 май 2014Диригентът Божидар Абрашев е роден в София в семейство на музиканти. Син е на известния български композитор Божидар Абрашев, професор в НМА „Проф. Панчо Владигеров” и министър на културата в периода 2001-2005 г. Завършил е НМА, където е защитил и докторска дисертация. Негови преподаватели по композиция са проф. Александър Райчев и проф. Георги Костов, по оперно-симфонично дирижиране проф. Иван Маринов, проф. Борис Хинчев и доц. Атанас Варадинов и по хорово дирижиране – проф. Лилия Гюлева и проф. Крум Максимов.

Защитава докторантура към Univeritat fur Musik und darstellende Kunst във Виена. Успоредно завършва Приложна психология към УМБАЛ “Св. Георги” в Пловдив, както и I и II ниво по хипноза и хипнотерапия към БАХ, София, както и практически курс по хипноза и хипнотерапия при проф. Соломонович.

Работил е като диригент в ОФД Пловдив. Като диригент е гастролирал на различни сцени в Прага, Будапеща, Брюксел, Антверпен, Виена, Москва, Тула, Охрид, Битоля, както и в България. От 2012 г. дирижира концерти с Mahler Philharmoniker във Виена.

От 1996 досега, в качеството си на пианист, органист и чембалист, реализира множество концерти, включително и на своя авторска музика.

Носител е на Специална награда от конкурс по реторика към СУ “Св.Климент Охридски” (1998), Специална награда на конкурс за млади композитори в град Шимоносеки, Япония (1987), Първа награда на СБК на конкурс по композиция в Ловеч (1986), Носител на почетен знак, медал от Славянски фонд – Русия, за изключителен принос в отношенията между България и Руската Федерация. От 2004 г. членува в СБМТД, а от 2010 и в Съюза на българските композитори.

От 2012 участва в ръководството на  Mahler Philharmoniker Виена. От 2012 е член на Австрийския съюз на композиторите. В момента работи като диригент на Градския хор в Баден.

 

 

Опера в Летния театър - Варна 2014

13 музикални събития от 20 юни до 23 август с премиери на „Андре Шение” и „Отело”, премиера на лятна сцена на „Исус Христос супер звезда”, Оперна гала, Оперетна гала, Мюзикъл гала и звездни солисти - Карло Коломбара, Камен Чанев, Франческо Меда, Калуди Калудов, Алексей Татаринцев, Бойко Цветанов, Сорина Мунтеану, Ирина Йордакеску, Кирил Манолов, Агунда Кулаева, Васил Петров и др.

Медийни партньори БНР – Радио Варна, ТВ и в. „Черно море”, БНТ 2-Варна, Дарик Радио Варна, в. „Народно дело”, www.petel.bg, www.moreto.net, www.dnesplus.bg; www.varnautre.bg, www.novavarna.net Специални партньори Casta Diva, Viva la Musica, www.eventsinbulgaria.com

Наближава голямото лятно преживяване Опера в Летния театър, което през тази година ще доминира в културния живот на Варна от 20 юни до 23 август. По подобие на предишни години, Театрално-музикален продуцентски център Варна, Община Варна и Дворецът на културата и спорта представят поредното, пето фестивално издание, под мотото на кандидатурата на Варна за европейска столица на културата 2019.

В съревнованието за европейския приз морският град преодоля първата бариера и се класира за финалната номинация, чийто резултат ще стане известен наесен. Фактът силно мотивира екипа на Театрално-музикален продуцентски център Варна - Държавна опера Варна, начело с директорката Даниела Димова, да поднесе на варненци и многобройните гости на Варна от страната и чужбина високостойностни музикални събития. В романтичния Летен театър на Варна меломаните са поканени да съпреживеят красотата на оперното изкуство под открито небе в 13 незабравими вечери.

 

Основните усилия на оперните артисти са насочени към двете премиери –„Андре Шение” от Умберто Джордано - постановка на младата и талантлива варненка Вилиана Вълчева с постоянен творчески адрес в Швейцария и главния режисьор на Държавна опера Варна Кузман Попов и „Отело” от Джузепе Верди - постановка на италианския диригент Стефано Сегедони и френската режисьорка Емануел Кордолиани.

В премиерните спектакли на „Андре Шение” ще аплодираме в главните роли звездни български гласове - на 9 юли тенора Бойко Цветанов и баритона Венцеслав Анастасов, на които ще партнира сопраното Димитринка Райчева, а на 20 август – тенора Камен Чанев и баритона Кирил Манолов със сопраното Таня Иванова. Екипът на отдавна непоставяната у нас творба „Андре Шение” е убеден, че в тази класическа веристична творба зрителите ще намерят аналогия с динамичните процеси в съвременното общество.

 

Симфоничният концерт на 4 юни в зала 1 на ФКЦ е част от международно концертно турне, организирано от престижната импресарска агенция Varna International с президент Калин Чонев, син на Марин Чонев - незабравимия диригент, поставил преди 47 години основите на голямата международна музикална традиция с варненски адрес Майски хоров фестивал.

В концерта ще се изявят Симфоничният оркестър при Държавна опера Варна и хоровете от САЩ “Shrine of the Ages” и “Master Chorale of  Flagstaff”. Под палката на диригентката д-р Едит Копли Копли ще прозвучи „Ein Deutsches Requiem” (Немски реквием) от Йоханес Брамс със солисти Тина Сталард – сопран и Джейкъб Уил – бас.

Международно признатият организатор на концерти Varna International от Колумбия, Южна Каролина стартира концертния си сезон за 2014 г на 6 май, в една от най-престижните зали в света – Musikverein Виена, с изпълнение на Стабат Матер от Антонин Дворжак.

Следват 11 мащабни концерта в 9 града на 5 държави - Австрия, Чехия, България, Турция и Англия. В този сезон Varna International ще представя на своята публика 5 диригенти от САЩ, 5 оркестъра от САЩ, Чехия, България и Англия, 12 хора от САЩ и Европа и 17 солисти от САЩ и Европа.

                                       17.04.1949 – 02.06.2014

Марио дел Монако й предсказва световен триумф с „Травиата”

Известната оперна певица София Иванова, споделила изкуството и живота си с големия български диригент Борислав Иванов, почина след тежко боледуване, в родния си град Варна на 2 юни 2014 г.

Поклонението ще бъде на 4 юни, сряда, от 11.30 ч. в катедралния храм „Свето Успение Богородично”. Погребалната церемония ще се извърши след това на старите гробища.

София Иванова в ролята на Виолета

 

 

София Иванова започва да свири на пиано на 6-годишна възраст,  посещава често оперните спектакли на Варненската опера и така оформя своето първо и единствено желание да се посвети на оперното пеене. За приемането й в Музикалното училище я подготвя Лиляна Анастасова.

След успешното завършване на средното си образование е приета първа по успех в Държавната музикална академия в София в класа на проф. Христо Бръмбаров.

По време на следването си се квалифицира във “Ваканция музикале” във Венеция. Дебютът й е на сцената на Пловдивската опера с ролята на Татяна от “Евгений Онегин” на Чайковски през 1975 г.

Следват ролите на Мими от “Бохеми” на Пучини, Албена от едноименната опера на П. Хаджиев, Неда от “Палячи” на Леонкавало, Дездемона от “Отело” на Верди.

През 1977 г. София Иванова гастролира с Варненската опера в Палма де Майорка (Испания) в ролята на Дездемона, след което става солистка на оперния театър в родния си град.

През същата година Марио дел Монако я избира за своя ученичка и това поставя началото на дълго и ползотворно партньорство.
Българката се превръща в любима ученичка на великия тенор, чиито съвети следва през цялата си творческа кариера.

Не друг, а Марио дел Монако предвещава, че с Виолета от „Травиата” София Иванова ще триумфира на световните сцени и дори го написва собственоръчно върху клавира й на “Травиата”.

 

Предсказанието наистина се сбъдва, Виолета става коронната роля на София, с която тя има над 150 изпълнения в България и в почти всички големи оперни театри на Европа – Русия, Белгия, Испания, Германия Австрия, Дания, Швеция и други, както и 10 спектакъла в Южна Корея.

 

 

Варна – кандидат за културна столица на Европа 2019

Опера в Летния театър - Варна 2014
Община Варна
Театрално-музикален продуцентски център Варна
Държавна опера Варна
Дворец на културата и спорта представят

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – ВАРНА 2014

ПЕТО ИЗДАНИЕ

20 юни –23 август

ГЕНЕРАЛЕН СПОНСОР АЛФА БАНК

20 юни 2014, петък, 21 часа

ММФ «ВАРНЕНСКО ЛЯТО»

ДОН ЖУАН

Опера от В. А. Моцарт

Диригент Вилиана Вълчева
Режисьор Александър Текелиев

С видния баритон Венцеслав Анастасов, Линка Стоянова, Арсений Арсов, Ина Петрова, Евгений Станимиров, Пламен Димитров, Илина Михайлова


 

24 юни 2014, вторник, 21 часа

ОПЕРЕТНА ГАЛА

Диригент Юли Дамянов
Режисьор Марио Николов

Със звездите на ДМБЦ ”Стефан Македонски” Марио Николов, Катерина Тупарова, Александър Мутафчийски, Валентина Корчакова и солистите на Държавна опера Варна Ирина Жекова, Пламен Димитров, Свилен Николов, Силвия Ангелова, Димитринка Райчева, Илина Михайлова

 


26 юни 2014, четвъртък, 21 часа

МАДАМ БЪТЕРФЛАЙ

Опера от Джакомо Пучини

Диригент Деян Павлов
Режисьор Кузман Попов

Със звездния тенор Калуди Калудов, Анна Дитри, Свилен Николов, Бойка Василева и др.

 

 

Опера в Летния театър – Варна 2014

Варна – кандидат за европейска културна столица 2019

Наближава голямото лятно преживяване Опера в Летния театър, което през тази година ще доминира в културния живот на Варна от 21 юни до 23 август.

По подобие на предишни години, и петото фестивално издание ще протече под мотото на кандидатурата на Варна за европейска столица на културата 2019.
В съревнованието за европейския приз морският град преодоля първата бариера и се класира за финалната номинация, чийто резултат ще стане известен наесен.

 

Вилиана Вълчева - диригент

 

 Фактът силно мотивира екипа на Театрално-музикален продуцентски център Варна - Държавна опера Варна, начело с директорката Даниела Димова, да поднесе на варненци и многобройните гости на Варна от страната и чужбина високостойностни музикални събития, със съдействието на Община Варна, Двореца на културата и спорта и Алфа Банк като генерален спонсор.

Медийни партньори БНР – Радио Варна, ТВ и в. „Черно море”, БНТ 2-Варна, Дарик Радио Варна, в. „Народно дело”, www.petel.bg, www.moreto.net, www.dnesplus.bg; www.varnautre.bg, www.novavarna.net. Специални партньори Casta Diva, Viva la Musica, www.eventsinbulgaria.com

В романтичния Летен театър на Варна меломаните са поканени да съпреживеят красотата на оперното изкуство под открито небе в 13 незабравими вечери.

 

На 21 юни от 19 часа, в рамките и на ММФ «Варненско лято», ще бъде представена една от най-новите постановки на Държавна опера Варна «Дон Жуан» от В. А. Моцарт, в оригиналния режисьорски прочит на Александър Текелиев.

 

В неостаряващия оперен трилър своето вокално и артистично майсторство ще покажат баритонът с великолепна международна кариера Венцеслав Анастасов в ролята на Дон Жуан и солистите на Варненската опера Евгений Станимиров, Линка Стоянова, Арсений Арсов, Ина Петрова, Илина Михайлова, Пламен Димитров.

 

Дирижира младата и талантлива варненка Вилиана Вълчева с постоянен творчески адрес в Швейцария и стремителна кариера, белязана от наскоро спечелената международна стипендия на името на Рихард Вагнер.

 

 

 

 

 

Каним зрителите, закупили билети за първия фестивален спектакъл "Дон Жуан" от Моцарт, утре, 21 юни, събота,  от 19.00 ч. на Основна сцена на ТМПЦ.

Билетите важат без заверка.

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР - ВАРНА 2014 ЗАПОЧВА НЕ НА 20, А НА 21 ЮНИ, НЕ В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР, А  НА ОСНОВНА СЦЕНА НА ТЕАТРАЛНО-МУЗИКАЛНИЯ ПРОДУЦЕНТСКИ ЦЕНТЪР ОТ 19.00 Ч.

 

Вижте целия афиш на Опера в Летния театър – Варна 2014: кликнете тук

 

 

 
Гала концертите са сред любимите спектакли на публиката, защото поднасят като чаша шампанско най-доброто от популярните арии и ансамбли в различни произведения.

На 24 юни от 21 часа в Летния театър ще празнува оперетата, а заедно с нея и всички почитатели на този красив, динамичен и зареждащ сетивата музикален жанр.

За това ще се погрижат звездите на ДМБЦ ”Стефан Македонски” Марио Николов, Катерина Тупарова, Александър Мутафчийски, Валентина Корчакова и солистите на Държавна опера Варна Пламен Димитров, Свилен Николов, Силвия Ангелова, Димитринка Райчева, Ирина Жекова, Илина Михайлова.

Юли Дамянов - диригент
Те ще изпълнят фрагменти от оперети на Йохан Щраус – баща и син, Имре Калман, Франц Лехар, Роберт Щолц и Джери Бок.

Настроението в Оперетната гала ще задава със своята палка всепризнатият маестро Юли Дамянов - главен диригент на ДМБЦ „Стефан Македонски”, а режисьора на Оперетната гала и директор на Националния ни музикален театър Марио Николов, ще аплодираме и като солист.

 

Няма как да не припомним, че за миналогодишното издание на Опера в Летния театър Държавна опера Варна получи най-демократичната Кристална лира - Награда на публиката на СБМТД и Радио Класик ФМ, а маестро Юли Дамянов бе удостоен с отличието за диригентско майсторство за хитовия спектакъл Super Star Gala – Мюзикълите на XX век, представен на 3 и 9 август 2013 в Летния театър.

 

Само суперлативи могат да се кажат за дългоочаквания спектакъл „Мадам Бътерфлай” на 26 юни от 21 часа в Летния театър, в който, под диригентството на Деян Павлов, ще посрещнем Калуди Калудов - любимия на варненци тенор от световна величина, почетен гражданин на нашия град и признат музикален педагог.

 В ролята на Чо-Чо-Сан (Бътерфлай) трябваше да се представи сопраното от полски произход Анна Дитри, но по обективни причини, вместо нея ще чуем за пръв път във Варна солистката на Държавна опера Русе Лусине Даниелян.

Калуди Калудов, Лусине Даниелян и екипът на Държавна опера Варна ще ни върнат към вечния въпрос на Пучиниевия шедьовър струва ли си да живееш един живот без любов.

Лусине Даниелян (сопран) завършва Eреванската консерватория със специалност пиано, след което става доцент в консерваторията. Междувременно концертира като пианистка в Армения и други страни, паралелно учи пеене, изявява се като солистка на Академичения театър за опера и балет на Спендярян, става лауреат на Международния вокален конкурс в Алкамо (Сицилия). Завършва магистратура по пеене в Нов български университет – България при Наталия Афеян.

По време на обучението си натрупва професионален опит с участие в концерти и спектакли в Русе, Стара Загора, Бургас и др. Участва в майсторските класове на Дарина Такова, Хайми Арагал (Барселона), Гарбис Боягян (Италия, Ферера). Гостува на Оперния фестивал в Берг. Репертоарът на певицата включва ролите на Фиордилиджи от "Така правят всички", Графинята от "Сватбата на Фигаро", Памина от "Вълшебната флейта", Дона Елвира от "Дон Жуан" на Моцарт, Aида от едноименната опера, Леонора от "Трубадур", Елизабет от "Дон Карлос" на Верди, Чо-чо-сан от "Мадам Бътерфлай“ на Пучини.

 

 

След София, Варна е първият град в България, в който с огромен успех бе поставена легендарната рок опера «Исус Христос суперзвезда”, с диригент постановчик Юли Дамянов, режисьор-постановчик Светозар Донев, художник Иван Токаджиев, хореограф Анна Донева.

Третото представление, след бравурните премиерни спектакли през април, ще бъде на 16 юни от 19 часа. Преживяването обещава поредната доза силни  емоции, така че подсигурете си навреме билети.

 
В ролята на Исус Христос ще се превъплъти един от подчертано интелигентните певци на съвременната клубна сцена, Нейчо Петров-Реджи.

В заредения с енергия и магнетичен като послание, спектакъл ще се изявят великолепните солисти на Националния музикален театър Александър Мутафчийски и Георги Ханджиев, а Даниела Димова ще представи единствения женски образ Мария Магдалена. На диригентския пулт и на пианото ще видим харизматичния Страцимир Павлов.

 

 

 

След прекрасните срещи с върховете на театралното изкуство в МТФ "Варненско лято", лятото край морето сменя жанра и продължава с ММФ "Варненско лято" и Опера в Летния театър - Варна 2014.

ММФ "Варненско лято" започва с тържествен концерт на 14 юни от 20 часа в зала 1 на ФКЦ с емблематичната Българска рапсодия "Вардар" на Панчо Владигеров, представена от варненските филхармоници, под диригентството на главния диригент на Държавна опера Варна Светослав Борисов.

Александра Сум - цигулка

 

В програмата ще чуем още Концерт за цигулка и оркестър ре мажор, оп. 35 и Симфония №5 ми минор, оп. 64 от Пьотр Илич Чайковски.

Солистка Александра Сум - цигулка (Франция).

Прочетете повече:

http://www.varnasummerfest.org/search_program_current_bg.php?page=event_search&esID=41

 

 

 

 

Пресконференцията за петото издание на Опера в Летния театър (20 юни -23 август 2014) ще се състои на 18 юни, сряда, 13.00 ч. на обичайното място в ротондата, фоайето на първи балкон, Основна сцена.

На пресконференцията ще бъдат откроени звездните солисти и новите моменти от фестивалната практика в тазгодишното издание, както и интересните офертни предложения и пакети за посещение на няколко спектакъла или на всички спектакли от Опера в Летния театър – Варна 2014.

 

3 преференциални пакета Приятели на Опера в Летния театър 

На първата пресконференция за Опера в Летния театър - Варна 2014 директорката на Театрално-музикален продуцентски център Варна Даниела Димова благодари за подкрепата на генералния спонсор на фестивала Алфа Банк и на медийните партньори. Тя открои премиерите в петото фестивално издание: "Андре Шение" с изцяло български екип - диригент Вилиана Вълчева, режисьор и художник Кузман Попов и "Отело" с чуждестранен постановъчен екип - диригент Стефано Сегедони (Италия), режисьор Емануел Кордолиани (Франция), художник Жули Скобелцин (Франция).

Даниела Димова се спря още на трите гала концерта - Оперна, Оперетна и Мюзикъл гала и подробно представи звездните български и чуждестранни солисти, които ще се изявят в Летния театър - Камен Чанев, Карло Коломбара, Кирил Манолов, Калуди Калудов, Франческо Медда, Ирина Йордакеску, Венцеслав Анастасов, Агунда Кулаева и др. Акцент във фестивалното издание ще бъдат спектаклите на "Дон Жуан", "Риголето", „Набуко” и разбира се "Исус Христос суперзвезда".

Маестро Борислав Иванов подчерта, че Държавна опера Варна разполага в момента с великолепен оркестър, обигран хор и обновен солистичен състав от млади и талантливи певци, които излизат и в Арена ди Верона, Миланската скала и на други престижни сцени. Мисията му е да подготвя и проправя път на следващите поколения в операта и затова особено го радват талантът и амбицията на нашите младите диригенти Светослав Борисов и Вилиана Вълчева.

В края на пресконференцията Даниела Димова представи трите преференциални пакета Приятели на Опера в Летния театър - Варна 2014, които предвиждат сериозни отстъпки за посещения на няколко спектакъла.

 

Пакет Приятели на ОЛТ - I

11 от общо 13 представления на места от 15 лв за 110 лв с отстъпка 33%

Пакет Приятели на ОЛТ - II

11 от общо 13 представления на места от 30 лв за 165 лв с отстъпка 50%

Пакетите се продават на касата на Държавна опера Варна само в периода от 19 до 26 юни. Работно време 10.00-13.00 и 14.00-19.00

Пакет Приятели на ОЛТ - III

Всички 7 августовски представления на места от 30 лв за 160 лв с отстъпка 23%. Пакетът се продава от 18 юни до 1 август

 

 

Прочетете за Опера в Летния театър – Варна 2014 във в. „Монитор, 17 юни 2014 г.
http://www.monitor.bg/article?id=432467

 

ЗАРАДИ МЕТЕОРОЛОГИЧНАТА ОБСТАНОВКА ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР - ВАРНА 2014 СЕ ОТЛАГА ОТ 20 ЗА 21 ЮНИ

Началото на Опера в Летния театър, предвидено за днес, 20 юни, 21.00 ч., в Летния театър, се отлага.

Каним зрителите, закупили билети за първия фестивален спектакъл "Дон Жуан" от Моцарт, утре, 21 юни, събота, от 19.00 ч. на Основна сцена на ТМПЦ.

Билетите важат без заверка.

ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР - ВАРНА 2014 ЗАПОЧВА НЕ НА 20, А НА 21 ЮНИ, НЕ В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР, А  НА ОСНОВНА СЦЕНА НА ТЕАТРАЛНО-МУЗИКАЛНИЯ ПРОДУЦЕНТСКИ ЦЕНТЪР ОТ 19.00 Ч.

 

 

 

Първият спектакъл на Опера в Летния театър - Варна 2014, е отложен заради проливния дъжд, от 20 за 21 юни, 19.00, Основна сцена. Билетите важат без заверка.

Дирижира Вилиана Вълчева. Прочетете биографията й: кликнете тук

Прочетете повече за "Дон Жуан": кликнете тук > Петото издание на Oпера в Летния театър започва на 21 юни 2014

 

Екипите на Театрално-музикален продуцентски център Варна – Драматичен театър „Стоян Бъчваров” и Държавна опера Варна, с директор Даниела Димова, се включват в благотворителните акции за пострадалите от бедствието в Аспарухово.

Хитовата постановка „Канкун” на Варненския драматичен театър, отличена с ИКАР, АСКЕЕР и 2 награди ВАРНА, която ще се играе тази вечер на Сцена Филиал, ще започне с едноминутно мълчание в памет на жертвите, а приходите от спектакъла изцяло ще бъдат дарени на нуждаещите се.

С благотворителна цел ще бъде представена и Оперетната гала от петото издание на Опера в Летния театър утре вечер, 24 юни от 21.00 ч. в Летния театър. Във фонда за бедстващо Аспарухово ще бъдат приведени всички приходи, които остават след изплащане на дължимия към Двореца на културата и спорта наем за Летния театър и покриване на останалите режийни разходи.

 

 

 

Билети по 10, 15, 20, 30 лв. Работно време каса Държавна опера Варна: 10.00-13.00 и 14.00-19.00 всеки ден.

Резервация и продажба билети на тел.: 052-665020, 052-650666; 052-669652 и e mail: tickets@operavarna.bg

Работно време каса Летен театър: 10.00-13.00 и 14.00-18.30 всеки ден, тел.: 052-612803

Пакет Приятели на Опера в Летния театър – Варна 2014

Пакет Приятели на ОЛТ - I

11 от общо 13 представления на места от 15 лв за 110 лв с отстъпка 33% 

Пакет Приятели на ОЛТ - II

11 от общо 13 представления на места от 30 лв за 165 лв с отстъпка 50%
Пакетите се продават на касата на Държавна опера Варна само в периода от 19 до 26 юни. Работно време 10.00-13.00 и 14.00-19.00

Пакет Приятели на ОЛТ - III

Всички 7 августовски представления на места от 30 лв за 160 лв с отстъпка 23%. Пакетът се продава от 18 юни до 1 август

 "КАРМЕН" - балет в две действия

Под патронажа на Кмета на Община Варна г-н Иван Портних
Либрето, постановка и хореография СЕРГЕЙ БОБРОВ - Заслужил артист на Русия

СОЛИСТИТЕ В "CARMEN DANCE"

Оперни солисти в премиерните спектакли на 19, 20 и 21 юли

Кармен – Олга Михайлова-Динова
Дон Хозе – Валерий Георгиев
Ескамилио – Пламен Димитров
Микаела - Линка Стоянова

Балетни солисти в премиерния
спектакъл на 19 юли

Кармен – Мария Литвиненко
Дон Хозе – Демид Зиков
Микаела - Олга Тимошева
Бандитка – Илияна Славова
Данкайро – Денис Погорелий
Цунига – Румен Стефанов
Ескамилио – Кирил Литвиненко

Балетни солисти в премиерния
спектакъл на 20 юли

Кармен – Мария Литвиненко
Дон Хозе – Демид Зиков
Микаела - Олеся Алдонина
Бандитка – Илияна Славова
Данкайро – Денис Погорелий
Цунига – Румен Стефанов
Ескамилио – Кирил Литвиненко

Балетни солисти в премиерния
спектакъл на 21 юли

Кармен – Евгения Минкова
Дон Хозе – Павел Кирчев
Микаела – Сара Уебър
Бандитка – Ренета Михайлова
Данкайро – Мартин Чикалов
Цунига – Николай Димитров
Ескамилио – Румен Стефанов

На снимката Мария Литвиненко

 

Кармен - Балет - Премиера 19, 20, 21 юли 20104

 

 

 

 

 

 

Разказ за една нощна пеперуда, която мечтае за истинска любов

Травиата

В петото издание на Опера в Летния театър – Варна 2014 с голямо удоволствие ще представим на 2 юли от 21 часа брилянтната Вердиева опера „Травиата”. Това е петата постановка в историята на Варненската опера, чиято премиера в миналогодишното издание на Опера в Летния театър посветихме на 200-годишнината от рождението на великия италиански оперен майстор.

Кузман Попов, режисьор и художник на спектакъла, е създал със средствата на класиката в оперния жанр една красива и въздействаща интерпретация на може би най-известната оперна творба в света. «Това е разказ за една нощна пеперуда, белязана от смъртта, която сред шумния възторг от покорения Париж мечтае за истинска любов. Историята на Виолета Валери е така точно психологически мотивирана и дотолкова жизнено правдива за собственото й историческо време, че от един момент нататък тя престава реално да съществува, издига се до пиедестала на трагична любовна поема или сценична балада, до един модел на живот, в който конкретността е равнозначна на обобщение и символ», отбелязва в режисьорските си бележки Кузман Попов.

Да дирижира спектакъла на «Травиата» е поканен маестро Стефан Линев.

В главната роля ще видим очарователната солистка на оперния театър «Елена Теодорини» в Крайова (Румъния) Диана Тугуй. Тя блестящо изпълни ролята на Микаела от «Кармен» на сцената във Варна и в зала 1 на НДК в София през м. април т.г.

 

Петото издание на Опера в Летния театър, в подкрепа на кандидатурата на Варна за европейска културна столица 2019, не би могло да мине без рок операта «Исус Христос супер звезда», чиято бравурна премиера през април т.г. покори сърцата на публиката.

Кирил Манолов

Спектакълът на 7 юли от 21 часа ще бъде и своеобразна премиера на открито за легендарната творба, по музика на Андрю Лойд Уебър и текст на Тим Райс, поставена с въображение и замах от диригента Юли Дамянов, режисьора Светозар Донев, художника Иван Токаджиев, костюмографката Ася Стоименова и диригента на хора Стефан Бояджиев.

Белязала поколението на хипитата от 70-те години на миналия век, рок операта „Исус Христос супер звезда” взривява музикалния канон, като съчетава в оперен контекст различни стилове - фънк джаз, суинг, рок, рагтайм, неравноделни ритми, оригинална религиозна музика.

Действието следва приблизително каноничното евангелие за последните седмици от живота на Исус, като започва с пристигането му в Йерусалим и завършва с разпъването му на кръст. Вече години наред образът на Спасителя не слиза от екрана и сцената, защото човечеството винаги се нуждае от него и това особено остро се усеща в преломни и критични ситуации, каквито преживяваме и днес, буквално дори в тези дни.

В спектакъла на 7 юли ще участват солисти, хор и балет на Държавна опера Варна, с диригент и пианист харизматичният Страцимир Павлов. Перкусии Валери Ценков, китара Георги Илиев, бас китара Борис Казаков.

Образа на Исус Христос супер звезда ще пресъздаде познатият от клубната сцена на «Ментол» и любим изпълнител на младото поколение Нейчо Петров-Реджи. В ролята на Юда ще се срещнем с една истинска рок звезда – Звездомир Керемидчиев-Звезди.

Добавяме солистите на Националния музикален театър Александър Мутафчийски и Георги Ханджиев с техния завладяващ прочит на ключовите герои Ирод и Пилат, както и солистката на Държавна опера Варна Силвия Ангелова, която ще представи единствения женски образ на Мария Магдалена.

 

 
Вижте «Исус Христос супер звезда» през погледа на екипа:

Юли Дамянов: Великолепна симбиоза между опера и рок

Гледам на „Исус Христос суперзвезда” като на изключително сериозно произведение, което има огромен принос за развитието на съвременната класическа музика. Трябва да си дадем сметка, че както в средните векове религиозната музика е черпила свежи идеи от други извори – от рицарското песенно творчество например, така през ХХ век и Андрю Лойд Уебър заимства от религиозната тема.

Той използва за основа евангелския разказ, но го развива с нови музикални средства и внася нови звукови хармонии. По този начин той не само обогатява съвременната музика и възприятието за нея, но задава и някои основни посоки за бъдещето. И ако днес никой не се учудва от композиции, обединяващи различни музикални жанрове или от съвместни изяви на оперни и поп певци, то заслугата за това в голяма степен е на Андрю Лойд Уебър и неговата великолепна симбиоза между опера и рок „Исус Христос суперзвезда”.

 

 

Със звездния тенор Бойко Цветанов на 9 юли 2014
Със звездния тенор Камен Чанев на 20 август 2014

                                            
„Андре Шение” е четвъртата опера на италианския композитор Умберто Джордано, която той написва едва 27-годишен. Премиерата на 28 март 1896 г. в „Ла Скала” превръща никому неизвестния музикант в знаменитост. Кариерата на Джордано напомня историята и на Маскани, и на Леонкавало. И тримата композитори-веристи съчиняват шедьовър в младостта си – успех, който не могат да повторят до края на живота си.

Историческата личност Андре Шение

Самият Андре Шение е роден в Истанбул през 1762 г., в семейството на френски аристократ и майка гъркиня, завършва образованието си в Париж, работи като дипломат и журналист. Създава великолепни стихотворения, които съчетават красотата на класическата строгост с емоционален език, предвещаващ романтизма, но успява да публикува само 2 от тях. Години по-късно творбите му са признати за шедьоври на френската поезия от XVIII век.

Ревностен привърженик на революцията, Андре Шение искал да се запази живота на краля, заради което попаднал в затвора и въпреки че брат му Жозеф, бил известен като един от водачите на революцията, намира смъртта си на ешафода на 20 юли 1794 г., за зла участ само два дни преди падането на Робеспиер.

Операта „Андре Шение”

Вълнуващата история на френския поет вдъхновява Луиджи Илика за написването на изключително романтично либрето. Главният герой носи името на своя прототип Андре Шение, също като него е обвинен заради консервативната си позиция спрямо Френската революция и също като него умира на ешафода. Към тези исторически събития либретистът прибавя любовта на Шение с младата Мадалена дьо Коани.

Творбата на Умберто Джордано, която макар и да се счита за една от най-добрите италиански опери на XIX век, не е сред най-поставяните заглавия. В световното оперно наследство най-впечатляващите образи на Андре Шение пресъздават великите тенори Франко Корели, Марио дел Монако, Лучано Павароти и Пласидо Доминго. В премиерните спектакли на „Андре Шение” в Опера в Летния театър – Варна 2014, също ще чуем двама звездни български тенори – Бойко Цветанов и Камен Чанев.

”Андре Шение” се поставя за втори път на варненска сцена, сега от екип с диригент Вилиана Вълчева, режисьор и сценограф Кузман Попов, художник на костюмите Ася Стоименова, диригент на хора Стефан Бояджиев, хореограф Румяна Малчева.

 

КУЗМАН ПОПОВ

КУЗМАН ПОПОВ

Режисьор и сценограф

ВИЛИАНА ВЪЛЧЕВА

ВИЛИАНА ВЪЛЧЕВА

Диригент

БОЙКО ЦВЕТАНОВ

БОЙКО ЦВЕТАНОВ

В ролята на Андре Шение

КАМЕН ЧАНЕВ

КАМЕН ЧАНЕВ

В ролята на Андре Шение

ДИМИТРИНКА РАЙЧЕВА

ДИМИТРИНКА РАЙЧЕВА

В образа на Мадалена

ВЕНЦЕСЛАВ АНАСТАСОВ

ВЕНЦЕСЛАВ АНАСТАСОВ

В ролята на Жерар

В първия премиерен спектакъл в Опера в Летния театър на 9 юли от 21 часа ще аплодираме звездния тенор Бойко Цветанов в ролята на Андре Шение, Димитринка Райчева в образа на неговата любима Мадалена и великолепния Венцеслав Анастасов в ролята на Жерар.

Във втория премиерен спектакъл на 20 август от 21 часа ще се докоснем до високата класа на още един звезден български тенор - Камен Чанев, Таня Иванова ще бъде Мадалена, а изключителният Кирил Манолов - Жерар.

Кузман Попов: „Андре Шение” е спектакъл за пораженията, които нанася една революция върху съдбините на хората

Цитирайки Шекспир „Времето изскочи от пазвите си”, визирам хаоса, който настъпва, когато животът става неуправляем, когато се развихрят страстите и низките инстинкти яхват гребена на вълната. Часовникът тиктака и отброява последните минути на една класа, за да възвести раждането на новото време. Дали то е по-добро от предишното или е начало и край на следващото, което ще роди следващия поет и следващите екзекутори на свободомислещите?

19, 20, 21 ЮЛИ 2014, ОСНОВНА СЦЕНА, 19.00

Уникална опера-балет по музиката на Бизе - авторски прочит на едно от най-големите имена в съвременния руски и световен балет Сергей Бобров

Варненската постановка на операта-балет „Carmen Dance” от Бизе – авторски спектакъл на едно от най-големите имена на съвременния руски и световен балет Сергей Бобров, ще бъде връхната точка в балетния юли.

През този месец във Варна се провежда XXV издание на първия в света, останал и досега най-престижен Международен балетен конкурс.

Неслучайно на 19, 20 и 21 юли са планирани и трите премиерни спектакъла на „Carmen Dance”, които ще бъдат представени, под патронажа на кмета на Варна, г-н Иван Портних, на Основна сцена на Театрално-музикалния продуцентски център.

Историята на „Кармен” започва от професионалната среща между директорката на ТМПЦ Варна Даниела Димова и главния художествен ръководител на Държавния театър за опера и балет в Красноярск Сергей Бобров, на която той приема поканата от септември 2014 г. да стане главен балетмайстор на Държавна опера Варна, а дотогава да постави и първото си заглавие на варненска сцена.

„Варна е забележителен и много красив град. За мен е важно, че в продължение на вече 50 години, тук се провежда първият в света балетен конкурс. Това означава, че се е създала една великолепна атмосфера на разбиране и обич към балетното изкуство. Във Варна съществуват всички предпоставки за изграждане на много добър балетен колектив.
Ето защо, приемайки предложението да стана главен хореограф на Варненския оперен театър, аз очаквам пълно творческо отдаване и сериозен ангажимент от страна на артистите.
Желанието ми е да създам във Варна балет, способен да се конкурира с всяка европейска трупа. Замислям много гастроли и вярвам, че общите усилия ще ни донесат творческа радост”,

споделя амбициите си заслужилият артист на Русия Сергей Бобров.

 

 

„Кармен” е всичко около нас, целият живот, целият свят, без сенки, без недоизказаност”, Ромен Ролан

Операта „Кармен” на великия френски композитор Жорж Бизе е едновременно полет на неговия гений и житейско фиаско. Обявена в първата програмна книжка като комедия, тя – оказва се – завършва с кървава трагедия. Нейни герои са бандити, контрабандисти, войници. Възмутените зрители се надпреварвали да отхвърлят главната героиня като „разпътна циганка”, „безсрамна съблазнителка,” „авантюристка без морални устои” и т.н. Операта, както и героинята, разбили сърцето на своя творец – Бизе не понесъл провала на премиерата в парижката „Опера Комик” през 1875 г. и починал 3 месеца по-късно...

Но историята обича парадоксите. Обвиненията в безнравственост след време сме сменили с възхищение и преклонение пред неподражаемата Кармен, а дързостта и вулгарността й, които възмутили публиката на премиерата, започнали да се възприемат като пикантни и дори привлекателни особености на своенравния й характер.

И французите, тези велики познавачи на женската природа, сами се удивили на своята недалновидност. 7 години след премиерата, операта се завърнала в Париж с огромен успех, а през 1904 г. вече достигнала своето 1000-но представление.

Днес „Кармен” е една от най-популярните опери и гордо шества по оперните сцени в Европа, Америка и Япония – както винаги свободна, свободна от любов, свободна за любов... „Кармен” завинаги!

 

СЪС СВЕТОВНОИЗВЕСТНИЯ ТЕНОР ФРАНЧЕСКО МЕДДА (ИТАЛИЯ) ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР - 2 АВГУСТ, 21.00 ч.

 

 

 
Убеден, че състезанието е в основата на всеки голям успех, Сергей Бобров избира балетните артисти за „Carmen Dance” след много сериозен кастинг на 2 юни. Така във варненската балетна постановка се събират представители на Германия, Япония, Кипър и Украйна, разбира се България и Русия. Варненските балетисти са щастливи, че репетират в този международен екип, при това на възможно най-високото професионално ниво, каквото предлага единствено руската балетна школа, особено сега, когато в последната фаза на подготовката към тях се присъединиха и майсторите от Държавния балет на Сибир.

„Carmen Dance” е постановка в 2 действия, в които образът на Кармен се развива многопланово. Кармен, естествено, е свободна и защищава любовта си, но в същото време тя е част от бандата на Данкайро.

Моята варненска „Кармен” е самостоятелна постановка и значително се отличава от оригинала, който се играе в Красноярск. На първо място това е свързано с новите артисти, с които персонално изграждам ролите, съобразно тяхната индивидуалност”,

открехва вратата към предстоящата премиера авторът на либретото, постановката и хореографията на „Carmen Dance” Сергей Бобров.

Уникална особеност на „Carmen Dance” е, че става дума за мащабна опера-балет, в която, освен балетни артисти, под палката на главния диригент на Държавна опера Варна Светослав Борисов, участват също оркестър, хор и солисти на Държавна опера Варна.

Режисьор на оперните сцени е Кузман Попов, главен режисьор на Варненския оперен театър. В горещия любовен триъгълник, гениално пресъздаден от музиката на Жорж Бизе, ще чуем Валерий Георгиев (Дон Хозе), Пламен Димитров (Ескамилио) и гостенката Олга Михайлова-Динова в ролята на страстната циганка, Микаела ще изпълни Линка Стоянова.

В същите главни роли ще видим балетните артисти Олеся Алдонина (Кармен и Микаела), Демид Зиков (Дон Хозе), Кирил Литвиненко (Ескамилио), Евгения Минкова (Кармен), Сара Уебър (Микаела), Павел Кирчев (Дон Хозе), Румен Стефанов (Ескамилио).

Сергей Бобров си запазва правото да определи в последния момент кой от съставите ще играе в трите вечери, но по всяка вероятност в първите два премиерни спектакъла в главните роли ще се представят руските балетисти, а в спектакъла на 21 юли ще участват българските балетни солисти.

 Прочетете още>> кликнете тук

 

 

 „Харесвам еднакво и двете си героини Кармен и Микаела – и двете са чувствени, страстни. Мисля, че всяка жена носи в себе си нещо от Кармен. Кармен и Микаела ме вдъхновяват и с това, че изискват от мен пълно себеотдаване”,

разказва солистката на Държавния театър за опера и балет в Красноярск Олеся Алдонина.

„Най-важното е да предадем с емоционална дълбочина образите,  които пресъздаваме”,

допълва Демид Зиков, който е асистент на Сергей Бобров и репетитор. Той се чувства като сред свои в международния състав от балетни артисти, избрани след кастинга на 2 юни за участие в постановката на „Carmen Dance”.

„Погълнати сме изцяло от това, което правим, то е нашата духовна храна, дневният ни режим е запълнен с репетиции, живеем единствено за и чрез „Танца на Кармен”, обяснява Сергей Бобров.
„Стремим се да постигнем съвършенство във всеки един от детайлите на тази първа по рода си постановка, в която участват оркестър, хор, оперни и балетни солисти. Благодарен съм на директорката Даниела Димова за поканата да създам именно тук, в балетната столица на света, „Carmen Dance”.

Това е първата съвместна продукция между Държавния театър за опера и балет в Красноярск и Държавна опера Варна и аз съм убеден, че тя ще се хареса на публиката. За да има успех дадена постановка, трябва да се избере най-напред подходящо популярно заглавие, което след това вълнуващо да разкаже своята история със средставата на музиката и танца.

 

Фотоконкурсът „Tall Ships Regatta”, обявен от „Пристанище Варна” ЕАД по повод 108-та годишнина и Европейския морски ден през 2014 г., събра много любители и професионалисти от Варна и страната да споделят своята визия за красивото преживяване.

Едномесечният конкурс се проведе с подкрепата на „Фотоплейс“ ЕООД от 18 май до 18 юни, а фотографиите на участниците се оцениха от жури в състав: Ружа Дамянова („Пристанище Варна“ ЕАД), Пламен Михайлов („Фотоплейс“), Юлиян Недев (Студио „Протей“), Ивайло Сакелариев и Надежда Шипкова (AFIAP).  За участие в изложба и каталог „Tall Ships Regatta” са селектирани 36 фотографии от 27 автора.

Изложба от фотоконкурса на Пристанище Варна „Tall Ships Regatta“ в първия ден от Седмицата на морето - 4 август
Имената на победителите във фотоконкурса на морска тематика „Tall Ships Regatta“ ще станат известни в първия ден от Седмицата на морето – 4 август в 19 часа при откриването на изложбата със селектираните от журито творби, експонирани в партерното фоайе на Основна сцена на ТМПЦ - Държавна опера.

Наградите на „Пристанище Варна“ ЕАД са под формата на ваучери за закупуване на фототехника на стойност: първo място  - ваучер за 1500 лв, второ  място  - ваучер за  800 лв, трето  място  - ваучер за  500 лв., награда на публиката - ваучер за 200 лв. Фотографията, събрала най-много гласове от конкурса, ще получи Наградата на публиката.

Всички участници в изложбата ще получат диплом и каталог по време на откриването.

 

 

Златен медал "100 години Борис Христов” за Даниела Димова

 

Пред публиката на първия премиерен спектакъл на "Carmen Dance” на 19 юли Момчил Георгиев от Министерството на културата, координатор на националната програма за отбелязване на 100-годишнината от рождението на Борис Христов, връчи на Даниела Димова - директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна, златен медал "100 години Борис Христов".

 

Отличието й се дава за организацията на култовия концерт "BASSISSIMO" с най-големия Вердиев бас Карло Коломбара и български баси, с който на 28 май 2014 г. на оперната сцена във Варна бе почетена паметта на легендата Борис Христов.

За нейната дейност като артистичен секретар на ММФ "Варненско лято", същото отличие получи и Румяна Петрова от дирекция "Култура" на Община Варна.

 

 

Интервю на Виолета Тончева с известния италиански тенор Франческо Медда

Франческо Медда - Отело или трудността да се интегрираш

Публиката на ММФ „Варненско лято” очаква да чуе Франческо Медда, който ще изпълни ролята на Отело в премиерата на едноименната Вердиева творба в Опера в Летния театър на 2 август 2014 от 21.00 ч.

Постановката е съвместна продукция на ТМПЦ – Държавна опера Варна с френските оперни театри в Лимож и Реймс. Диригент Стефано Сегедони (Италия), режисьор Емануел Кордолиани, сценография Алис Лалуа и Емили Руа (Франция), костюми Жули Скобелцин (Франция).

В главните роли Франческо Медда (Италия), Радостина Николаева (Софийска опера и балет), Пламен Димитров (Държавна опера Варна), Жером Били (Франция) и др.

 

Г-н Медда, Отело е една от коронните Ви роли, но може ли да кажете, че знаете всичко за своя герой? Кой е Отело за Вас?

За мен образът на Отело е свързан с темата за интеграцията и трудността да се впишеш в различни общества и цивилизации. Това понякога създава комплекси и провокира неадекватно поведение от страна на силните личности, какъвто е главнокомандващият на венецианския флот, мавърът Отело. Отело се опасява, че не разбира достатъчно добре особения свят на венецианския двор и оттам идват страховете му, че няма да се впише в аристократичното общество. От друга страна при интерпретацията на всеки образ певецът неминуемо се влияе от собствения си опит, така че от житейските натрупвания зависи доколко артистът ще проникне в характера на персонажа.

Как се подготвяте за ролята? Как постигате баланса между певческо и артистично майсторство?

Всъщност аз се запознах най-напред с Яго и известно време пеех неговата баритонова партия. Първият ми подход към Яго беше да му припиша всички възможни злини, за да изоблича коварството му спрямо Отело. Яго се представя за най-добрия приятел на Отело, а всъщност е най-големият му враг. Верди специално е настоявал пред сценографа Доменико Морели да изобрази Яго като много приближен до Отело, като изповедник, комуто мавърът напълно се доверява. Т.е. трагичните събития, които се случват в „Отело”, не са защото Отело е наивен, а защото Яго изглежда напълно благонадежден. В тази посока развивам образа на Отело.

Що се отнася до баланса между музика и актьорство, като композитор Верди винаги е имал предвид пеещия актьор, и винаги е разбирал музиката като функция на театъра.

 

Концертът „Гласове и ритъм от безкрая” на Татяна Колева, насрочен за 28 юли в Държавна опера Варна от 19 часа, остава на същата дата, но ще се проведе в зала 1 на ФКЦ с начален час 19.30. Билетите се презаверяват на касата на ФКЦ.

Премиерният концерт на Страцимир Павлов „Седем свещени пространства”, насрочен за 25 юли от 19 часа в Държавна опера Варна, остава на оперната сцена, но се отлага за 4 октомври по същото време. Билетите важат без заверка.

 

 

 

 

Със световноизвестния италиански тенор ФРАНЧЕСКО МЕДДА

Опера в Летния театър – Варна 2014 представят ТМПЦ – Държавна Опера Варна, Община Варна и Дворец на културата и спорта, в подкрепа на кандидатурата на Варна за европейска културна столица 2019.

Генерален спонсор Алфа Банк, медийни партньори БНР – Радио Варна, ТВ и в. „Черно море”, БНТ 2-Варна, Дарик Радио Варна, в. „Народно дело”, www.petel.bg, www.moreto.net, www.dnesplus.bg; www.varnautre.bg, www.novavarna.net.
Специални партньори Casta Diva, Viva la Musica, www.eventsinbulgaria.com

На 2 август от 21 часа публиката на ММФ „Варненско лято” ще види в Опера в Летния театър новата премиерна постановка на Вердиевия шедьовър „Отело”. Тя е резултат от партньорството както между Държавна опера Варна и оперните театри във френските градове Лимож и Реймс, така и с режисьорката Емануел Кордолиани, която преди време постави за пръв път в България на варненска сцена операта „Граф Ори” от Росини.

Премиерата на „Отело” отразява също творческите контакти с италианския диригент Стефано Сегедони, който след успешните постановки на „Севилският бръснар” и „Фалстаф” във Варна, сега е диригент-постановчик и на „Отело”. Сценографията е дело на Алис Лалуа и Емили Руа, костюмите - на Жули Скобелцин (Франция).

Диригент на хора Стефан Бояджиев. За премиерата на 2 август е поканен световноизвестният италиански тенор Франческо Медда, който ще гастролира за пръв път в България, при това с любимата си роля – Отело.

Водещото сопрано на Софийска опера и балет Радостина Николаева ще му партнира като Дездемона, Яго ще изпълни изтъкнатият баритон Пламен Димитров, солист на Държавна опера Варна, а Касио ще бъде френският тенор Жером Били.

 

 

Интервю на Виолета Тончева с Радостина Николаева - Дездемона в премиерата на „Отело” в Опера в Летния театър – Варна 2014

В премиерния спектакъл на „Отело” от Джузепе Верди на 2 август от 21 часа в Опера в Летния театър партньори на примата на Софийска опера и балет Радостина Николаева ще бъдат известният италиански тенор Франческо Медда в коронната му роля на Отело, Пламен Димитров, солист на Държавна опера Варна, ще бъде Яго, а Жером Били от Франция – Касио. Диригент-постановчик на съвместната продукция между Държавна опера Варна и оперните театри във френските градове Лимож и Реймс е Стефано Сегедони – Италия, режисьор-постановчик е Емануел Кордолиани – Франция. Френски почерк носят сценографските решения на  Алис Лалуа и Емили Руа, както и костюмите на Жули Скобелцин. Диригент на хора Стефан Бояджиев. 

Радостина Николаева - Дездемона
Радвам се, че отново ще Ви аплодираме в Опера в Летния театър, Радостина! Да започнем разговора оттам, че някои Ваши колега не обичат да пеят на открита сцена, макар че през лятото операта все по-често излиза навън. Как е при Вас?

Щастлива съм, че след „Набуко” и „Бал с маски” отново гостувам на Варна в Опера в Летния театър. Пеенето на открито затруднява в известна степен певеца, но от друга страна го провокира да се активизира и максимално да използва вокалната техника аподжио.

Тя изисква, знаете, диафрагмено дишане, задържане на въздуха и контрол на гласа, с други думи - от позицията на времето и опита си певецът трябва да покаже целия си капацитет. В този смисъл за мен е особено приятно, след прекъсване от 9 години, да пресъздам отново Дездемона.

Нейният образ ме провокира да се вгледам в собствения си житейски и творчески опит. Някогашната ми представа за Дездемона сега се видоизменя и за доизграждам образа, добавяйки нови и нови щрихи към него.

Дездемона очевидно заема особено място във Вашия репертоар?

Трагичната развръзка в „Отело” е причинена от злощастната, не на място оказала се, везана кърпичка на Дездемона, но днес подобен аксесоар не е актуален, респективно няма как да събуди ревност у съвременния Отело...

Не допусках, че има начин да се погледне с чувство за хумор на „Отело”. Но да, права сте. От друга страна, ако не кърпичка, със сигурност коварният Яго ще намери какви ли не други поводи, за да събуди ревността на Отело. Във всички епохи такива перфектни манипулатори като Яго намират начин да стъпчат любовта и да се възползват от нея.

Имам сантимент към нея. През 2005 г., още като начинаеща певица, пях Дездемона за пръв път и още си спомням вълнението и амбицията да се справя, да се харесам непременно на публиката. Веднага след премиерата на софийска сцена, гастролирахме с „Отело” в един съвсем нов театър в Япония. Бях омагьосана от толкова много неща едновременно - от фантастичната акустика на залата, от екзотиката на страната, която виждах за пръв път, от начина, по който публиката ни прие. Това е част от общото ми усещане за Дездемона.

На 8 август от 21 часа, в рамките на ММФ «Варненско лято» в Опера в Летния театър, ще се играе шедьовърът на Джузепе Верди «Риголето», постановка на режисьора Кузман Попов. На диригентския пулт ще застане постоянният гост-диригент на Държавна опера Варна от Италия Стефано Сегедони.

В ролята на Риголето ще аплодираме изкуството на един от най-талантливите български баритони с впечатляваща международна кариера Венцеслав Анастасов. Именитият баритон работи с такива големи имена в света на операта, като Лорин Маазел, Зубин Мета, Пласидо Доминго. Кариерата на Венцеслав Анастасов минава през сцени, като Палау де Лас Артс – Валенсиа, Гран Театро де Лисео – Барселона, Опера Монте Карло, Фестивала в Солотурн, Залцбург Аудиториум и др.

За първи път в ролята на безнравствения Херцог ще гостува младата руска оперна знаменитост, тенорът Алексей Татаринцев. Интересното в неговата творческа биография е, че първоначално завършва хорово дирижиране и едва по-късно се отдава на оперно пеене.

 

От 2008 г. е солист на Новая опера в Москва. Въпреки младостта си, Татаринцев вече е участвал в крупни творчески проекти и е пял под ръководството на Владимир Федосеев, Владимир Спиваков, Саулюс Сондецкис, Джон Нелсън и др. В репертоара на певеца присъстват ролите на Ленски и Трике от „Евгений Онегин” на Чайковски, Тамино от „Вълшебната флейта” на Моцарт, Алфред от „Прилепът” на Йохан Щраус, Граф Алмавива от „Севилският бръснар” на Росини и др.

В репертоара му влизат и едни от най-известните романси на Рахманинов и Чайковски, солистичната партия на Меса ди Глория от Пучини и др. Татаринцев е участвал в международни конкурси в Германия, Япония, Франция, Белгия и Швейцария. Лауреат и носител на бронзов медал от II международен конкурс „Галина Вишневская”, златен медал от Международния конкурс в памет на Лучано Павароти и бронзов медал от конкурса „Михаил Глинка”. Фонд „Иван Козловски” му присъжда званието „Най-добър тенор”.

С една от своите най-успешни роли, тази на Джилда, ще се представи Ирина Жекова. Солистката на Държавна опера Варна има в репертоара си над 15 роли, сред които Адина от „Любовен еликсир” на Г. Доницети, Оскар от „Бал с маски” и Нанета от „Фалстаф” на Дж. Верди, Мюзета от „Бохеми” на Дж. Пучини, Графиня Аделе от операта „Граф Ори” и Клоринде от „Пепеляшка” на Дж. Росини, Лейла от „Ловци на бисери” на Ж.Бизе, участва в три от четирите постановки на академик Пламен Карталов на "Пръстенът на Нибелунга" от Вагнер.

 

На снимките (от ляво надясно): Стефано Сегедони, Алексей Татаринцев, Венцеслав Анастасов, Ирина Жекова, Евгений Станимиров

Спарафучил ще пресъздаде водещият бас на Държавна опера Варна Евгений Станимиров. Специализирал в Академията на Театър ла Скала, Милано, записал в репертоара си знаковите басови партии в световната оперна литература, пял под  режисурата на Франко Дзефирели, редовен гост на „Ла Скала” и най-добрите италиански оперни сцени, той е изпълнявал Спарафучиле в Театро Сочале Комо, Театро Арчимболди в Милано, Театро Понкиели в Кремона и др.

В ролята на Монтероне ще гостува Росен Рангелов, останалите образи ще пресъздадат Силвия Ангелова (Мадалена), Свилен Николов (Маруло), Вяра Железова (Джована) и др.

 

С неподражаемия Васил Петров и солисти на Музикалния театър и Държавна опера Варна

Постановъчен екип с трима носители на Кристална лира - диригент Юли Дамянов, режисьор Марио Николов, хореограф Светлин Ивелинов

Мюзикълът, последната любов на публиката, ще триумфира като жанр в Мюзикъл гала и Опера в Летния театър на 11 август от 21 часа. Събитието се осъществява със спонсорството на Пристанище Варна ЕАД. Аранжиментите на хитове от мюзикълите по филмите „Цар Лъв”, „Красавицата и звярът” и „Клетниците”, както и спечелилите световна известност мюзикъли „Евита”, Кабаре”, „Моята прекрасна лейди”, „Дон Кихот”, „Магьосникът от Оз”, „Цигулар на покрива” и други известни мелодии ще звучат, аранжирани от диригента Юли Дамянов. За миналогодишната Super Star Gala с хитове от мюзикъли, Юли Дамянов стана носител на българския Оскар за музика - Кристална лира 2013 на СБМТД.

Голямото име в режисираната от носителя на Кристална лира Марио Николов Мюзикъл гала ще бъде неподражаемият Васил Петров, аристократът в българската музика.

Освен него на сцената ще се изявят звездите на НМТЦ „Стефан Македонски” Александър Мутафчийски, Марчо Апостолов и Георги Ханджиев. Съзвездието от талантливи артисти ще бъде попълнено от солистите на Държавна опера Варна Даниела Димова, Свилен Николов, Димитринка Райчева, Ирина Жекова, Силвия Ангелова, Ина Петрова и Лиляна Кондова.

Концертът е с участието на Симфоничния оркестър, хор и балет на Държавна опера Варна. Диригент на хора – Стефан Бояджиев.

 

На снимките (от ляво надясно): Юли Дамянов, Марио Николов, Даниела Димова и Васил Петров, Александър Мутафчийски, Георги Ханджиев

Акцент в Мюзикъл Гала ще бъде хореографията на балетмайстора на ДМБЦ „Стефан Македонски” Светлин Ивелинов, който включва в сценичното движение не само балетистите, но и хористите, и солистите.

 

С Костадин Георгиев-Калки - Исус Христос и Даниела Димова - Мария Магдалена

Легендарната рок опера «Исус Христос супер звезда» по музика на Андрю Лойд Уебър и либрето на Тим Райс, поставена с въображение и замах от диригента Юли Дамянов, режисьора Светозар Донев, сценографа Иван Токаджиев, костюмографката Ася Стоименова и диригента на хора Стефан Бояджиев, препълни залата на Летния театър на 7 юли. Това се очаква да се случи и във втория спектакъл на «Исус Христос супер звезда» в Опера в Летния театър на 13 юли. Участват солисти, хор и балет на Държавна опера Варна, с диригент Юли Дамянов, перкусии Валери Ценков, китара Георги Илиев, бас китара Борис Казаков.

Образа на Исус Христос супер звезда ще пресъздаде известният Костадин Георгиев-Калки, който играе в първата и втората постановка на творбата  на столична сцена, а сега и в третата българска постановка на варненска сцена: „Ролята ми в „Исус Христос суперзвезда” е моето най-значимо и вълнуващо сценично превъплъщение досега. Спектакълът е повод за ново изживяване на библейската история и дори за нов вътрешен прочит на това, което знаем досега. „Who are you, what have you sacrificed?” (Кой си ти, какво си жертвал?) е може би най-важният въпрос, който авторите ни карат да си зададем”, споделя Калки.

 

Промоционална августовска премиера на „Андре Шение”

По повод Празника на Варна Свето Успение Богородично - 15 август и на финалния етап в надпреварата за приза Европейска културна столица 2019,
Държавна опера Варна при Театрално-музикален продуцентски център Варна поднася специален подарък.

 

Само срещу 6 лв. гражданите и гостите на Варна могат да видят премиерния августовски спектакъл на най-новата постановка „Андре Шение” от Умберто Джордано, който ще се играе на 20 август в Опера в Летния театър от 21 часа.

 

Вилиана Вълчева - диригент Бойко Цветанов Кирил Манолов

 

18 август, 21 часа

Кирил Манолов

 

Оперната гала винаги е една от кулминциите на Опера в Летния театър, така ще бъде и на 18 август, когато от 21 часа на диригентския пулт в Летния театър ще застане аристократът на оперните гала концерти, Маестро Борислав Иванов.

Под неговата палка Симфоничният оркестър, солистите и хорът на Държавна опера Варна, заедно с балетните артисти на оперния театър, ще представят арии и ансамбли от опери на Верди, Доницети, Бизе, Пучини. Режисьор на голямото събитие е Кузман Попов, диригент на хора Стефан Бояджиев, художествен ръководител на балета Екатерина Чешмеджиева.

Звездите в Оперната гала са световноизвестният български баритон Кирил Манолов и първото сопрано на Букурещката национална опера Ирина Йордакеску.

С най-добрите им арии ще чуем и солистите на Държавна опера Варна Арсений Арсов, Борис Луков, Валерий Георгиев, Диитринка Райчева, Евгений Станимиров, Ирина Жекова, Линка Стоянова, Пламен Димитров, Свилен Николов и гостенката Олга Михайлова-Динова, която наскоро аплодирахме като Кармен в операта-балет „Carmen Dance”.

Повече за Кирил Манолов:

Кирил Манолов е роден в София (1976), завършва НМА „Панчо Владигеров” (2003) и още по време на следването си е ангажиран в продукции на различни оперни театри в България. Участва в концерти на Райна Кабаиванска и ММФ „Варненско лято”, дебютира като Хитър Петър от едноименната опера на Веселин Стоянов в Софийска опера и балет (2001).

Специализира в Милано при българското мецосопрано Адриана Стаменова и във Виена при проф. Оливера Миакович. Носител е на множество престижни награди от национални и международни конкурси, сред които Голямата награда на XIV конкурс за млади оперни певци "Борис Христов", Първа награда в конкурса за млади певци “Гена Димитрова”, Трета награда от конкурса "Мануел Аусенси" в Барселона, Специална награда на конкурса "Светослав Монюшко" във Варшава и др.

Кирил Манолов е гостувал многократно на сцените на всички оперни театри в страната, а така също и в Токио, Барселона, Брюксел, Гент,  Палма де Майорка, Белград, Скопие, Никозия, Солун, фестивалите в Ларнака - Кипър, Родос - Гърция, Палма де Майорка - Испания, Gars am Kamp - Австрия, Дубровнишки летен фестивал - Хърватска и др.

През 2004 г. е поканен за щатен солист на Софийска опера и балет, където изпълнява роли от централния баритонов репертоар. От 2006 г. Манолов е постоянен гост в спектаклите на Националния оперен театър в Загреб - Хърватска и Оперния театър в Сплит - Хърватска, където се представя с огромен успех в премиерните спектакли на „Севилският бръснар” (Фигаро), „Лучия ди Ламермур” (Енрико), „Фауст” (Валентин), „Симон Боканегра” (Симон), ”Бал с маски” (Ренато), „Набуко” (Набуко), ”Аида” (Амонасро), „Трубадур” (Граф ди Луна) „Бохеми” (Марсел), „Джанни Скики” (Джанни Скики), „Манон Леско” (Леско), "Фалстаф" (Сър Джон Фалстаф) и др.


Най-големият съвременен Вердиев бас Карло Коломбара (Италия), звездата на Букурещката национална опера Сорина Мунтеану и световноизвестният български баритон Кирил Манолов ще превърнат спектакъла на „Набуко” на 23 август от 21 часа, под диригентската палка на Маестро Борислав Иванов
, в естествена кулминация на Опера в Летния театър и музикално събитие от световна величина. Постановката е на режисьора Кузман Попов.

Трета по ред опера в творчеството на Верди, „Набуко” е първата, която му носи признание. В биографичен аспект “Набуко” се оказва най-важният етап за формиране на Стила Верди, превърнал го в най-големия оперен композитор на всички времена.

 

 

 

КИРИЛ МАНОЛОВ – Набуко

КИРИЛ МАНОЛОВ – Набуко

 

 

Кирил Манолов, роден през 1976 г., завършва НМА „Панчо Владигеров” през 2003 г. Още по време на следването си е ангажиран в продукции на оперните театри в България и е поканен да участва в концерти на Райна Кабаиванска (1999) и на ММФ „Варненско лято”.

През 2001 г. дебютира в Софийската опера. Носител е на множество престижни награди от национални и международни конкурси, между които Голямата награда на XIV Международен конкурс за млади оперни певци "Борис Христов", Първа награда в Конкурса за млади певци “Гена Димитрова” и др.

Кирил Манолов е гостувал многократно на сцените на всички оперни театри в страната, а така също и в Токио, Барселона, Брюксел, Гент, Остенде, Палма де Майорка, Белград, Скопие, Никозия, Солун, фестивалите в Ларнака - Кипър, Родос - Гърция, Палма де Майорка - Испания, Gars am Kamp - Австрия, Дубровнишкия летен фестивал - Хърватска и др.

През 2010 г. дебютира на оперната сцена в Германия и по-специално в Оперния театър на Висбаден, където изпълнява ролята на Фалстаф в нова продукция на едноименната опера на Верди.

След огромния си успех още същата година е поканен да представи своя  Фалстаф и на сцената на Щатсопер Хамбург.

 

Следват многобройни ангажименти в оперните театри на Германия. Критиката в Германия го определя като "явление в културния живот, с плътен и мощен глас, но същевременно мек и красив тембър, изключителна белкантова фраза и прекрасно и завладяващо сценично присъствие", в. „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

Аудиторията на Опера в Летния театър – Варна 2013 също имаше възможността да се възхити на брилятния Фалстаф на Кирил Манолов, а в Опера в Летния театър – Варна 2014, освен в Оперната гала (18 август), сега ще го аплодира и в една от другите му големи роли – Набуко в „Набуко” от Верди (23 август). 

 

 

 

КАРЛО КОЛОМБАРА (Италия) – Закария

 КАРЛО КОЛОМБАРА (Италия) – ЗакарияКарло Коломбара е един от най-ярките представители на италианската певческа традиция. С изразен вердиев профил, той спечелва международно признание като най-големия съвременен Вердиев бас. Следвайки артистичното си призвание, Карло Коломбара триумфира вече 20 години по световните сцени, като не спира да обогатява творческата си биография.

За последните години спечели още престиж с дебютите си в оперите „Мефистофел” (Бойто), „Кармен” (Бизе), „Дон Паскуале“ (Доницети), „Хофманови разкази” (Офенбах) и „Дон Жуан” (Моцарт). През 2013, посветена на 200-годишнината от рождението на Джузепе Верди, той участва в „Реквием” в Бостън, гастролира в Лондон и на оперния фестивал в Савонлина, представи Закария от „Набуко” в Щутгарт и Арена ди Верона, както и Фиеско от „Симоне Боканегра” във Виена и Салерно.

Освен във Вердиев репертоар, го аплодират във „Фаворитката” (Доницети) в Театър „Шанз Елизе”, „Малка тържествена меса” (Росини) в Париж и Виена, и „Мефистофел” в Театро Реджо в Парма.

През тази година, Карло Коломбара планира да проведе своите майсторски класове, а също и концерти в Мортара, Парма, Бирмингам, Лондон, Триест, Залцбург, Пиаченца и Модена. В Театро Ариага в Билбао му предстои съвместна изява с Хосе Карерас в премиерата на съвременната опера „Съдията” («Изчезналите бебета»), пресъздаваща драматичен сюжет за изчезнали деца по време на режима на Франко.

Карло Коломбара е роден в Болоня, на 12 години започва да свири на пиано, на 15 взима първите си уроци по пеене при Париде Вентури и това определя творческия му път.

 

Елена Хаберман, специален пратеник на “Der neue Merker”- списание за опера и балет във Виена и цял свят

20 август 2014

 

Горещият летен ден завърши с оперна вечер, изпълнена с много настроение. На пулта застана младата диригентка Вилиана Вълчева от Варна. Тя е изучавала първоначално пиано и корепетиция в Швейцария, тогава открила любовта си към диригентското изкуство и веднага продължила следването си, завършвайки и дирижиране. Tя въведе спектакъла с подчертано внимание към певците, но впоследствие поднесе силни драматични моменти с много стройно звучащия оркестър.

Режисьорът Кузман Попов е създал една подредена сценография с импониращи архитектурни внушения и просторно кръгово пространство като фон, които подсигуриха добра акустика. Хорът, който в тази опера е много важен, звучеше, направляван от своя диригент Стефан Бояджиев, не само силно, но и хомогенно и убедително.     

Разпределенито на ролите бе само с български певци, което за пореден път доказва какви големи оперни гласове ражда тази страна.

В главната роля чухме живеещия от десетилетия в Цюрих тенор Бойко Цветанов с неговия искрящ както винаги глас, с който той уверено преследва височините, без да пропусне да открои и пианистичните фрази - в гласово отношение един идеален Андре Шение.

Неговият опонент, лакеят, преобразил се по-късно в революционер, Карло Жерар, бе представен внушително и ефектно от Кирил Манолов – ярко изразен веристичен баритон с много приятен тембър и силно сценично присъствие.

Ролята на Мадалена изпълни Димитринка Райчева, която също е истинска представителка на веристичния оперен стил – във вокално и артистично отношение тя много напомня за легендарната (вече 105-годишна) Магда Оливеро.

КАРЛО КОЛОМБАРА (Италия)

 

Да изпее Борис на сцената е най-голямата му мечта

 
Интервю на Елена Хаберман, специален пратеник на „Der neue Merker” – списание за опера и балет във Виена и цял свят

 

 

В антракта на „Набуко” в Опера в Летния театър във Варна Карло Коломбара ме покани на разговор. Роденият в Болоня бас смята за радост и чест да гастролира в „Страната на басите”, както нарича България.

Той е голям почитател на Борис Христов, както и на Николай Гяуров, с когото го свързвало голямо приятелство. Така успял да опознае Варна като курортен център. За него не представлявало никакъв проблем, на сутринта, веднага след бравурната „Фаворитка” в Залцбург, да вземе самолета за Варна, а вечерта, в пълна кондиция, да представи своя Закария.

Той вече е пял в София, а във Варна е участвал в голям концерт, само с баси, по повод 100-годишнината на великия Борис Христов. Певецът разказва, че е завършил Музикалната академия в родната Болоня при Париде Вентури - певец, който се е изявявал предимно в Италия, но е бил изключителен педагог. 

Карло Коломбара поддържа вече около 22 години световна кариера, започнала с конкурса ASLICO и арията от операта на Доницети „Линда ди Шамуни”. Тогавашният директор на Миланската скала Рикардо Мути харесал талантливия певец и му оказал изключителна подкрепа.

Постоянната им съвместна работа продължава около 20 години. Кариерата на Карло Коломбара стартира на международната сцена във всички континенти. Изявите му в Австрия досега са редки, няколко в ерата на Холендер и в Залцбург по време на фестивала в „Бохеми”, а сега го чухме в концертното изпълнение на „Фаворитката”.

Последното му виенско изпълнение в Konzerthaus като Фиеско от „Симоне Боканегра” е записано на компактдиск. Крайно време всичко това да се промени! Такъв глас и да го няма във Wiener Staatsoper, подобно нещо не бива повече да се случва.   

Рецензия на Юлияна Караатанасова за в. „Дума”

В последните години операта в морската столица се радва на гостуващи артисти от най-висока международна класа, които донасят свежест и са вдъхновение за редовата трупа. 

П"Андре Шение" - поредният амбициозен проект във Варна

Като част от оперния маратон от 11 спектакъла на Варненската опера в рамките на фестивалите "Варненско лято" и "Опера в Летния театър - Варна 2014", вторият от двата премиерни спектакъла на "Андре Шение" от Джордано, Варненската опера представи на 20 август. Това е амбициозен проект - заглавие, което едва за втори път в своята история театърът се наема да реализира. Изключително трудна опера във всяко отношение - музикално, вокално, режисьорско, сценографско. И най-вече - за намиране на равностойни и силни солисти за главните партии на Андре Шение, Мадалена и Жерар. Тук заявката бе силна в лицето на Бойко Цветанов, Димитринка Райчева и Кирил Манолов.

В последните години Варненската опера се радва на гостуващи артисти от най-висока международна класа, които донасят свежест и са вдъхновение за редовата трупа. В партията на поета-революционер тенорът Бойко Цветанов за пореден път изяви своя вокален виртуозитет, стабилност във височините и актьорска опитност. Силният му глас, както обикновено, се открояваше с бляскавия си тембър и осмислени вокално фрази. В тази любима за тенора роля той се чувства в свои води, което значително подпомага останалите певци в спектакъла.

В дуетите, особено в последното действие, сопраното Димитринка Райчева получи допълнителна подкрепа и увереност в лицето на Цветанов. Младата певица, трупайки опит на варненска сцена, става все по-впечатляваща и убедителна в своите изяви.

Партията на Мадалена, изискваща много сериозна вокална техника, певицата покри в най-висока степен. Все пак в нея има тънки нюанси, като например в арията от трето действие, където по-тихите динамики бяха малко пренебрегнати. Лекота и липса на драматични нотки в първо действие, повече разнообразие и контрасти в следващите, във вокално отношение биха обогатили образа и довели до естественото му възходящо изграждане в синхрон с общата драматургия.

Още по-сполучлив бе образът на Жерар, който изгради баритонът Кирил Манолов. Стабилен на сцената, с внушително присъствие - вокално и актьорски, той бе безупречен в арията от трето действие, извикала спонтанни аплодисменти от страна на публиката. Все по-зрял във вокалния прочит на своите партии, Манолов бе един от основните стълбове на спектакъла.

 

„Набуко” в Опера в Летния театър – Варна 2014

Елена Хаберман – специален пратеник на „Der neue Merker” – Zeitschrift fur Opera und Ballet in Wien und der ganzen Welt (списание за опера и балет във Виена и цял свят)

23 август 2014

 

Кирил Манолов и Сорина Мунтеану  в НАБУКО

 Метеорологичната обстановка тази вечер беше малко напрегната - дали отново ще вали или ще гледаме „Набуко”, в крайна сметка небето отсъди за „Набуко”.

Звездният гост Карло Коломбара, поканен за ролята на Закария, пристигна едва по обяд във Варна, директно от Залцбург, където участва предната вечер в премиерата на операта „Фаворитката” от Доницети.

Това обаче не му попречи да пресъздаде с изключително майсторство образа на Върховния жрец на Йехова. Великолепният му кадифен бас струеше завладяващо във всички регистри и покори напълно публиката.

В главната роля имахме удоволствието да чуем Кирил Манолов с неговия най-мощен глас.

Набуко точно, какъвто трябва да бъде – първо агресивен и обсебен от желанието да победи врага, после разтърсен горчиво от извършеното светотатство, много убедителен във всичките си превъплъщения.
Певецът често пее в Италия, обикновено под диригентската палка на Рикардо Мути и този италиански привкус на неговата интерпретация осезателно се усети както в музиката, така и в езика.

 

ЕЛЕНА ЧАВДАРОВА И БОРИС ЛУКОВ В НАБУКО

 

Много голяма изненада (с каквито не сме свикнали във Виена) поднесе младият тенор Борис Луков. Той направи изключително  впечатление с издръжливия си и силен спинтов глас с приятен тембър, подходящ за Измаел!

 

Истинско сензационно откритие бе Сорина Мунтеану като Абигайл.

Огромен глас без никакви колебания, толкова сигурно и красиво поставен, никога писклив, забележителен в пианисимите от нейната голяма заключителна сцена.

Направо превъзходна. Препоръчвам я. Певицата има твърд ангажимент с Букурещката опера, но сигурно би гостувала с удоволствие в най-престижните оперни театри. Гласът й го заслужава.  

 

 

Фестивалът в морската столица счупи рекордите по посещаемост

„Андре Шение” стана хит във Варна заради големите гласове, пищната сценография и великолепните костюми.

автор: МАРИАНА ПЪРВАНОВА
26.08.2014  

 Сцена от “Набуко” с Карло Коломбара (Италия) и Елена Чавдарова и хора на Варненската опера.

Сцена от “Набуко” с Карло Коломбара (Италия) и Елена Чавдарова и хора на Варненската опера.

 В епохата на Луи ХIV ни пренесе „Андре Шение”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 В епохата на Луи ХIV ни пренесе „Андре Шение”.

Кирил Манолов и Сорина Мунтеану  в НАБУКО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Големият Кирил Манолов и румънската звезда Сорина Мунтеану в „Набуко”

 

 

 Политици, които сменят господарите си като носни кърпички. Идеалисти, които не се обръщат като фурнаджийска лопата и стават жертва на новите властници. Това не е сводка от нашия преход, а сюжетът на операта „Андре Шение”, която имаше своята премиера на „Опера в Летния театър” във Варна (20 август).

Италианската опера на Умберто Джордано се оказа попадение в десетката за Варненската опера, тъй като тя сякаш разказваше за нашата нестабилна политически ситуация.

Може би, защото става дума за революционно време - за Френската революция (1789-1794), когато новите идеи помитат стария строй. Но не само актуалността, а пищната сценография и красивите костюми спечелиха сърцата на публиката.
Режисьорът Кузман Попов се беше постарал да направи от операта почти театрално представление.

Така „Андре Шение”се оказа голямата приятна изненада в тазгодишното издание на „Опера в Летния театър” във Варна.

Другата перла в афиша бе „Набуко” на Джузепе Верди, събрала изключителен звезден състав на 23 август - Кирил Манолов, Карло Коломбара (Италия) и Сорина Мунтеану (Румъния).

В петото издание „Опера в Летния театър” направо надмина себе си като предложи изключителна програма, съчетание на най-трудните опери и атрактивни галавечери.

17 456 хиляди бяха продадените билети, но зрителите бяха значително повече, тъй като имаше и пропуски за гостите.

Тези показатели са отлични като се има предвид, че представленията бяха по-малко от миналата година заради провеждащия се на същата сцена Международен балетен конкурс и пренасянето на някои от спектаклите на основна сцена заради лошото време.

Истинско украшение беше гостуването на двете румънски оперни диви – опитната и стабилна Сорина Мунтеану и първото сопрано на Букурещката национална опера Ирина Йордакеску, която покори българската публика с изключителна артистичност на оперната гала.

Големите звезди на този фест обаче бяха изключителните български гласове. Варна успя да събере на едно място някои от най-големите ни имена, което знаем, не е никак лесно.

Това важи преди всичко за „Андре Шение”, в която всички вокални партии бяха поверени на българи, „Това за пореден път доказва какви големи оперни гласове ражда тази страна”, по думите на австрийската критичка Елена Хаберман за Der neue Merker.

“В главната роля чухме живеещия от десетилетия в Цюрих тенор Бойко Цветанов с неговия искрящ както винаги глас, с който той уверено преследва височините, без да пропусне да открои и пианистичните фрази - в гласово отношение един идеален Андре Шение.

 

Неговият опонент, лакеят, преобразил се по-късно в революционер, Карло Жерар, бе представен внушително и ефектно от Кирил Манолов – ярко изразен веристичен баритон с много приятен тембър и силно сценично присъствие. Ролята на Мадалена изпълни Димитринка Райчева, която също е истинска представителка на веристичния оперен стил”, пише в своята рецензия г-жа Хаберман.

С бурни аплодисменти премина „Набуко” под диригентската палка на маестро Борислав Иванов. Напълно оправда очакванията най-големият съвременен Вердиев бас Карло Коломбара (Италия), както и Сорина Мунтеану и Кирил Манолов, като не им отстъпваше и по-младата Елена Чавдарова.

 

Източник: в-к МОНИТОР - http://www.monitor.bg/article?id=440901

 

 

 

 

Бойко Цветанов в "АНДРЕ ШЕНИЕ"

 

Бойко Цветанов – един от най-големите тенори на нашето време, е завършил Консерваторията в София, специализирал е при Маргарита Лилова във Виена, Борис Христов в Рим, Карло Бергонци в Академия „Верди“ в Бусето и при Франко Корели.

Великият Борис Христов наричал  своя ученик „Сине мой, Дон Карлос на моите мечти“, в асоциация с образа от едноименната Вердиева опера. Искал дори той да наследи родната му къща, но Бойко отказал, защото „домът на такъв велик българин като Борис Христов, не може да принадлежи само на един човек, а на цяла България”, както обяснява самият Бойко Цветанов.

Успешната му международна кариера започва от Софийската опера, за да го отведе до най-престижните международни сцени. В творческата си биография е записал повече от 60 централни тенорови роли.

В продължение на 22 години е водещ тенор на операта в Цюрих, Швейцария, където изпълнява главните тенорови партии и достига понякога до 75 спектакъла в годината. След това огромно натоварване през последните 2 години Бойко Цветанов си позволява повече свобода и подбира внимателно участията си.

 

3 бързи въпроса на Виолета Тончева към Бойко Цветанов след премиерата на „Андре Шение”в  Опера в Летния театър – Варна 2014

Маестро, изпълнихте с такава страст Андре Шение, сякаш имате особено отношение към този герой.

Да, наистина е така. „Андре Шение” е любимата ми опера, а Андре Шение е любимият ми герой. В образа на Шение е заложена богата палитра от бурни чувства и страсти, които дават прекрасна възможност за изява на певеца. Въпреки че емоциите бликат от всеки такт, аз търся изчистена трактовка, не забравяйки, че прототипът Андре Шение е бил реална историческа личност, към чието пресъздаване се чувствам отговорен. На сцената живея максимално с героя си и съм щастлив,  че това допадна на публиката във Варна.

Кои спектакли в последно време са Ви направили особено щастлив?

Това беше в Катания – родния град на Белини, където след спектакъла на операта „Атила” бях извикан 10 пъти на бис, видях дори много разплакани лица сред публиката. Това ми напомни за отминалото време, когато изпях за пръв път Nessun Dorma във Wiener Staatsoper. Тогава аплодисментите продължиха цели 15 минути, а интендантът Йоан Холендер дойде при мен и учуден ме запита: „Кой си ти, че можеш да пееш така!”

 автор: МАРИАНА ПЪРВАНОВА
26.08.2014

Даниела Димова - Директор ТМПЦ-Варна- Как оценявате току-що завършилото пето издание на „Опера в Летния театър”?

- Петото издание бе по-особено, защото започна нестандартно - с порой и в деня преди откриването се случи трагедията в Аспарухово. Това наложи да изместим датата на откриването, след това преместихме и една оперетна гала на закрита сцена. Слава богу, обаче останалите спектакли успяхме да ги изиграем на обявените дати. С голям апломб преминаха двете премиерни заглавия. „Андре Шение” е високо предизвикателство към всеки оперен театър в света. Изцяло нова продукция, много красива, направена с разкош. С още по-разкошни солисти. С филигранно изпълнение на оркестъра и на младата диригентка Вилиана Вълчева. Тази нова продукция успяхме да направим като подарък за празника на Варна – 15 август.

Другата премиера бе на „Отело” - много сериозно заглавие, копродукция с Лимож и Реймс, останалите заглавия бяха нови премери от 2014 г. - „Исус Христос Суперзвезда”, „Дон Жуан”, „Травиата” също е ново представление.

Традиционно имахме мюзикъл и опера гала с нашите солисти и със звезди - Ирина Йордакеску и Кирил Манолов. Този път противно на златното правило, че кулминацията трябва да е на две трети от програмата, ние я сложихме на финала и това е „Набуко” от Джузепе Верди.

Всеки, който види неговият състав, ще разбере, че само опери от „А” категория могат да си го позволят да го имат. На 22 август Карло Коломбара имаше премиера на „Фаворитката” в Залцбург и на другия ден летя за Варна, за да закрие с „Набуко” „Опера в летния театър”. Това вече говори само по себе си не само за това какви артисти искаме да имаме на наша сцена, но и за едно отношение на артистите към нас. Подобен жест не се прави за всеки театър.

- Какви изненади подготвяте за следващото издание?

- Целта ни беше тази година да направим шик заглавие като „Андре Шение”. Следващата година сме подготвили подобна веристична опера - „Адриана Лекуврьор”. Това е мащабна продукция на Белградската опера, която ще се копродуцира със Скопие и през лятото ще стигне и до Варна. Със звезден състав – Иван Момеров, италианското сопрано от първа величина – Джована Касолла, мецосопраното Надя Кръстева. Пак ще имаме два спектакъла през юли и август. Диригент-постановчикът - италианецът Валерий Огали, ще дирижира поне единия спектакъл. Другият проект е иновативно представление на „Макбет” от Джузепе Верди с нашия традиционен гост-диригент Стефано Сегедони. Имаме предложение да направим спектакъла с Енрико Стинкели – много интересен режисьор и журналист, който ежедневно прави предаване за опера по радио Тре - националното радио на Италия. Това ще бъде спектакъл 3D – предимно със светлини и с минимум сценография, ще бъде все едно филмирано представление. Подобно нещо не е правено в България и се надявам да успеем всичко да осигурим, за да имаме такъв „Макбет”.

Интервю на Вилиана Семерджиева с диригентката Вилиана Вълчева

В. „Дума”, 3 септември 2014, Снимки Росен Донев

 

Дисциплина, концентрация, подкрепа от концертмайстора и положителна енергия са най-важни при работата ми с оркестъра, казва младата диригентка, която от 15 години живее и работи в Берн.

Вилиана Вълчева - диригент

ВИЛИАНА ВЪЛЧЕВА е родена през 1980 г. във Варна. Завършва НУИ "Добри Христов" със специалност пиано (1999), след което продължава висшето си образование в Швейцария. Завършва Музикалното висше училище в Берн - клавирна катедра (2001), Музикалната консерватория в Нюшател със специалности клавирен съпровод и акомпанимент (2004), Музикалното висше училище в Люцерн с бакалавърска степен по оперно-симфонично дирижиране, музика и фагот при проф. Тюринг Брем, проф. Ахим Фидлер, проф. Беат Блетлер (2008). Защитава магистърска степен по оперно-симфонично дирижиране при проф. Ралф Вайкерт в Музикалното висше училище в Люцерн (2010), дипломира се и като музиколог в Университет Берн (2011).

В периода 2004-2014 г. има ангажименти като диригент на Люцернския симфоничен оркестър, корепетитор и асистент на Вагнеровия фестивал във Велс, Австрия, диригент на Бранденбургския симфоничен оркестър, Хайдн симфониета Виена, Филхармоничен оркестър Фаенца, оркестър Хохдорф Люцерн, Филхармоничен оркестър Йоханесбург, Концертен оркестър Берн.

В сезона 2013-2014 е репетитор/асистент на първия капелмайстор в Театър Люцерн, в края на 2013 г. има практика по дирижиране при Фабио Луизи в Национална опера Цюрих, след което става корепетитор/асистент на музикалното ръководство на Национална опера Цюрих.

От февруари 2014 г. е чест гост-диригент на ТМПЦ - Държавна опера Варна, в родния си град, където е поканена за диригент-постановчик на оперите "Дон Жуан" от Моцарт и "Андре Шение" от Умберто Джордано, дирижира и знаковия концерт "Басисимо" по повод 100 години от рождението на Борис Христов, с участието на най-големия съвременен Вердиев бас Карло Коломбара (Италия) и български баси.

 

Бойка Василева

 
В спектакъла на „Трубадур” на 1 октомври тя ще пресъздаде Азучена

 

На 1-ви октомври, Международния ден на музиката, Държавна опера Варна ще отбележи две важни дати в живота и творческата биография на мецосопраното Бойка Василева. В спектакъла на «Трубадур» от Джузепе Верди, посветен на нейната 25-годишна сценична дейност и кръглата й 50-годишнина, именитата певица ще изпълни ролята на Азучена.

Бойка Василева е завършила Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в София през 1987 г. в класа по оперно пеене на проф. Лилия Стефанова. През 1987 г. специализира в Алден Бизен – Белгия, през 1988 г. – във Флоренция при италианския баритон Джино Беки, а през 1989 г. – в Римската Академия за изкуства и култура при Маестро Борис Христов. Носител е на III награда от конкурса „Светослав Обретенов” през 1986 г. и II награда и две специални награди от Конкурса за млади оперни певци в Адрия – Италия.

 

Вече повече от четвърт век е солистка на Варненската опера. Гастролирала е на сцените на редица оперни театри в Гърция, Турция,  Русия, Театър „Одеон” в Париж, Кралския театър в Амстердам, Театър „Колосео” в Лисабон и др. През 2001 г. изпълнява ролята на Амнерис в суперпродукцията на операта „Аида” от Верди в Кайро, Египет.

 

Изпълнява ролята на Кармен от едноименната опера на Жорж Бизе в продукция „Опера на площада” в София през 2002 г. Има записи в БНР. Репертоарът й включва Дорабела от „Така правят всички” и Марцелина от „Сватбата на Фигаро” на Моцарт; Амнерис от „Аида”, Фенена от „Набуко”, Улрика от „Бал с маски”, Азучена от „Трубадур”, Мадалена от „Риголето”, Емилия в „Отело”, Персиозила от „Силата на съдбата”, Мисис Куикли от „Фалстаф” на Верди; Кармен и Мерцедес от „Кармен” на Бизе; Йокаста от „Едип цар” на Стравински, Сантуца, Лола и Лучия в „Селска чест” на Маскани и др.

Бойка Василева е предпочитан изпълнител за кантатно-ораториални произведения.

 

 

 

 

Многократно е изпълнявала соловите партии в Реквием – Моцарт, Реквием – Верди, Девета симфония – Бетовен и др. Заедно със Страцимир Павлов и Стоян Роянов-Я-Я реализира нетрадиционни концерти „Испанска страст” и „Френска импресия” – стилово смесване на класически песни с джаз. През есента на 2012 г. реализира и проекта „Сив сокол се в небе вие” - концерт от български народни  песни, обработени от Добри Христов, Панчо Владигеров и Парашкев Хаджиев.
 

Тази година е особено успешна за Бойка Василева, която заедно с кръглите 50 години, отбелязва и 25 години активна сценична дейност с участие в два премиерни спектакъла. На 9 юли тя се представи успешно в две роли – на Графиня дьо Коани и Мадлон в премиерния спектакъл на оп. „Андре Шение” от У. Джордано, същото се повтори и на втората премиера на 20 август.

 

„Истинско откритие бе Бойка Василева в ролите на Графинята и Мадлон, особено завладяваща с изпълнението си на Мадлон”, написа по този повод австрийската музикална критичка Елена Хаберман за „Der neue Merker” – списание за опера и балет във Виена и цял свят, брой авг.-септ. 2014 г.

 

Също в Опера в Летния театър 2014 Бойка Василева създаде един впечатляващ образ на Емилия в премиерния спектакъл на „Отело” от Верди. Още едно предизвикателство прие певицата с участието си на 14 февруари 2014 г. в традиционния концерт „Една любовна вечер в Операта”.

 

Тя изпълни соло и два дуета – с Даниела Димова и с Васил Петров на концерта под заглавие „Вечните любовни мелодии, шансони и танга”. Публиката я възнагради с бурни аплодисменти – истинската награда и удовлетворение за всеки артист!

 

 

 Даниела Димова - сопран

Концерт с авторска музика на Георги Андреев, в изпълнение на Колегиум Варна и солисти

 

На 27 септември ни очаква едно много интересно и много българско  преживяване - концерт с авторска музика на Георги Андреев, в изпълнение на Камерен ансамбъл Колегиум Варна с примариус Ангел Василев tи солистите: Нели Андреева - етновокал, Линка Стоянова - сопран,  Даниела Димова - сопран, Христина Белева - гъдулка, Любомир Желев - кавал,  Костадин Атанасов - гайда, Петър Миланов - тамбура, Генадий Рашков – ударни инструменти.

Това определено ще бъде един вълнуващ концерт – апотеоз на музиката, която извира от корените на българското, за да тържествува и в най-високите жанрове на класиката.  

Композиторът и главен диригент на Националния фолклорен ансамбъл   „Филип Кутев” Георги Андреев е един от най-интересните съвременни български музиканти. Роденият в Хасково, 45-годишен композитор и диригент завършва Музикалното училище в с. Широка лъка със специалност гъдулка и продължава образованието си в НМА „Проф. П. Владигеров” със специалност композиция.

 

Георги Андреев

 

Още като студент започва работа като диригент в НФА „Филип Кутев” , а от 2000 г. до днес е негов неизменен главен диригент. Получил много добро фолклорно и класическо образование, талантливият музикант прави редица успешни експерименти между двата стила.

Автор е на много пиеси за камерен оркестър, клавирни пиеси, над 400 аранжимента на български традиционни песни и инструментални мелодии и др. В творчеството си оригинално съчетава опита си на професионалист, свързан с художествената и фолклорната музикална практика.

През 2001 г. получава награда на името на Маестро Димитър Вълчев за музиката към спектакъла на Нешка Робева “Между два свята”. Георги Андреев е носител на редица престижни национални награди, сред които „Музикант на годината” (2004), „Златно перо” (2004), „Златно петолиние” (2005) и др.

 

 

 

Септември 2014 - Афиш

Септември 2014 - Афиш

 

Седем свещени пространства – премиерен концерт с вибрационна музика на Страцимир Павлов на 4 октомври

 

На 4 октомври от 19 часа харизматичният композитор, диригент и пианист Страцимир Павлов кани в „Седем свещени пространства” – премиерен концерт с негови авторски творби, презентация на албума „Seven Sacred Spaces” на музикалния проект INDIGOrchestra.

Участват обичайните заподозрени от кръга около Страци: Нейчо Петров-Реджи - вокали, Стоян Роянов Я-Я - кларинет, саксофон, Валери Ценков - перкусии, маримба, заедно в този проект с Борис Казаков - акустичен бас, Нейко Бодуров – тромпет, Христина Белева - гъдулка, Петър Миланов – тамбура и Струнен нонет.

Страцимир е безспорният лидер в компанията от талантливи и високопрофесионални творци, които трайно променят музикалния климат на Варна, култивирайки вкус към високата клубна музика.

Експериментаторският дух и свободното сърфиране над границите на жанровете в безкрайната музикална вселена, подплатени с виртуозни интерпретации, характеризират изявите им. Магията е заложена както в самата музика, така и в перфектното владеене на инструмента или гласа, не на последно място в тоталното отдаване на живото изпълнение и синхрона помежду им.

Сега вдъхновяващото музикално съпреживяване е издигнато на още по-високо емоционално ниво, което разтваря сакралните територии на духа. В очевидна асоциативна връзка с източната философия, новите творби на Страцимир Павлов са вдъхновени от свещеното число 7.

 

 

От премиерата на "Любовен еликсир" на 12 май 1832 г. в Милано до днес  комичната творба от майстора на белкантото Гаетано Доницети не губи своето очарование за публиката. Същото може да се каже и за постановката на проф. Павел Герджиков на варненска сцена, която отново ще бъде представена на 7 октомври от 19 часа. Дирижира главният диригент на оперния театър Светослав Борисов.

В ролята на Неморино ще аплодираме тенора Валерий Георгиев, който само преди месец изпи «Любовния еликсир», вричайки се в съпружеска вярност на своята избраница, красивата балерина Лили Здравкова от състава на нашия балет.

Ролята на Адина ще изпълни Ирина Жекова, която това лято успешно пресъздаде Ксения от оп. «Борис Годунов» на М. Мусоргски със Софийска опера и балет в нашумелия спектакъл пред Катедралния храм «Св. Александър Невски». Останалите роли са поверени също на солисти на Държавна опера Варна - като Белкоре ще чуем баритона Свилен Николов, като Дулкамара - баса Гео Чобанов, като Джанета - Силвия Ангелова.

 

 

 

Държавна опера Варна при Театрално-музикален продуцентски център Варна обявява кастинг за участие на балетни артисти в „Лешникотрошачката” - първата постановка за сезон 2014-2015 на главния балетмайстор на оперния театър, з. а. на Русия Сергей Бобров.

Кастингът ще се състои на 18 октомври от 10 часа в главна репетиционна зала „Малина Хубчева”. Кандидатите – мъже и жени ще бъдат оценени, според подготвена по техен избор вариация и екзерсис от експертна комисия, начело с г-н Бобров.

Молби за участие в кастинга и автобиография се подават до 17 октомври включително на Е-mail opera@tmpcvarna.com. За контакт тел +359 52665017, отдел „Човешки ресурси” на ТМПЦ Варна.

 

 

 

 

 

 

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ, КОИТО СЪЗДАВАТ МУЗИКА!

И НА ВСИЧКИ, КОИТО ГИ СЛУШАТ!

Международният ден на музиката се отбелязва за първи път през 1974 година по решение на Международния съвет по музика към ЮНЕСКО. През 1980 г. по повод 700-годишнината от рождението на Йоан Кукузел, 1-ви октомври е обявен за празник на българските музиканти и певци.

 

 

 

Вече повече от 18 години постановката на Видин Даскалов на неустоимата оперета от Имре Калман “Царицата на чардаша” не слиза от афиша на Държавна опера Варна. Харесват я млади и стари, младежи и хора в преклонна възраст, българи и чужденци.

След незабравимия Видин Даскалов, в ролята на Бони, жъне успех на всички български сцени варненецът Александър Мутафчийски, една от звездите на Националния музикален театър „Стефан Македонски”.

В спектакъла на 13 октомври във Варна отново ще аплодираме неговото излючително превъплъщение в образа на Бони. Дали в „Царицата на чардаша”, в рок операта „Исус Христос супер звезда” или в Мюзикъл гала, Сашо е от този тип артисти, които се раздават докрай на публиката. Еднакво перфектен и във вокалната и в артистичната интерпретация, с верен усет към импровизацията, ту тъжен и меланхоличен, ту весел и саркастичен, според ролята, присъствието му на сцената винаги носи радост на публиката.

В останалите роли ще се представят варненските солисти Вяра Железова (Силва),  Пламен Долапчиев (Едвин), Стилияна Стоянова (Щаси), Бойка Василева (Цецилия) и др. В диригентския си прочит Стефан Бояджиев и този път ще изведе всички нюанси в този спектакъл, пълен с жизнерадост, прекрасна музика, комични ситуации и всепобеждаваща любов.

 

 

 

Най-известният севилски бръснар, обезсмъртен в музиката на Джоакино Росини, ви кани в салона си на 9 октомври от 19 часа. Постановката на италиански екип с режисьор Антонио Петрис, сценограф Грета Подеста, костюмограф Салваторе Русо и хореограф Джузепе Парента преживя своята емоционална премиера през 2012 г. и досега запазва мястото си в челните репертоарни заглавия на Варненския оперен театър.

Това е петата варненска постановка на великата творба, а историческата справка сочи, че  за пръв път във Варна „Севилският бръснар” се играе през 1950 г. под режисурата на Петър Райчев - първия световноизвестен български тенор, основател и пръв главен художествен ръководител на Варненската опера.

 
„Севилският бръснар” на 9 октомври ще бъде вълнуващо преживяване и заради талантливите солисти: Свилен Николов – един забавен Фигаро и очарователната Илина Михайлова – Розина, в перфектната компания на Арсений Арсов – Граф Алмавива и Евгений Станимиров – Дон Базилио, без да забравяме артистичните Гео Чобанов – Доктор Бартоло и Бойка Василева – Берта. Непременно трябва да споменем и балетните артисти Галина Велчева, Павел Кирчев, Илияна Славова и Лиляна Георгиева, които  обогатяват сценичното възприятие със своите танци. Случващото се със «Севилският бръснар» ще направлява с изящната си диригентска техника главният диригент на Държавна опера Варна Светослав Борисов.

 

Културният проект ще бъде представен онлайн и чрез интерактивни изложби

„Архитектурата трябва да се вдъхновява от своето време, но да се стреми към вечността”, Франк Гери

В началото на октомври стартира инициативата „Емблематичните сгради на България”, организирана от Alpha Bank и конкурс „Сграда на годината” на ГРАДЪТ Медиа Груп. Иновативният проект популяризира значими реновирани или реставрирани през последните години обекти, които са незаменима част от културно-историческото наследство на страната ни.

До 30 ноември всеки може да направи своеобразно пътуване до 12 паметника на културата от цялата страна на сайта www.emblematichnitesgradi.com и чрез специално създадено мобилно приложение. Там посетителите могат да разгледат техни снимки и 3D модели, да се запознаят с любопитни факти от историята им и да гласуват за любимата си емблематична сграда. Обектът с най-много гласове ще бъде отличен на церемонията по награждаване в конкурса „Сграда на годината 2014” на Градът Медиа Груп през декември.

Освен Варненският театър, представен от Театрално-музикален продуцентски център Варна, в инициативата участват Априловската гимназия (Габрово); Боянската църква „Св. Никола и Св. Пантелеймон”, (София); Малката базилика (Пловдив); Музеят под базиликата „Света София” (София); Народен театър „Иван Вазов” (София); Национална художествена галерия (София); Национална опера и балет (София); Славейковото школо (Трявна); Театрален комплекс „Сава Огнянов” (Русе); Хан Хаджи Николи (Велико Търново); Цари Мали град (Белчин).

 

В Красноярск за трети пореден път от 5 до 9 октомври 2014 г. се провежда Международният балетен конкурс "Гран при Сибири" (Гран при на Сибир).

На 5 окт. от 12 часа в сайта на Държавния театър за опера и балет в Красноярск krasopera.ru бе излъчена премиерата на "Лебедово езеро" от Чайковски, авторски спектакъл на з.а. на Русия Сергей Бобров, артистичен директор на Държавния театър за опера и балет в Красноярк, а от есента на 2014 г. и главен балетмайстор на ТМПЦ - Държавна опера Варна.

Моля, прочетете неговото интервю "Искам да възпроизведа логиката на композитора":

http://krasopera.ru/press/interview/sergey-bobrov-mne-khochetsya-vosproizvesti-logiku-kompozitora.htm

и "Лебединое озеро": возвращение к Чайковскому:

http://krasopera.ru/press/interview/lebedinoye-ozero-vozvrashcheniye-k-chaykovskomu.htm

Все откривам по нещо ново дори в до болка познати партитури, казва диригентът Борислав Иванов

Борислав Иванов

Борислав Иванов вече 60 години е на диригентския пулт. Доайенът на палката у нас има 3800 спектакъла и концерти в творческия си портфейл като 700 от тях са в Берлин. Гастролирал е в 121 страни по света с почти всички наши и някои от големите европейски оперни театри, със Софийска филхармония и Хоровата капела. Маестрото, който днес е на 83, е завършил Консерваторията с две специалности - хорово дирижиране при проф. Георги Димитров и оркестрово - при проф. Влади Симеонов. Специализирал е в Берлин, в "Комише опера" при Курт Мазур и в Берлинската филхармония при Херберт фон Караян.

Срещам Борислав Иванов във фоайето на Софийската опера. Маестрото, бил и дълги години директор на оперните театри в Пловдив, Варна и София (2004-2008), е дошъл на откриването на новия сезон, както и на поредния международен конкурс за млади оперни певци "Борис Христов".

- Маестро, през ноември ще отбележим вашите 60 години на сцената. Бях на концерта ви със столичните филхармоници в зала "България", на спектакъла на "Аида" в Софийска опера през май. Разбрах, че с голям успех са минали заключителният концерт на "Варненско лято" и спектакълът на "Набуко" с италианския бас Коломбара, младия Кирил Манолов и ваше участие. Как успявате да поддържате толкова години отлична форма?

- Особена тайна няма. Полагам грижи за здравето си - всеки ден играя гимнастика, правя продължителни разходки, плувам по един час - все пак съм варненец. Но по-важното е, че продължавам да изпитвам удоволствие от репетициите, спектаклите и концертите. При всяка постановка, даже на до болка позната творба, преоткривам нещо ново в партитурата, някакви подробности в солистичните партии, в хора и оркестъра. С годините

ставам все по-взискателен към себе си

все повече се стремя към съвършено претворяване на замисъла на великите композитори. Например "Кармина Бурана" от Карл Орф съм дирижирал десетки пъти, включително и на честването на 80-годишния юбилей на големия композитор. И при всяко ново изпълнение намирам нещо, което не е прозвучало досега, както аз го разбирам. Похвалата на Карл Орф бе за мен най-висша награда! Подобно преоткриване става и при оперните постановки. Например при третата реализация на "Андре Шение", както и при 15-ата постановка на "Травиата". Винаги може да се намери ново тълкуване на скритото в партитурата.

 

Вечната младост на Вердиевия шедьовър «Травиата» ще тържествува и в буквален смисъл в спектакъла на 15 октомври, в който ще се изявят най-младите и същевременно най-новите лица на Варненската опера – диригентката Вилиана Вълчева и солистите Илина Михайлова и Борис Луков

 

В ролята на красивата куртизанка Виолета Валери ще аплодираме една от любимките на публиката, младото сопрано Илина Михайлова, вече втори творчески сезон солистка на Държавна опера Варна.
Родена във Варна, тя  завършва НУИ "Добри Христов" със специалност пиано и оперно пеене. Веднага след това постъпва в НМА "Панчо Владигеров" в София в класа по оперно пеене на проф. Благовеста Карнобатлова. През 2002 печели Първа nаграда на националните конкурси "Светослав Обретенов" в Провадия и "Парашкев Хаджиев" в София.
След дипломирането си, продължава музикалното си образование в Консерваторията "Джузепе Верди" в Милано в класа по оперно пеене на Вилма Борели. В репертоара на певицата влизат ролите на Фиордилиджи от "Така правят всички" и Церлина от "Дон Жуан" на Моцарт, Дидона от "Дидона и Еней" на Х. Пърсел, Мюзета от "Бохеми на Пучини, Норина от "Дон Паскуале", Мария от "Дъщерята на полка” и Адина от “Любовен еликсир” на Доницети, Розина от “Севилският бръснар” на Росини и др. Илина Михайлова жъне аплодисменти, освен във Варна, в Античния театър на Пловдив, Моцартовия фестивал в Правец, както и на сцени в Италия и Испания.

В ролята на Алфред Жермон ще се представи 27-годишният тенор Борис Луков, внук на една от примите на Варненската опера Лиляна Анастасова,  член на триото „Уникалните български гласове” и отскоро най-младият солист на Държавна опера Варна. Неговите изяви в Опера в Летния театър 2014 (Измаел, «Набуко») бяха забелязани от музикалната критика не само в България: “Много голяма изненада (с каквито не сме свикнали във Виена) поднесе младият тенор Борис Луков. Той направи изключително впечатление с издръжливия си и силен спинтов глас с приятен тембър” (Елена Хаберман, http://www.der-neue-merker.eu/varna-sommeroper-nabucco-mit-carlo-colombara). 

 

Интересът на публиката към шедьовъра на Жорж Бизе винаги е много голям. Потвърди го и гостуването през пролетта на 2014 г. на Държавна опера  Варна в зала №1 на НДК в София пред повече от 4000 зрители и нестихващи аплодисменти. Преживяването ще се повтори във Варна на 22 октомври от 19 часа. В ролята на фаталната циганка сега ще се представи великолепното мецосопрано Даниела Дякова, а образа на Дон Хозе ще пресъздаде известният варненец с успешна международна кариера, тенора Иван Момиров, който впрочем придаде блясък и на първите спектакли на Софийската опера в началото на този есенен сезон.
 

Останалите роли са поверени на утвърденитеварненски солисти Линка Стоянова като Микаела, Пламен Димитров като Ескамилио, Свилен Николов в ролите на Моралес и Данкайро, Евгений Станимиров като Цунига, Пламен Долапчиев като Ремендадо, а двете красавици Фраскита и Мерцедес се изпълняват съответно от Филипа Руженова и Силвия Ангелова. Режисьор Кузман Попов, диригент Григор Паликаров.

 

Симфоничният концерт на 24 октомври от 19 часа ще започне с две произведения от Моцарт – Увертюра към операта „Дон Жуан” и Симфония № 35 „Хафнер”. Следва Концерт за обой и оркестър от Доменико Чимароза със солистка Надежда Гущерова. В края на концерта ще прозвучи Симфония №3 опус 55 «Ероика» от Лудвиг ван Бетовен. За пръв път на диригентския пулт във Варна ще застане младият италиански диригент Дарио Мачелари.    

Дарио Мачелари

 

Дарио Мачелари – диригент

е роден в Рим през 1979 г. Започва обучението си по пиано първоначално в Консерваторията на Перуджа, а по-късно учи в престижната академия „Санта Чечилия” в Рим. Завършва диригентско майсторство в Консерваторията в Неапол през 2010 г. при Рафаел Наполи, възпитаник на световноизвестния Серджо Челибидаке. Р. Наполи му преподава диригентската техника на великия маестро и неговата „Феноменология на музиката”. Това влияе в значителна степен върху разбирането за музика и оркестрово дирижиране на Дарио Мачелари, който допълнително се усъвършенства в майсторските класове на Джанлуиджи Джелмети и Марканд Такар.

Особен интерес проявява Дарио Мачелари към късноромантичния репертоар, който определя концепцията за неговите концерти и програмите, които дирижира. Едновременно с това го привличат и съвременните музикални композиции.

От 2006 г. работи като диригент със Струнния оркестър „Giovanissimi Archi d’Europa“, дирижира също „Gli Archi della Rosa“ и Камерния ансамбъл „Tonarius“. От 2007 до 2010 е ангажиран като диригент на хора в църквата „Свети Петър Дамян” в Рим.

 

Ноември 2014 - Афиш - ДЪРЖАВНА ОПЕРА ВАРНА

 

Димитринка Райчева

 

На 29 октомври от 19 часа Държавна опера Варна ще престави „Аида” - eдно от своите емблематични заглавия с дълголетен живот. Яркото диригентско майсторство на маестро Борислав Иванов, проникновената режисура на Кузман Попов, впечатляващата сценография и костюми на Лора Маринова, заедно с интересната и стилна хореография на Калина Богоева, превръщат всеки път този спектакъл във вълнуващо събитие.

След премиерата през 1999 г., в «Аида» се изявяват най-добрите солисти на Варненската опера, както и редица именити български и чуждестранни изпълнители. Варненската «Аида» е гостувала многократно на различни сцени в Европа, както и на сцената на Софийска опера и балет и на откритата сцена «Опера на площада» в центъра на София. В историята за трагичната любов на пленената етиопска принцеса Аида и египетския военачалник Радамес се съдържа много драматизъм, изпепеляваща любов, стигаща до предателство и саможертва. 

В спектакъла на 29 октомври образа на етиопската принцеса ще пресъздаде солистката на Държавна опера – Варна Димитринка Райчева, която интригува с ярка артистичност и прекрасна визия. Гласът й е еднакво въздействащ както в ниския, така и във високия регистър, с овладяна музикална фраза и свой интерпретаторски почерк.

За ролята на Амнерис е поканена талантливата Елена Чавдарова-Иса, солистка на Пловдивската опера и постоянен гост-солист на Варненската опера.
Любимият на двете жени Радамес ще бъде Ивайло Михайлов, също солист на Пловдивската опера. Останалите роли са поверени на солисти на Държавна опера Варна.
Върховният жрец Рамфис ще изпълни великолепният бас Евгений Станимиров, а баритонът Венцеслав Анастасов - една ярка оперна звезда, ще се превъплъти в ролята на Амонасро.

На сцената ще им партнират Гео Чобанов (Цар на Египет), Галина Великова (Жрица) и Стоян Финджиков (Вестител).

 
Само ден преди популярния празник Хелоуин, на 30 октомври от 19 часа в зала 1 на Фестивалния и конгресен център ще прозвучи, под диригентството на Стефан Бояджиев, драматичната кантата „Кармина Бурана” от Карл Орф. И Съдбата, скрита зад своята златна маска, ще завърти Колелото на живота...

А в него понякога си на върха, понякога на дъното, така че най-разумно е да се наслаждаваш на удоволствията тогава, когато ти се предоставят. И както ти се предоставят. Нищо чудно, че в Двореца на любовта Феята на любовта (Мария Цветкова) се събира със своя любим (Пламен Димитров) и се случва това, което може да се очаква, „когато затворят в една стая едно момче и едно момиче”. Дяволът изкусител (Румен Стефанов) също ще свърши своята работа.

Кармина Бурана - Печеният лебед

 

По-нататък, в житейското огледало на „Кармина Бурана” ще се огледа и комично-тъжният, влюбен в себе си, Печен лебед, който в прочутата си изповед ще изплаче как от бял и красив, станал грозен и чер, и сега употребен и изпечен, му предстои да бъде изяден...

Оригиналният стилизиран костюм от пера и силният грим подчерават великолепното изпълнение на Валерий Георгиев, в чиято интерпретация, наред с порива към красотата и мъката по изгубената слава, прозвучават и ехидно-сатирични нотки, удавени накрая в примирението.

В образа на Печения лебед публиката може и да съзре визуална прилика с един скандално известен фолк певец...

Еретични и еротични, хедонистични и непримирими, весели и тъжни,  картините в „Кармина Бурана” шеметно ще се сменят пред омагьосания зрител, за да напомнят за житейския кръговрат, в който толкова лесно щастието се подменя с нещастие, а възходът с падение. И ако не можеш да предвидиш съдбата, то не пропускай поне любовта.

Героите на „Кармина Бурана” ще се завръщат отново и отново към това свое житейско прозрение, за да го обобщят и изпишат дори върху транспарент.

Така накрая не остава и сянка от съмнение, че „Amor omnia est” - Любовта е всичко”!

Постановката е дело на творчески екип от Германия - режисьорката Мариане Бергльоф, хореограф-постановчика Мартин Зомерлате, сценографа Андрей фон Шлипе и костюмографката Катрин Рьоле. След успешната премиера през 2011 г., Държавна опера Варна предприе с тази постановка едно не по-малко успешно турне в Холандия през същата година.

В спектакъла участват оркестър, хор и балет при Държавна опера Варна, както и хор при Детско-юношеската опера с диригент Ганчо Ганчев. Солисти – певци са Валерий Георгиев, Мария Цветкова и Пламен Димитров, а солисти - балетисти: Веселина Иванова, Румен Стефанов, Илияна Славова, Николай Димитров, Мартин Чикалов, Евгения Минкова, Илияна Божкова, Галина Велчева.

 

 

«Евангелие от Йоана» – премиера в Деня на будителите във ФКЦ

 

В Деня на будителите 1 ноември, с вход свободен, в зала 1 на Фестивалния и конгресен център от 18 часа ще прозвучи за пръв път в България ораторията «Евангелие от Йоана», под диригентството на своя автор Георги Стратев.

Той композира ораторията по мотиви от музикалното творчество на големия духовен водач Петър Дънов, известен на последователите си в цял свят като Беинса Дуно. Произведението е плод на десетгодишния труд на родения във Варна музикант, самият той един от изтъкнатите творци в Бялото братство на Учителя. 

„Последният от евангелистите Йоан, като забелязал, че в евангелията е известно само за телесното, подбуден от близките си и по внушението на Св. Дух, написал духовно евангелие.”

Евангелието от Йоан е четвъртото евангелие и същевременно четвъртата книга от Новия завет на Библията. То е различно от трите други евангелия. Евангелието от Йоан носи футуристично-пророчески стилистичен оттенък, като традиционно е възприето, че авторството му принадлежи на „ученика, когото обичаше Исус“ (Йоан 21:20 и 19:26).

От едногласно нотираните мелодии на Учителя Георги Стратев  създава различни композиции – симфонични поеми, кантати за солисти, хор и оркестър, инструментални пиеси за различни камерни състави.

Ораторията „Евангелие от Йоана” е написана за голям симфоничен орекстър, смесен хор, детски хор и солисти. Текстът следва „Евангелието на Йоан” със съкращения от влизането на Христос в Йерусалим до разпъването му на кръста. Музикалният стил е близък до църковно-славянската музика, като на места има дори и цитати от ортодоксалната музика.

Основно са използвани мелодии от творчеството на Петър Дънов, които Георги Стратев подходящо е аранжирал, оркестрирал и подготвил за изпълнение с хор, оркестър и солисти. Поради тази причина авторът е изключително скромен и не счита себе си за композитор, а по-скоро за съставител, който е подбрал, подредил, аранжирал и пригодил за изпълнение едно мащабно кантатно-ораториално произведение.

Произведението се състои от 36 отделни музикални номера – арии, речитативи, инструментални части и хорове.

В премиерното изпълнение на «Евангелие от Йоан» ще чуем хор и оркестър на Държавна опера Варна, диригент Георги Стратев, диригент на хора Стефан Бояджиев, корепетитор Жанет Бенун. На солистите са поверени следните партии – в ролята на Исус е Пламен Бейков (бас), Евангелист е Валерий Георгиев (тенор), Апостол Петър – Владислав Владимиров (тенор), Пилат Понтийски – Людмил Петров (бас-баритон).

Женските солистични партии се изпълняват от сопраните Даниела Димова и Галина Великова и от мецосопраните Елеонора Христова и Станислава Марчева. В произведението с един музикален номер е включен и Детски хор „Добри Христов” при ОДК Варна с диригент Ирена Таушанова.

 

В звездния състав Калуди Калудов, Марчин Брониковски, Деян Вачков, Елена Чавдарова-Иса, Анна Дитри и Петър Петров

Спектакъл, посветен на 70-годишнината на забележителния български бас Петър Петров

На 7 ноември от 19 часа ще бъде представена постановката на режисьора Кузман Попов от 2002 г. „Дон Карлос”. Сценографията е дело на Тодор Игнатов, костюмите – на Лора Маринова. На диригентския пулт ще застане маестро Борислав Иванов.

Като солисти в спектакъла ще вземат участие едни от най-успешните български оперни звезди, както и двама полски артисти. В ролята на Дон Карлос ще се представи варненецът Калуди Калудов, който за щастие в последните години работи основно в България и при първа възможност винаги откликва на покана от театъра в родния си град. За последно го чухме през юни т.г. на сцената на Летния театър в ролята на Пинкертон от оп. «Мадам Бътерфлай» на Пучини.

На 7 ноември отново ще аплодираме Калуди Калудов - любимия на варненци тенор от световна величина, почетен гражданин на нашия град и признат музикален педагог.

Деян Вачков

 

 

Още преди години наричат Деян Вачков «Новия Борис Христов на България». Един млад български бас, вече пял в най-авторитетните оперни театри по света, Деян Вачков ще се представи в ролята на Филип Втори – емблематична и любима роля за всеки бас.

 

Покорил сцените на Виена, Милано, Токио, Будапеща, Тенерифе, Аrena di Verona, пял в Амстердам и Палм Бийч, Палермо, Валенсия и Франкфурт, участвал в спектакли в Сиатъл, Мадрид, Бари, Парма, Лас Палмас и Равена, в Триест, Лозана и Виши, в Монте Карло, Неапол и Сеул, вече втори сезон Деян Вачков е солист на Държавна опера Варна.

 

 

Анна Дитри

 

 

Любимата на баща и син кралица Елизабет ще изпълни талантливата и чаровна полска певица  Анна Дитри, завършила НБУ в класа по класическо пеене на Калуди Калудов. Срещата между двамата се превръща в партньорство за цял живот и неотдавна двамата отпразнуваха своята сватба не къде да е, а във Варна.

 

 

В ролята на Принцеса Еболи ще се превъплъти Елена Чавдарова-Иса, солистка на Пловдивската опера и постоянен гост на Варненската опера.

 

 

 

 

 

 

 

Марчин Брониковски

 

В емблематичната роля на Родриго, Маркиз Поза за първи път ще чуем звездния полски баритон Марчин Брониковски, чийто път към световните сцени тръгва от София. Роден във Варшава, той завършва музикален колеж, а след това продължава образованието си в Музикалната академия в София в класа на професор Руско Русков, както и в Accademia Rossiniana в Песаро под ръководството на Алберто Зеда.

Специализира при Карло Бергонци в Тетър Ла Скала в Милано. Лауреат е на международните конкурси в Памплона и Билбао (Испания), Кардиф (Ирландия), Вервиер (Белгия), Варшава (Полша), Претория (Република Южна Африка) Осло (Норвегия), и Хелзинки (Финландия).

Репертоарът на Марчин Брониковски включва централните баритонови партии в опери на Моцарт, Росини, Доницети, Леонкавало, Верди, Гуно, Бизе, Чайковски, Пучини и др. Пял е в едни от най-известните оперни театри в света като Кралската опера “Ковънт Гардън” в Лондон, в Страсбург, Кейптаун (Опера Нико), Атина, Тел Авив, Билбао, Малага, Памплона, Палма де Майорка, Менорка, Овиедо, Берлин (Дойче Опер), Мюнхен, Франкфурт, Хамбург, Дрезден, Залцбург, Шанхай, Москва (Болшой театър), Варшава (Държавна опера), Краков и много други.

Участвал е в музикални фестивали по цял свят. На сцената е партнирал на Хосе Карерас, Едита Груберова, Денис Грейвс, Евгени Нестеренко и много други световноизвестни певци. Пял е под диригентската палка на едни от най-големите диригенти на нашето време. Марчин Брониковски се изявява често на концертния подиум, както и в кантатно-ораториалния жанр.
Ангажиментите му включват концерти с Израелския симфоничен оркестър, Варшавската държавна филхармония, Оркестърът на полската телевизия и радио, Северно-холандската филхармония, Испанската RTVE, Байеришер Рундфунк, Виенския Симфоничен оркестър, Симфоничните оркестри на Лайпциг, Кьолн, Хановер, Финландската Tapiola Sinfonietta, Оркестърът на Хелзинкската опера.

Пял е с Хосе Карерас във Варшава на концерт по случай 50-годишния юбилей на UNICEF, както и в Опера Галас при Академия Навал – Ливорно, в Монументалния театър – Мадрид, в Милано, с Кьолнската филхармония, с Йерусалимската филхармония, във Флорида и Ирландия. Изнесъл е рецитали на Международния фестивал на ораториите "Wratislavia Cantans" в Полша, Шубертовия фестивал във Варшава, в Болшой театър – Москва (Зала Бетховен), Държавната концертна зала – Дъблин, Фестивалът Кангасниеми – Финландия, Селозали – Еспоо и т.н. Има записи на CD и радио-телевизионни записи за много страни.

През юни тази година дебютира на сцената на Миланската скала в ролята на Ескамилио от оп. “Кармен” на Бизе, под диригентството на Мишел Пласон. През септември му предстоят спектакли на “Кармен” в Севиля на открита сцена под диригентството Лорин Маазел, а през декември – дебют в Teatro La Fenice във Венеция с операта на Масне “Кралят на Лахор”.

С този изключителен състав спектакълът на „Дон Карлос” на 7 ноември несъмнено ще бъде оперно събитие от световна величина. Неслучайно точно с този „Дон Карлос” отбелязваме и 70-годишнината на забележителния български бас Петър Петров – солист с международна кариера, артист с над 35 творчески сезона в Софийска опера и балет. Във Варна ще го чуем за пръв път в ролята на Великия инквизитор.

Петър Петров има интересна биография. От дете учи солфеж и пиано, но после завършва Химико-технологичния институт в София. През 1968 г. се дипломира като инженер и по същото време печели конкурс за артист-солист в Старозагорската опера.

Оперен гала концерт за Деня на независимостта на Полша  на 9 ноември

Присъства Н. Пр. Кшищоф Краевски - посланикът на Република Полша у нас

На 11 ноември Република Полша отбелязва своя Празник на независимостта. Денят е обявен за държавен празник през 1937 г., но в различни исторически периоди, по време на фашистката окупация (1939-1944) и на комунизма (1945-1989), отбелязването му е било забранено.

Едва през 1989 г. Сеймът го възстановява със закон. Денят на независимостта се чества в цялата страна, като най-важните тържества се провеждат във Варшава, на площад "Юзеф Пилсудски" при Гроба на незнайния воин.

Най-големият полски празник ще бъде отбелязан на 9 ноември от 18 часа на сцената на Държавна опера Варна с голям Гала концерт, съфинансиран от Министерство на външните работи на Република Полша и с подкрепата на Сдружение «Полски клуб» Варна.

Новоназначеният извънреден и пълномощен посланик на Република Полша в България Кшищоф Краевски лично ще присъства и ще произнесе кратко слово. Варненци пазят хубави спомени от пребиваването на Н. Пр. в нашия град в качеството му на Генерален консул на Република Полша във Варна в периода 1998-2003 г.

След словото на посланика, деца от Полското училище във Варна ще поздравят публиката на полски език със стихове на полски поети. За публиката са осигурени субтитри на български език.

 

 

Здравко Лазаров - Диригент

 

ПРОГРАМАТА

 

Концертната програма е предвидена в две части. В първата част ще прозвучи само полска музика от Станислав Монюшко и Войчех Килар. Модератор на концерта ще бъде актьорът Пьотр Кшемински, който се изявява на българската театрална сцена.

Станислав Монюшко (1819-1872) е най-яркият представител на полската музикална класика, поставил началото на полския национален оперен стил. Най-известни са оперите му „Халка” и „Страшният двор”, както и над 250-те му художествени песни, събрани в 12 сборника. В концерта на 9 ноември ще прозвучат 2 арии, дует и Мазурка из оп. „Халка”, както и ария из оп. „Страшният двор”.

Войчех Килар (1932 – 2013) е известен полски композитор на филмова музика. Той е автор на музиката на над 130 филма на световно известните режисьори Анжей Вайда, Казимеж Куц, Кшищоф Зануси, Роман Полански и др. Един от последните му най-ярки филми е „Пианистът” под режисурата на Роман Полански, с който печели много престижни отличия. В концерта ще бъде изпълнена филмова музика от „Деветата порта” и „Пан Тадеуш”.

Във втората част на концерта ще прозвучат арии и ансамбли от известни опери на Маскани, Бизе, Верди, Пучини, Дворжак и Чайковски.

ДИРИГЕНТЪТ

Концертът ще бъде дирижиран от младия диригент Здравко Лазаров.

Той е роден през 1981 г. в Стара Загора, завършва музикалното училище в родния си град и продължава музикалното си образование в НМА „Проф. Павнчо Владигеров”.

Дипломира се с хорово дирижиране при проф. Вирджиния Атанасова и в АМТИИ Пловдив – с оркестрово дирижиране при маестро Георги Димитров.

 

Участва в майсторските класове на редица европейски диригенти и състави. Работил е като диригент и пианист в редица български хорове.

 

От 2011 г. е диригент в Държавна опера Стара Загора.