Съдбовната „Кармина Бурана” преди Хелоуин във ФКЦ

Драматичната „Кармина Бурана” във ФКЦ на 30 октомври 2014

 
Само ден преди популярния празник Хелоуин, на 30 октомври от 19 часа в зала 1 на Фестивалния и конгресен център ще прозвучи, под диригентството на Стефан Бояджиев, драматичната кантата „Кармина Бурана” от Карл Орф. И Съдбата, скрита зад своята златна маска, ще завърти Колелото на живота...

А в него понякога си на върха, понякога на дъното, така че най-разумно е да се наслаждаваш на удоволствията тогава, когато ти се предоставят. И както ти се предоставят. Нищо чудно, че в Двореца на любовта Феята на любовта (Мария Цветкова) се събира със своя любим (Пламен Димитров) и се случва това, което може да се очаква, „когато затворят в една стая едно момче и едно момиче”. Дяволът изкусител (Румен Стефанов) също ще свърши своята работа.

Кармина Бурана - Печеният лебед

 

По-нататък, в житейското огледало на „Кармина Бурана” ще се огледа и комично-тъжният, влюбен в себе си, Печен лебед, който в прочутата си изповед ще изплаче как от бял и красив, станал грозен и чер, и сега употребен и изпечен, му предстои да бъде изяден...

Оригиналният стилизиран костюм от пера и силният грим подчерават великолепното изпълнение на Валерий Георгиев, в чиято интерпретация, наред с порива към красотата и мъката по изгубената слава, прозвучават и ехидно-сатирични нотки, удавени накрая в примирението.

В образа на Печения лебед публиката може и да съзре визуална прилика с един скандално известен фолк певец...

Еретични и еротични, хедонистични и непримирими, весели и тъжни,  картините в „Кармина Бурана” шеметно ще се сменят пред омагьосания зрител, за да напомнят за житейския кръговрат, в който толкова лесно щастието се подменя с нещастие, а възходът с падение. И ако не можеш да предвидиш съдбата, то не пропускай поне любовта.

Героите на „Кармина Бурана” ще се завръщат отново и отново към това свое житейско прозрение, за да го обобщят и изпишат дори върху транспарент.

Така накрая не остава и сянка от съмнение, че „Amor omnia est” - Любовта е всичко”!

Постановката е дело на творчески екип от Германия - режисьорката Мариане Бергльоф, хореограф-постановчика Мартин Зомерлате, сценографа Андрей фон Шлипе и костюмографката Катрин Рьоле. След успешната премиера през 2011 г., Държавна опера Варна предприе с тази постановка едно не по-малко успешно турне в Холандия през същата година.

В спектакъла участват оркестър, хор и балет при Държавна опера Варна, както и хор при Детско-юношеската опера с диригент Ганчо Ганчев. Солисти – певци са Валерий Георгиев, Мария Цветкова и Пламен Димитров, а солисти - балетисти: Веселина Иванова, Румен Стефанов, Илияна Славова, Николай Димитров, Мартин Чикалов, Евгения Минкова, Илияна Божкова, Галина Велчева.

 

Карл Орф е не само един от най-популярните композитори и една от най-ярките и самобитни индивидуалности в музикалната култура на XX век, но и забележителен реформатор на музикалния театър от ранга на Монтеверди, Глук и Вагнер. Най-отличителната черта в творчеството му е стремежът към единство между музика, говор и движение, който въздейства магнетично на публиката. Безспорно най-забележителното му музикално-сценично произведение “Кармина Бурана” открива нова страница не само в творчеството на Карл Орф, но и въобще в съвременния музикален театър.

Наименованието Кармина Бурана (Песни от Бавария) идва от лат. carmina - песни, поезия, Burana – Бавария (по името на средновековния манастир Beuern, днес Бенедиктбойерн, Бавария). В основата на произведението на Карл Орф стои ръкописният поетически сборник Codex Buranus на средновековни странстващи френски, немски, английски и италиански поети от средите на духовенството и академичната младеж.

42-годишният Карл Орф смята „Кармина Бурана” за първото си значимо произведение, въпреки че вече имал успех като автор на опери, кантати, театрална музика, квартети и множество песни.

След създаването на кантатата, той пише на своя издател Шот: “Можете да унищожите всичко, което съм композирал досега и което, за съжаление, Вие вече сте публикували. С “Кармина Бурана” започват моите събрани съчинения”.

И наистина - от премиерата във Франкфурт на Майн на 8.VІ.1937 г. до днес, “Кармина Бурана” продължава да вълнува със съдбовния си драматизъм.

Прочети повече>> Кармина Бурана

photo linkКликнете тук, за да видите галерия със снимки >>

TOP