Сергей Бобров: Хореографията е слово, което изразяваш не с дума, а с танц
- Създадена на Сряда, 16 Юли 2014 10:10
„Харесвам еднакво и двете си героини Кармен и Микаела – и двете са чувствени, страстни. Мисля, че всяка жена носи в себе си нещо от Кармен. Кармен и Микаела ме вдъхновяват и с това, че изискват от мен пълно себеотдаване”,
разказва солистката на Държавния театър за опера и балет в Красноярск Олеся Алдонина.
„Най-важното е да предадем с емоционална дълбочина образите, които пресъздаваме”,
допълва Демид Зиков, който е асистент на Сергей Бобров и репетитор. Той се чувства като сред свои в международния състав от балетни артисти, избрани след кастинга на 2 юни за участие в постановката на „Carmen Dance”.
„Погълнати сме изцяло от това, което правим, то е нашата духовна храна, дневният ни режим е запълнен с репетиции, живеем единствено за и чрез „Танца на Кармен”, обяснява Сергей Бобров.
„Стремим се да постигнем съвършенство във всеки един от детайлите на тази първа по рода си постановка, в която участват оркестър, хор, оперни и балетни солисти. Благодарен съм на директорката Даниела Димова за поканата да създам именно тук, в балетната столица на света, „Carmen Dance”.
Това е първата съвместна продукция между Държавния театър за опера и балет в Красноярск и Държавна опера Варна и аз съм убеден, че тя ще се хареса на публиката. За да има успех дадена постановка, трябва да се избере най-напред подходящо популярно заглавие, което след това вълнуващо да разкаже своята история със средставата на музиката и танца.
„Кармен” от Бизе е точно такава творба с драматични взаимоотношения, които аз съм подплатил с класическа хореография, пречупена през призмата на съвременния поглед. Истинският балет си остава класическият балет, той стои в основата на това прекрасно изкуство и никой не може да го измести оттам. Например, всеки, който танцува класически балет, може да танцува и модерен балет, но обратното е невъзможно”, усмихва се Сергей Бобров.
И обобщава за финал:
„Силата на голямата руска балетна школа, повлияла и продължаваща да влияе върху развитието на световния балет, се състои не само в прецизната техника, но най-вече в умението да се влага смисъл във всеки жест, във всяко движение. В руския балет хореографията е слово, което изразяваш не с дума, а с танц. Хореографията като слово на душата... Нима има по-въздействащо слово!”