ГРИЖАТА ЗА ТАЛАНТА ДА БЪДЕ СПОДЕЛЕНА ОТ ЦЯЛОТО ОБЩЕСТВО

 

ГЛАСОВЕТЕ НА ВАЛЕНТИН ПЕЙЧИНОВ

 

2 август 2018, 21.00, Концерт на Vocal Production New Jork City, Театър Римски терми

 

Басът ВАЛЕНТИН ПЕЙЧИНОВ пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за своята кариера в Америка, за майсторските си класове и срещите с България

 

Добре дошли отново в България, Маестро Пейчинов!

 

Благодаря. Вече за шеста година се връщам тук и водя със себе си талантливи певци от различни страни, изнасяме концерти на различни сцени, запознаваме ги с България. За мен е невероятно удоволствие поне веднъж в годината да се връщам в тази красива страна.

 

Идвате от Америка, където сте изградили кариерата си.

 

Да, така се стече животът ми. Постоянно живея в Ню Йорк, като кариерата ми е свързана повече със Северна Америка.

 

Кои са любимите Ви роли?

 

Много са. Имам освен главни и средни роли, които са ми любими, като Тимур в „Турандот“, но 80% от моя творчески път протече с Верди. Аз съм един от малкото баси, който е изпял почти всички централни роли в оперите на Верди, при това в италианската и френската версия. Пял съм в „Дон Карлос“, „Атила“, „Набуко“, „Ломбардци“ и т.н.

 

Как живеят оперните герои в паметта Ви?

 

Опитът, натрупан в годините, сега ми помага в педагогическите курсове, които провеждам. През тази година ще бъда с моите възпитаници в 7 страни, като най-дългият курс, без да обяснявам защо, е в България. Курсът трае 4 седмици с всекидневни занимания, след което правим концертен тур с цел да се практикува наученото пред истинска публика и това създава голямо въодушевление сред участниците.

 

Как работите с тях, каква методика използвате?

 

Приемаме кандидати от начинаещи до истински професионалисти. Някои идват за да изработят определена роля, за която имат вече ангажимент, други искат да пробват неща, които не са пяли преди. Работим в различни жанрове, като курсът е предимно технически.

 

Какво изисквате най-вече от певците?

 

Когато казвам, че курсът е технически, това означава, че обръщаме внимание както на техниката на белкантовото пеене, така и на законите на дикцията. Работим пет вида дикция, в зависимост от това за каква творба, кой композитор и коя сцена става дума. За Бродуей подготовката е с американски английски, за Лондон – с британски английски. Занимаваме се също с различни стилове – класическа музика, опера, джаз, рокендрол, дори рап. Нямаме никакви ограничения в жанровете, важно е всичко, което се работи с глас, дори и глас за актьори. Именно в тази група завърши нашия курс известната театрална актриса Бойка Велкова, мисля, преди две години.Техниката на обучение е една и съща, но стилът и жанрът са различни, всеки жанр има своите стилове. В поп и рок например се използва крещене, за което е важно певецът да е добре подготвен, за да не похаби гласа си.

 

Как певецът трябва да щади гласа си?

 

Трябва да живее така, както е свикнал. Аз пия газирани напитки с лед и това не ми пречи, но така съм свикнал, вече 31 години, откакто живея в Америка. Познавам певци, които пушат и това не вреди на гласа им, но дали така е със здравето им, ми е трудно да преценя. Затова горещо препоръчвам да не се пуши. Не препоръчвам и пиенето на алкохол преди спектакъл, защото той уврежда лигавицата. Но пък може да се почерпиш в друг, по-удобен случай 

 

Какво мислите за феномена на българските оперни гласове?

 

България винаги е била родина на чудесни гласове, чудесни певци. България обича пеенето, не само класическото. Вижте с какъв богат фолклор можем да се похвалим. У нас за записани над 2000 народни песни, докато други страни разполагат с не повече от 150-200. Аз постоянно следя появата на интересни нови гласове и тези, които ме впечатлят, предлагам за участие на различни сцени. Немалко от моите възпитаници са започнали кариерата си именно с моята подкрепа. В сегашния варненски концерт имаме две певици на световно ниво – една корейка и една американка, като спонсор от Китай е откупил вече голяма зала за самостоятелен нейн концерт извън курса. А в Римски терми ще чуете и един поп певец и модел на Версаче, който неотдавна предизвика фурор, спокойно мога да употребя тази дума, с китайското си турне.

 

Китай е и новата Мека на операта...

 

Да, след концертите в България заминаваме за Китай, където предстои двуседмичен курс, следва Хонгконг с триседмичен курс и с това свършва лятото. Тази година бяхме вече в Италия, Франция и Италия.

 

 

Коя е най-интригуващата ви лична изява от последните години?

 

Аз съм 61-годишен и вече по-малко пея, но все още продължават да ме канят. В зала „България“ пях 13-а симфония от Шостакович в оригиналната авторова версия за две пиана, глас и мъжки хор. Аз съм единственият в света, който е изпълнявал това произведение с Евгений Евтушенко. В София беше третото ми изпълнение на тази симфония, то ме срещна с много приятели и колеги от младостта и беше много хубаво да сме заедно на сцената, да усещам тяхната подкрепа.

 

Светът на музикатаа прави човек щастлив...

 

Да, светът на музиката е навсякъде, той прави и мен щастлив. Сигурно затова усещам хода на годините само понякога. Но най-важното за мен сега е да поощрявам младите български таланти, като държа то да става в съвместни проекти с български държавни и културни институции. Грижата за таланта не може да бъде само на един човек, тя трябва да бъде споделена от цялото общество.

 

БИЛЕТИ: пл. „Независимост” 1: понеделник-петък 9:30-13:30 и 14:30-20.30; събота 10:00–13:30 и 14:30-19:00; неделя 11:00-16:00, тел. 052 665 022, www.tmpcvarna.com
Обект „Римски терми“ - ъгъла между "Сан Стефано" и "Хан Крум" – всеки ден, тел. 052 600 059
ЗАЯВКИ: тел. 052 665 020; 052 669 051
ОНЛАЙН: http://bgbileti.com/ http://www.eventim.bg/ 
Цени на билетите от 10 до 20 лева с възможност за разглеждане на Римските терми.


 

TOP