В ЖИВОТА ВСИЧКО Е ВЪПРОС НА КУЛТУРА
- Създадена на Петък, 17 Август 2018 07:48
Маестро ПАОЛО ОЛМИ пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за първата си среща с България, Черно море и Варна, за „Травиата“ и за мястото на културата в съвременния живот
Добре дошъл, Маестро Олми! За пръв път ли идвате в България?
Да, това е първото ми посещение в България. Имам много приятели от Вашата страна, като Гена Димитрова, Светла Василева и още толкова други. Те са ми разказвали много за България и затова се радвам, че най-сетне имам възможността да я опозная отблизо.
Вие сте толкова зает диригент, как намерихте време за Варна?
Да, наистина, зает съм, но през лятото нямам много ангажименти, така че успях да вместя Варна в графика си. А а и харесвам „Травиата“.
Какво означава „Травиата“ за Вас?
Травиата е много модерна опера, всъщност първата творба, в която Вердипредставя своята епоха, средата на ХІХ век. Тогава, както и днес,силата и парите управляват,а и често те са по-силни от любовта. Мисля, че и днес има млади жени със съдба, сходна съссъдбата на красивата куртизанка Виолета Валери.
Кое е най-важното, което искате да постигнете, когато дирижирате?
Най-важно е да постигна добро звучене при оркестъра и при певците. С оркестъра трябва да изваем всяка музикална фраза, а с певеца да озвучим красиво и разбираемо думата, защото добрата артикулация е част от добрата вокална техника. В този смисъл диригентът трябва да излезе с ясна концепция пред оркестъра и певците, той трябва да знае какво иска от тях.
Как им го обяснявате?
Диригентите трябва да се ограничават в колкото може по-малко приказки. Да, винаги може да обясниш нещо с думи, но истинската комуникация между диригента, оркестъра и певците става чрез музиката.
Видяхте ли вече Летния театър?
Още не, днес пристигнах, настаних се и веднага дойдох на първата репетиция. В Летния театър ще отида по-късно вечерта или утре.
Но имате вече първи впечатления от града.
Варна е красив град, харесвам морето, никога друг път не съм виждал Черно море. Разходих се из центъра и видях един светъл и жизнен град, с ведри и спокойни хора, и което е изключително важно за мен – град с много културни, с много музикални събития. Убеден съм, че в живота всичко е въпрос на култура. Културата е на първо място, после идват политиката и икономиката, но за съжаление този естествен ред е нарушен и това, според мен, определено крие опасност за бъдещото развитие на съвременното общество.
Обещавате ли да дойдете отново във Варна?
О, да, дори вече съм решил следващия път да взема и съпругата си.
Паоло Олми
Диригентската кариера на Паоло Олми започва през 1979 г., а след оперният му дебют в Teatro Comunale в Болоня той се превръща в един от най-търсените съвременни диригенти на престижни сцени като Teatro dell'Opera в Рим, Баварската Щатсопера в Мюнхен, Ковънг Гардън в Лондон, Theatre de Champs Elysees в Париж, Teatro Colon в Буенос Айрес, Арена ди Верона, Chicago Lyric Opera, Deutsche Oper в Берлин, Opéra National в Лион, New National Theatre в Токио и др. В репертара му влизат най-известните творби от световната оперна съкровищница, сред които „Набуко“, „Аида“, „Турандот“, „Манон Леско“, „Дон Карлос“, „Травиата“, „Тоска“, „Трубадур“, „Севилският бръснар“, „Сватбата на Фигаро“, „Джоконда“, „Адриана Лекуврьор“ и др.
Маестро Олми развива и активна концертна дейност, дирижира Токийската филхармония, Националния оркестър на Франция, Лондонския филхармоничен оркестър, Кралския филхармоничен оркестър, Симфоничните оркестри на BBC и RAI, оркестъра на Ковънт Гардън и др.
Пред последните му изключително успешни ангажименти са „Дон Паскуале“ в Toulouse Opera, „Травиата“ в Savonlinna Festival, „Отело“ в Стокхолм, „Семирамида“ в Бордо, прочутата постановка на Франко Дзефирели „Палячи“ в Teatro dell’Opera в Рим и др.
Маестро Олми е музикален директор на RAI Orchestra (1990-1993) и на Оpéra National de Lorraine (2006-2011). От 2011 година е хоноруван професор в Guildhall School of Music and Drama в Лондон.
Прочетете още: ПОСЛЕДНАТА „ТРАВИАТА” НА ПРОЧУТИЯ ТЕНОР ИВАН МОМИРОВ