Искате ли да получавате новини от нас - за премиери, промоции и др.?

„ЛЕШНИКОТРОШАЧКАТА“ И „ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО“ В VII МЕЖДУНАРОДЕН БАЛЕТЕН ФОРУМ – ВАРНА 2022

В рамките на VII Международен балетен форум - Варна 2022, който се реализира съвместно с Община Варна и Фонд Култура при Община Варна, почитателите на балетното изкуство могат да видят още 2 балетни спектакъла. На 26 ноември, 11.00, Основна сцена, предстои балетно матине на нова версия на „Лешникотрошачката“, в хореографската редакция на Йордан Кръстев, художник Вероника Илиева, в главните роли с Кристина Чочанова – Мари, Даниел Тичков – Принц и Румен Бонев – Дроселмайер. Музиката е на запис.

Ето какво споделя Йордан Кръстев за работата си над „Лешникотрошачката“: „Хореографията на Мариус Петипа и Юрий Григорович е в основата на нашия спектакъл. Запазил съм изцяло тяхната съвършена хореография в па де дьотата на солистите и дуета във финала на първо действие, но във всичко останало внасям нова хореография, издържана в стила на класическата балетна традиция. Приятно ми е да работя за Варненската опера, на чиято сцена преди години самият аз съм танцувал в продължение на няколко сезона. Специално искам да благодаря на директора на ТМПЦ Даниела Димова за чудесните условия за репетиции, които са ни предоставени в МОЛ „Двете кули“.

Варна е балетен град, който винаги е почитал класическата балетна традиция. Казвам го, защото днес по света малко театри запазват класиката, демонстрирайки предпочитанията си към модерната хореография. Нямам нищо против модерните стилове, те безспорно имат своето място в съвременната танцова култура. Но като хореограф и репетитор непрекъснато установявам, че младите балетни артисти жадуват да танцуват класика, а и публиката никога не е преставала да харесва и да търси класическата хореография. За мен класическата балетна традиция, която великите майстори на хореографията са ни завещали, винаги ще бъде на пиедестал“, отбелязва хореографът.

ЙОРДАН КРЪСТЕВ е завършил Държавното хореографско училище в класа на Петър Колдамов, балетна педагогика и балетна режисура в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Танцувал е в балетните състави на Държавна опера Варна и Софийска опера и балет. За изявите си в съвременната хореография е отличен с награда на националния конкурс "Анастас Петров" 2004. Негови хореографски редакции на най-известните балетни заглавия се играят у нас и на гастроли по света.
На 1 декември, 19.00, Основна сцена, балетната трупа на Държавна опера Варна ще представи и „балета на балетите“ Лебедово езеро“, хореографска редакция на главния балетмайстор Сергей Бобров, диригент Петър Тулешков, художник Ася Стоименова, в главните роли с Джулианна Корейа Дресиг - Одета/ Одилия, Марчело Пелицони - Принц Зигфрид и Федерико Фарина – Ротбарт. Балет и оркестър на Държавна опера Варна.

Бляскавата история на най-обичания балетен спектакъл в света започва през 1895 г. с новаторската хореографска редакция на Лев Иванов, който пресъздава образа на лебедите с изразителни движения на ръцете, вместо дотогавашните бутафорни криле, прикрепвани върху раменете на балерините. Мариус Петипа поставя валса, мазурката и останалите танци за сцената в двореца. Следвайки решенията на следващия голям хореограф на „Лебедово езеро“ Юрий Григорович, Сергей Бобров доразвива неговата идея за черните лебеди и трагичния финал. Одилия и Принцът загиват, Одета остава сама с мъката си, но нейният край също е предизвестен, защото лебедът е единствената птица, която не може да живее без половинката си.


СЕРГЕЙ БОБРОВ завършва Московското хореографско училище и балетмайсторския факултет на Московския хореографски институт в класа на именития Юрий Григорович. Танцува на сцената на Болшой театър. Творческата му биография в Държавния театър за опера и балет в Красноярск, на който е бил артистичен директор, включва многобройни постановки и хореографски редакции на заглавия от световната балетна съкровищница, както и сценични версии на оперни творби. Лауреат е на престижни конкурси и фестивали, сред които Междурегионалния конкурс на балетмайсторите и балетните артисти, Межд. конкурс „Серж Лифар” в Киев, IX Межд. балетен конкурс в Москва, „Златна маска“ и др. Инициатор е на ежегодните международни форуми в Красноярск „Балетът на XXI век“ и „Парад на звездите в операта“. За цялостната си творческа дейност като балетист и хореограф-постановчик е удостоен със званието Заслужил артист на Русия.

В България Сергей Бобров поставя на сцената на Софийска опера и балет „Електра” и «Антигона», а от сезон 2014-2015 работи за Държавна опера Варна, на която в момента е главен балетмайстор. Инициира Международния балетен форум във Варна, който през 2022 г. провежда седмото си издание. На варненска сцена поставя редица заглавия, сред които oперата-балет „Carmen Dance”, балетите „Лешникотрошачката“, „Жизел“, „Копелия“, „Спящата красавица“, „Лебедово езеро“ и др. Спектакли на Сергей Бобров са гастролирали в Европа, САЩ, Япония, Мексико, Кипър, Тайван, както и в много страни на Латинска Америка.

 

TOP