Искате ли да получавате новини от нас - за премиери, промоции и др.?

До края на април в Театрално-музикален продуцентски център Варна

 

ПАМЕТТА НА ВОДАТА„Паметта на водата” – дисекция на пеперуда или семейна терапия

 

На 25 април, в рамките на VI Великденски театрални седмици 2016, ДТ „Стоян Бъчваров” кани зрителите на камерна сцена „Стоян Камбарев” за една от най-успешните си постановки – „Паметта на водата” от Шийла Стивънсън. Режисьорският прочит е на Стоян Радев Ге. К., който още с „Домът на Бернарда Алба” от Лорка и „Горчивите сълзи на Петра фон Кант” от Фасбиндер показа умението си да прониква в най-потайните кътчета на човешката душа. Сценографията и костюмите са дело на Мира Каланова. За актьорите Даниела Викторова, Гергана Плетньова, Владислав Виолинов, Веселина Михалкова, Николай Божков и Теодора Михайлова този спектакъл продължава да бъде откровение, в което те влагат всичко от себе си. Неслучайно екипът получи за „Паметта на водата” Награда ВАРНА, а Даниела Викторова бе отличена за своята Тереза с номинация АСКЕЕР.

 

„Паметта на водата” е историята на три сестри от разединено семейство, които прекарват последната нощ преди погребението на майка си заедно. Колкото и жестоко да звучи, момент като този, когато човек е най-уязвим, е идеален да надникнеш в душата му – за какво мечтае, от какво се страхува, за какво наистина мисли. Звучи някак студено, нали? И все пак, ако трябва да сравня погледа към вътрешния свят, бих казала, че е като дисекция на пеперуда – нужно е да бъдем крайно деликатни. Все пак става дума за самите нас. Мога да нарека „Паметта на водата” една прекрасна семейна терапия. Като огледало към семейството на зрителя, отваря очите за начина, по който изглеждат нещата отстрани...”, размишлява в блога си Димана Сотирова.

 

Хитът ”Криворазбраната цивилизация”

Априлската програма на Варненския драматичен театър завършва на 27 април с ”Криворазбраната цивилизация” от Добри Войников, отново постановка на Стоян Радев Ге. К., посветена на 95-годишния юбилей на театъра.

Сценография и костюми Даниела Николчова, с участието на Николай Божков, Гергана Арнаудова, Цветина Петрова, Николай Кенаров, Славяна Иванова, Веселина Михалкова, Юлияна Чернева, Свилен Стоянов, Валери Вълчев, Петя Янкова, Теодор Папазов, Константин Соколов, Даниела Викторова.

Това е последният театрален хит, за който билетите бързо се разпродават. За първия майски спектакъл на 3 май са останали билета само на втори балкон, следващият спектакъл е на 25 май, така че побързайте :)   

 

Балетен концерт на младите таланти

Балетните артисти от НУИ «Добри Христов» с вълнение се подготвят за своя традиционен годишен концерт, който на 23 април от 18 часа ще покаже възможностите на младото балетно поколение.

 

 

БЪЛГАРИ ОТ СТАРО ВРЕМЕ

 

С усмивка за „Българи от старо време”

На 26 април Държавна опера Варна ще представи «Българи от старо време», увековечени най-напред от Любен Каравелов в едноименната повест, а след това и от композитора Асен Карастоянов в една от най-обичаните български оперети.

На свой ред Николай Априлов, най-добрият съвременен наш оперетен режисьор, придава на любимия сюжет нов блясък. Неговата постановка връща към възрожденския бит с обич и романтична носталгия, като една усмивка от старите ленти.

„Смехът е заложен в „Българи от старо време” и както се казва в народното творчество, всичко добро се смее. Смее се слънцето, смее се птичето, смее се цялата природа. Който се смее, той пее и зло не мисли. Дори злото не е чак толкова зло, когато е облъчено с усмивката на душевната сила и благородство”, по думите на самия режисьор.

В главните роли публиката отново ще аплодира Стефан Рядков в емблематичната му роля на Дядо Либен и актьора от Варненския драматичен театър Пламен Георгиев в новото му амплоа на вечно недоволния, обичащ себе си, но крайно взискателен към околните Хаджи Генчо. 

В останалите персонажи се превъплъщават Петя Петкова - Дела; Пламен Долапчиев - Павлин; Благовеста Статева - Цона; Ина Петрова - Лиляна; Велин Михайлов – Иван; Лилия Илиева – Янка. Да не забравяме хора, оркестъра и балета на Държавна опера Варна, под диригентството на Стефан Бояджиев, както и фолклорният ансамбъл «Одесос» при МВР Варна, без които настроението не би било същото.

 

 

 

С РЕКВИЕМ от Моцарт завършва XVII Великденски музикален фестивал

С Реквием от В. А. Моцарт, непосредствено преди Възкресение Христово, ще завърши XVII Великденски музикален фестивал на Държавна опера Варна. Този ненадминат шедьовър на кантатно-ораториалната музика ще прозвучи на 28 април от 19 часа под диригентството на Станислав Ушев, с участието на солистите Даниела Димова  - сопран, Бойка Василева – мецосопран, Арсений Арсов – тенор и Евгений Станимиров – бас.

Събитието се посвещава на 225-годишнината от смъртта на Моцарт.

Обвит в тайнственост, Реквиемът е създаден през 1791 г., само няколко месеца преди кончината на великия композитор. Изтощен и болен, той споделя предчувствието си, че няма да живее дълго и всъщност пише Реквиема за собствената си смърт. Моцарт така и не разбира кой е анонимният поръчител на последната му творба. По-късно се изяснява, че граф Франц фон Валзегт е пожелал да почете паметта на съпругата си със заупокойна меса, написана от Моцарт. Реквиемът бил довършен от ученика на композитора Франц Зюсмайер.

 

Филмът „Амадеус” на Милош Форман по пиесата на Питър Шафър, който бе обявен за един от 100-те най-добри филма на всички времена със своите 8 награди ОСКАР 1984, интерпретира версията за коварния Салиери - придворния композитор, който отровил Моцарт, защото завиждал на невероятния му талант. Това е само една от многобройните тези за ранната смърт на Моцарт, която - както всички останали, не е доказана.

 

 

TOP