Мюзикълът „Джекил” от Джон Мур за пръв път в България

Премиера на ТМПЦ – Държавна опера Варна, с участието на Детско-юношеската опера при ОДК

Театрално-музикален продуцентски център Варна - Държавна опера, с  участието на Детско-юношеска опера при Общински детски комплекс Варна, представя на 7 май от 17.00 и от 19.30 ч. на Основна сцена премиерните спектакли на мюзикъла „Джекил”, който се поставя за пръв път в България.

Автор на сценария и текстовете на песните е Алекс Уейн, музиката е на известния съвременен английски композитор Джон Мур, ансамблите, аранжиментите и оркестрацията са дело на Ганчо Ганчев – главен художествен ръководител на Варненската Детско-юношеска опера.

Диригент-постановчик Ганчо Ганчев, режисьор-постановчик Костадин Бандутов, сценография и костюми Тодор Игнатов, хореография Денко Стоянов, хормайстор и корепетитор Миглена Шишева, вокален педагог Галина Станишева, театрален педагог Петя Петкова, балетен педагог Бистра Бъчварова.

Мюзикълът е създаден по „Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд” (Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde) – известния роман на Робърт Луис Стивънсън от 1886 г., разказващ историята на добрия доктор Джекил, чиито експерименти със самия него го превръщат в жестокия и садистичен мистър Хайд (от англ. hide – крия). Чрез този класически пример за раздвоение на личността авторът интерпретира философско-етичния проблем за борбата между доброто и злото, между светлата и тъмната страна в човешкото съзнание. Напомнящ някои произведения на Едгар Алън По, романът на Р. Л. Стънсън може да се разглежда като история на ужасите с философски проекции, но и като първообраз на научната фантастика.

Историята за доктор Джекил и мистър Хайд отдавна вълнува света на киното. В популярната версия на режисьора Виктор Флеминг от 1941 г. главната роля изпълнява Спенсър Трейси, в същия образ в други екранизации се превъплъщават Кърк Дъглас, Джон Малкович и редица други филмови знаменитости. Екранизиран над 120 пъти досега, сюжетът е адаптиран като мюзикъл за пръв път през 1997 г. През 2015 г. се очаква нова холивудска продукция на мюзикъла, с Киану Рийвс  като мистериозния доктор Джекил.

 

История на постановката

 

В многопластовия мюзикъл на Джон Мур действието, развиващо се през XIX век в Лондон, протича в 3 взаимносвързани сюжетни линии – една лондонска улица, домът на доктор Джекил, където той провежда медицинските си експерименти и театралната сцена, на която актьори представят „Красавицата и Звярът”. Техният спектакъл завършва с познатия Hapy End, за разлика от мюзикъла, в който доктор Джекил, превърнал се в чудовището мистър Хайд, намира смъртта си.

 

„Мюзикълът е изключително труден за поставяне, както заради преплитането на трите действия в сценичния разказ и извеждане на общото послание, така и заради сложността на музиката. В изграждането на хармонията, във воденето на мелодията и гласовете са залегнали всички характерни особености на английската музика, дори фолклорните мотиви и рокът носят специфичния английски привкус. Второто действие с неговите дуа, триа и квартети има близко звучене до операта”

диригент-постановчик Ганчо Ганчев

В постановката играят общо около 60 актьори. Някои от основните герои са от състава на Държавна опера Варна, повечето са възпитаници на Детско-юношеската опера при Общински детски комплекс Варна - единствената подобна музикална формация в България.

Ролята на доктор Джекил изпълнява Ростислав Байрактаров (Държавна опера Варна), а на неговия антипод мистър Хайд – Иван Христов (Детско-юношеска опера Варна).

Участват още: актьорът от Драматичен театър „Стоян Бъчваров” Пламен Георгиев (Ланиън), студент в ИУ Варна Димитър Николов (Натаниел), Пламен Василев (Атърсън) от Детско-юношеската опера, който сега завършва средното си образование, а записите с негови песни в youtube събират хиляди посетители, Виктор Нишанов (Звярът) и др.

Лиляна Кондова от Държавна опера Варна ще пресъздаде образа на Ани. В същата роля ще видим и солистките на Детско-юношеската опера Лилия Илиева, която през тази година освен в Икономическия университет във Варна, следва и оперно пеене в НМА „Панчо Владигеров” в София, както и Натали Иванова, която завършва рисуване в НУИ „Добри Христов”.

 
Виолета Тончева, 26 април 2013

TOP