„АТИЛА“ С МАЕСТРО ДЕЯН САВИЧ

 

Известният сръбски диригент за пръв път във Варна

Дебюти на Гео Чобанов – Атила и Галина Стоянова – Одабела

Гастрол на сръбския баритон Миодраг Йованович – Ецио

 

20 октомври 2017, Основна сцена, 19:00-21:30

 

На 20 октомври ще бъде представена премиерната постановка от тази година на „Атила“, копродукция между ТМПЦ – Държавна опера Варна и „Народно позорище“ - Белград, в рамките на Балканската оперна мрежа. След бравурните първи спектакли в Опера в Летния театър с диригентите Ян ван Маанен и Алдо Сизилло, сега на диригентския пулт ще застане известният сръбски диригент и генерален директор на „Народно позорище“ – Белград  Деян Савич. Това е първият гастрол във Варна на Маестро Савич, чийто международни диригентски майсторски класове през последните лета в Русе привличат все повече млади диригенти от цял свят.

В спектакъла на „Атила“ в главните роли ще дебютират солистът на Държавна опера Варна, баса Гео Чобанов – Атила и сопраното Галина Стоянова – Одабела. За ролята на Ецио е поканен солиста на Белградската опера, баритона Миодраг Йованович, когото също ще чуем за пръв път във Варна. Форесто ще бъде Петър Костов, Улдино – Христо Ганевски, Леоне (папа Лъв) – Петър Петров.

 

ОЩЕ ЗА ТВОРЦИТЕ И РОЛИТЕ В „АТИЛА“

 

МАЕСТРО САВИЧ: ВЪЗХИЩАВАМ СЕ НА БЪЛГАРСКАТА ПЕВЧЕСКА ШКОЛА

Българската певческа школа е известна и призната в Европа. Всеки път се възхищаваме на тази школа, която непрекъснато създава нови таланти, нови гласове, нови творци. Когато говорим за състоянието на културата, особено на музикалната култура, България винаги е била за нас един недостижим пример.

 

MАЕСТРОДЕЯН САВИЧ е роден в Белград, в семейството на музиканти. Завършва с отличие дирижиране в Музикалната академия в Белград, получава магистърска степен в Академията за изкуства в Нови Сад, специализира при Mаестро Берислав Клобукар. Маестро Савич дирижира различни продукции с режисьори като Марко Артуро Марели, Инге Леван, Спирос Евангелатос и др. Работи с известни инструменталисти и певци от ранга на пианистите Людмил Ангелов, Михай Унгуряну, Дана Борсан, цигуларите Стойка Миланова, Кристина Ангелеску, Луиджи Алберто Бианки, челистите Ксения Янкович, Анатолий Кръстев, китариста Алипио Диаз, арфисткта Анна Верхоланцева, оперните изпълнители Оливера Милякович, Агнес Балца, Нели Божкова, Бруна Балиони, Фабио Армилиато и много други.

Гостува с някои от най-известните оркестри и хорове, както и с оперни и балетни компании на престижни сцени и фестивали в Италия, Испания, Австрия, Израел, Швейцария, Холандия, Ирландия, Гърция, България, Русия, САЩ, Германия, Норвегия, Франция, Австрия, и на други места.

Има радио- и телевизионни записи в много страни: за Румънското национално радио, Българската национална телевизия, Гръцката национална телевизия, няколко издадени компакт диска за PGP на RTV Белград и др. Носител е на редица престижни отличия и награди за своите творчески постижения.

Освен като творец Деян Савич е познат и с мениджърската си дейност. Заема постовете артистичен директор на най-старото сърбо-еврейско певческо дружество "Братя Барух", основано през 1879 г., художествен ръководител на известния камерен ансамбъл "Pro Musica", артистичен директор и главен диригент на Симфоничния оркестър на Ниш, от 1993 г. е главен диригент на Белградската опера и балет, чийто генерален мениджър става в периода 2001-2004. От 2005 г. е назначен за Генерален директор на „Народно позорище“ – Белград, Националната опера и балет на Сърбия.

 

 

ГЕО ЧОБАНОВ: АТИЛА Е НЕ САМО ЖЕСТОК ХУНСКИ ВОЖД, НО И ЧОВЕК, КОЙТО МОЖЕ ДА СЕ ВЛЮБВА И ДА ГРЕШИ

Старая се да се придържам към идеята на Верди за този образ. Известно е, че съществува противоречие между историческия герой и персонажа, но както казва италианската поговорка „Не е вярно, но е добре намерено“ (Non e vero, ma e ben trovato).

Лично аз съм привърженик на тезата, че Атила е първият прабългарски хан. Според Именника на прабългарските ханове Авитохол отговаря на Атила, макар и нашият известен медиевист академик Васил Златарски да отхвърля тезата.

Така или иначе, в оперната постановка най-важното е да направим образа на Атила пълнокръвен, релефен и жив. Трябва да вложим в него такива чувства, които да го представят не само като страшния и жесток хунски вожд, а и като човек, който може да се влюбва и да греши. Влюбвайки се в римлянката Одабела, Атила допуска първата си грешка. Втората му грешка е, е че играе с открити карти пред коварния римски генерал Ецио. В отговор на оскърбителното предложение хунският вожд да запази целия свят за себе си, но да остави Италия на Ецио, Атила се зарича да унищожи цяла Италия. Вместо това обаче намира смъртта си от ръката на любимата Одабела, чийто дълг към родината надделява над зародилите се у нея силни чувства към Атила. Една сложна и драматична интрига, въплътена в гениалната музика на Верди.  

 

 

ГАЛИНА СТОЯНОВА

 

 

ГАЛИНА СТОЯНОВА: ОДАБЕЛА Е ДЕВИЦА-ВОЙН, БЯСНА ВАЛКИРИЯ, НО И ВЛЮБЕНА ЖЕНА И РАЗКЪСВАНА ОТ ВИНА ДЪЩЕРЯ

 

Благодарна съм, че имам честта и удоволствието да дебютирам на сцената на Варненската опера в заглавието “Атила”. Творба, не толкова известна на публиката, колкото по-рано написаната от Верди опера “Набуко”, но и не по-малко гениална от нея. Това е опера от ранното белканто на композитора, която поставя изключително трудни задачи към изпълнителите в технически план и изисква пълните ресурси на солиста.

Задачите, които се поставят на моята героиня в музикално и техническо отношение, са умело да владее героиката на девица-войн, бясна валкирия и едновреманно с това да бъде влюбена жена и разкъсвана от вина дъщеря.

В либретото на операта историческия образ на Илдико се поема от ролята на Одабела. Тя е дъщеря на владетеля на Акуилея, който е убит от Атила в битка. Водена от чувството за дълг към баща и родина, младата римлянка се заклева да отмъсти.

За мен обаче образа на Одабела не е еднопланов. Тя носи в себе си драма от раздвоението между клетвата за отмъщение и физическото привличане, което изпитва към хунския вожд. Това раздвоение е заложено в драматургията и в музиката на Верди. За мен най-силният такъв момент на вътрешно противоречие е, когато тя трябва да даде отровата на Атила и Форесто я пита „Защо трепериш, защо си бледа?“ Но в крайна сметка надделява желанието за възмездие, тъй като Одабела във второ и трето действие на операта изцяло е потопена във виденията,  свързани с лика на баща й и на любимия Форесто. Връзката й с Атила е бурна, но разрушителна за него, защото води до фаталния край - Одабела убива Атила.

 

Сопраното ГАЛИНА ВЕЛИКОВА e родена във Варна, откъдето започва нейното музикално образование в НУИ” Добри Христов” със специалност класическо пеене. Паралелно с това е възпитаник и на Френската гимназия. Завършва музикалното си академично образование в класа на доц. Констанца Вачкова през 2002 г. с бакалавърска степен и магистратура през 2003г. През 2012 г. получава втора магистърска степен – педагогика на предучилищното и началното образование към ШУ ”Константин Преславски”. Взема участие в майсторските класове на артисти със световна слава като Райна Кабаиванска, Гена Димитрова, Лучана Д’ Интино и Роберто Скандиуци. През 2003 г. e поканена след специална селекция на млади оперни таланти от цял свят да участва в организирания от Пласидо Доминго конкурс “Operalia”. Носителка e на стипендия за обучение в САЩ от Международния конкурс за млади оперни певци “ Пълдин” 2005. Взима участие в много международни фестивали, от които Classic Open Аir Festiva в Швейцария, Новогодишен музикален фестивал в София, ММФ „Варненско лято“, фестивали в Испания и Италия.

 Репертоарът й съдържа оперните роли на Донна Анна, Донна Елвира от „Дон Жуан“, Розина от „Сватбата на Фигаро“, Елизабет от „Дон Карлос“, Аида от едноименната опера, Леонора от „Трубадур“, Мими от „Бохеми“, Тоска и Бътерфлай от едноименните опери, Микаела от „Кармен“, изпяти на наши и международни сцени.

Миодраг Йованович 

Баритонът МИОДРАГ ЙОВАНОВИЧ е роден в Белград. Завършва Музикалната академия в Белград с цигулка. Учил е пеене в Музикалната академия в Белград, продължава в Консерваторията „Джузепе Верди" в Милано, Италия. Специализира при известни вокални педагози в Милано и Пиаченца в Италия. Носител е на редица национални и международни награди от авторитетни вокални конкурси. През 2006 г. получава наградата за висок принос за развитието на оперното изкуство като артистичен мениджър на Белградската опера.

Интересен факт от биографията на певеца е неговата практика като цигулар. Работил е като преподавател по цигулка и камерна музика в Средното музикално училище ''Д-р Войслав Вучкович” в Белград. Премества се в Италия, където работи като професионален цигулар в няколко камерни, оперни и симфонични оркестри. В момента е първи солист на Белградската опера с много национални отличия за своите ярки артистични изяви. В репертоара на певеца присъстват десетки главни баритонови роли от оперни и кантатно-ораториални произведения. Гостувал е многократно на различни сцени в Сърбия и извън страната - САЩ, Германия, Австрия, Швейцария, Италия, Румъния, Молдова, Гърция, Словения , Македония, Корея и др. Има записи за Националната телевизия RTS.

 

Билети: 10, 15, 20, 30 лв. VIP: 40 лв. с кетъринг

Основна сцена – тел. 052 665 022; Сцена Филиал тел. 052 612 998;

Работно време: пон.-петък 9:00-13:30 и 14:30-20.00; събота 10:00-13:30 и 14:30-19:00.; неделя 11:00-16:00. СценаФилиал – единчаспредиспектакъл.Реклама и организация Държавна опера Варна 052 665 020; www.operavarna.com

 

 

 

 

 

 

 

 

TOP